Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

  15:57aktualizováno  15:57
Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů. Do konce jeho půlroční mise zbýval týden. Ve středu však na české vozidlo zaútočil sebevražedný atentátník. MF DNES popisuje, jak k útoku došlo.

Konvoj opancéřovaných vojenských aut se po prašných udusaných cestách vrací na základnu v afghánském Bagrámu. Patrole zbývá do cíle necelých 4,5 kilometru, když se ke koloně z protisměru přiblíží civilní auto. Je napěchované zhruba dvěma metráky podomácku vyrobené trhaviny a pravděpodobně i různým kovovým šrotem, aby razance úderu byla co nejničivější. Je středa 14:20 hodin. V okamžiku, kdy starší automobil míjí kolonu na úrovni šestého vozu, zazní mohutná detonace. Tak mohutná, že robustní vůz české armády MRAP, vážící zhruba 15 tun, srazí mimo silnici. Kolos se s rachotem překulí vpravo od cesty.

Zraněný voják je po operaci

Ministr obrany Lubomír Metnar (vpravo) a náčelník Generálního štábu Armády ČR...

Uvnitř vozu je zraněno pět českých vojáků ze šestičlenné posádky. Voják D. K., ročník 1983, je zraněn těžce. Do konce půlroční mise mu přitom zbývá týden. Za pár dní se měl vrátit domů (o rozsahu jeho zranění a možném ochrnutí jsme psali zde).

„Nic nenasvědčovalo tomu, že jde o sebevražedného atentátníka. Na silnici byl běžný provoz, nedaleko šli i pěší. Kluci se v tom autě hlavně potloukli, jak se převrátilo,“ říká zdroj MF DNES z armády s tím, že podle prvních výsledků vyšetřování čekal útočník v okolí minimálně hodinu, až se kolona obrněnců – vpředu s automobilem na čištění cest od výbušnin – bude vracet zpět na základnu. První auto mělo americkou vlajku a byl to právě vůz americké jednotky RCP – Route Clearance Patrol, které umí najít improvizované nástražné miny nebo trhaviny i pod povrchem silnic.

Podle informací redakce, které se však nepodařilo ověřit u více na sobě nezávislých zdrojů, zemřeli při útoku dva Afghánci a tři byli zraněni. A to včetně zhruba šestiletého dítěte. Agentura AP uvedla, že k útoku na konvoj spojeneckých vozidel se přihlásilo hnutí Taliban.

Velení armády nemá nejmenší indicie, že by byl útok vendetou za to, že Češi před časem v Afghánistánu zlikvidovali dva spolupachatele srpnového atentátu, při němž zahynuli tři jejich druzi. Taková informace se přitom ve středu objevila v tuzemských médiích. Armáda ji odmítla komentovat. 

Fotogalerie

„Z prvotních analýz situace vyplývá, že útok provedl pravděpodobně sebevražedný atentátník a že neútočil cíleně proti naší jednotce, ale obecně proti koaličním vojákům. Zkrátka se pohyboval v tom prostoru a vyčkával na příležitost,“ upozornil Opata. Ostatně součástí patroly nebyla jen česká auta, ale třeba i afghánských bezpečnostních složek. 

„Je to útok na koaliční vojáky. Mohli jsme tam být my, mohli tam být Američané, Gruzínci nebo další jednotky, které jsou součástí koalice na základně Bagrám,“ uvedl v Radiožurnálu generál Štefan Muránský, zástupce ředitele Společného operačního centra. 

Těžkopádný vůz zachránil život

Pětice českých vojáků teď může na pancíř poničeného auta zvěčnit fixem vzkaz, jaký je již na jednom z amerických MRAP. I ten přežil výbuch bomby a po opravě slouží dál v Afghánistánu. „Toto vozidlo zachránilo můj život a život dalších pěti lidí. 2. dubna 2008,“ napsali tehdy američtí vojáci na pancíř pískově hnědého obrněnce po podobném útoku sebevražedného atentátníka, také z Talibanu. Právě to, že Češi jeli v pancéřovém autě konstruovaném tak, aby odolal výbuchu, jim zachránilo život.

Nikdy nevíte, kdy nastane peklo

S vojáky na patrole v Kábulu

Velitel čety Martin K. během patroly v okolí základny v afghánském Bagrámu

„Že se MRAP převrátil, není překvapující. Ta auta mají vysoké těžiště a v podstatě i v terénu jsou velmi těžkopádná. Nicméně jejich odolnost je vysoká,“ říká voják, který v minulosti v Bagrámu také sloužil. Ostatně s tím souhlasí i náčelník generálního štábu Opata. „Významnou roli hrálo i to, že velitel jednotky a vojáci postupovali při přípravě a kontrole (vozidla) správně,“ řekl a popsal, že posádka důkladně zkontrolovala upevnění všech přístrojů i věcí v autě před odjezdem ze základny. Zkrátka podle generála udělali vše, co udělat měli, a nic nezanedbali. I proto nejsou důsledky exploze tak fatální. 

Jediný voják z posádky, který z incidentu vyvázl bez zranění, se pak dle slov Opaty okamžitě zapojil do pomoci svým zraněným druhům i následné evakuace. 

Poprvé útok autem

Za bezmála dva poslední roky se v celém Afghánistánu událo pětatřicet případů, kdy teroristé zaútočili na spojenecké síly autem napěchovaným výbušninou. Češi se přitom stali terčem takového typu útoku vůbec poprvé. Úplně stejný úder se pak odehrál na konvoj v Afghánistánu třeba i v lednu 2014 u města Jalalabad v provincii Nangarhár východně od Kábulu. I po tehdejším útoku skončilo obrněné auto MRAP na boku v příkopu a Taliban tehdy vzkázal, že právě takové akce jsou pro něj nyní prioritou. Namísto kladení bomb na silnice chtěl útočit právě osobními automobily.

Ostraha největší základny Česká armáda má v současné době v Afghánistánu zhruba 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám, ležící asi padesát kilometrů severně od Kábulu. Hlídky neustále vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů a jejich úkolem je zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z takových patrol byli vojáci ve středu zraněni. Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. V těchto dnech je nahrazují vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně bojovníci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Syndromem vyhoření trpí téměř každá pátá učitelka ve školce, ukázal průzkum

Školáci se budou stěhovat.

Na základě průzkumu, který se zaměřil na syndrom vyhoření u učitelů se zjistilo, že téměř každá pátá učitelka v...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

VIDEA TÝDNE: Mayová v slzách, návrat Terminátora a druhý nejchytřejší Čech

Theresa Mayová reaguje na rezignaci (24.5.2019)

Britská premiérka oznámila rezignaci. Během emotivního proslovu se Mayová neubránila slzám. Arnold Schwarzenegger se v...

Najdete na iDNES.cz