Nešťastný únik vojenských informací. Afghánci se mohou mstít, říká expert

  14:03aktualizováno  14:03
Nešťastný, nerozumný únik vojenských informací do médií. Tak komentuje bezpečnostní analytik Andor Šándor situaci se zveřejněním zprávy, že čeští výsadkáři v Afghánistánu zabili spolupachatele srpnového útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci. Podle Šándora se Afghánci mohou mstít.

Vojáci se na základně v afghánském Bagrámu rozloučili se třemi padlými Čechy - Martinem Marcinem, Kamilem Benešem a Patrikem Štěpánkem. Letecký speciál je převeze do Prahy. (8. srpna 2018) | foto: Armáda ČR

„Pokud se operace odehrála, tak to, že to uniklo do médií, je veskrze nešťastná věc. Protože tak, jak to sledujeme my, tak to sledují Afghánci. Pokud se to odehrálo, nemělo se o tom mluvit. Nemyslím si, že to bylo rozumné,“ sdělil iDNES.cz  bezpečnostní poradce a analytik Andor Šándor. „A kde víc platí, než v afghánské kmenové společnosti, krevní msta,“ dodal.

Fotogalerie

Jako pomstu za padlé české vojáky by však akci nenazval. „Je evidentní, že armáda asi dobře věděla, do čeho jde, po kom jde, takže ta věc proběhla relativně rychle a efektivně,“ pokračoval Šándor.

Zprávu o zásahu výsadkářů z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova přinesly Lidové noviny. Vojáci podle listu zabili spolupachatele srpnového útoku na tři české vojáky, jednoho pachatele pak zajali.

„Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl novinám jeden z vojáků.

Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra mohlo jít však i o záměrný únik informací do médií. „Neuniklo nic konkrétního. Armáda nezveřejňuje detailní informace vojenských operací nikdy, postupuje tak i americká armáda,“ uvedl Visinger.

Vedení ministerstva obrany i armády zprávy o akci ve středu nekomentovalo. „My koaliční operace speciálních sil nekomentujeme,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar. K jeho slovům se přidal i náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Můžu jenom podpořit to, co pan ministr obrany řekl a ujistit českou veřejnost, že je pravda, že operace speciálních sil a vůbec operace, které česká armáda vede v zahraničních operacích v boji s terorismem, nekomentujeme. Je to jednak takový úzus a jednak to souvisí s operační bezpečností našich vojáků,“ uvedl Opata.

Jde o citlivé informace, řekl bývalý náčelník štábu

Proč se podobné akce nekomentují, vysvětlil v České televizi i bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý. „Komentují se jen výjimečné akce, informace se nepředávají ani rodinám. Jsou to speciální operace, provádí je síly, jejichž operační schopnosti jsou unikátní. Jde o citlivé informace,“ řekl Šedivý s tím, že se zveřejňují informace, kterými se demonstruje síla.

Ani on však o zásahu nemluví jako o pomstě. „Pokud je ta informace validní, nepoužíval bych slovo pomstít. Je tu snaha zajmout daného člověka, který musí být předveden před řádný soud,“ dodal. Na adresu výsadkářů z Prostějova pak uvedl, že jde o elitu české armády. „Je to skutečně špička dané armády, jsou nejlépe vycvičení, nejlépe vybavení, vynikají po všech stránkách,“ řekl Šedivý.

Na hlídku složenou z vojáků české, americké a afghánské armády sebevražedný atentátník zaútočil v neděli 5. srpna (podrobnosti v článku Tři čeští vojáci zahynuli v Afghánistánu). Odpálil se v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly.

Tři Češi, Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, zemřeli. Vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Dva miliony pro Mynáře na nefunkční sjezdovku. Úřady vyšetřují další dotaci

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář

Firma Vratislava Mynáře dostala dva miliony korun na zasněžování a osvětlení sjezdovky v Nové Lhotě. Sjezdovka dodnes...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz