Aféra kolem Štiřína pokračuje

aktualizováno 
- Bývalý premiérův poradce Jaroslav Novotný, kterého policie i dva žalobci odmítli stíhat za jeho roli v takzvané aféře Štiřín, ještě nemá definitivně vyhráno. Opět mu hrozí, že nakonec bude obviněn.
Vrchní státní zastupitelství v Praze totiž zastává názor, že se Novotný dopustil trestného činu, když loni v létě opakovaně naléhal na tehdejšího ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého, aby vyrobil důkazy pro nepodložené tvrzení premiéra Miloše Zemana o tom, že exministr zahraničí Josef Zieleniec uplácel novináře.
"Podle názoru vrchního státního zastupitelství by měl být Novotný vyšetřován kvůli podezření z trestného činu útisku," uvedl vysoce důvěryhodný zdroj ze státního zastupitelství.
Kauzu Štiřín by měl pražský vrchní žalobce Karel Brückler převzít v dohledné době. Do té doby však odmítá jakékoli okolnosti případu komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," odpověděl na otázku, jestli se Novotný dopustil trestného činu.
Ačkoli svůj názor na případ si vrchní státní zastupitelství udělalo už před časem, dosud nemohli jeho lidé podle zákona do kauzy nijak zasahovat.
Advokát Václava Hrubého však včera potvrdil, že hodlá Brücklera požádat, aby převzal dohled nad případem - teprve tím se otevírá cesta k tomu, aby vrchní státní zástupce vyšetřovateli přikázal obvinění Novotného.
"Zcela určitě budu žádat, aby vrchní státní zástupce převzal výkon dohledu. Počítám s tím," řekl advokát Stanislav Devátý.
Devátý i jeho klient Hrubý jsou sice i nadále přesvědčeni, že Novotný vydíral, "spokojili" by se však i s trestným činem útisku, jejž trestní zákon definuje: "Kdo jiného nutí, zneužívaje jeho tísně nebo závislosti, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců." Trestný čin vydírání má i v nejmírnějším odstavci mnohem vyšší horní hranici trestu - až tři roky vězení.
"Osobně si myslím, že je to vydírání jako vyšité. Ale jak jsem to konzultoval s kolegy, tak je to skutečně minimálně útisk," dodal Devátý.
Podobný názor má i nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která před časem v rozhovoru pro MF DNES o štiřínské kauze řekla: "Znám to skutkově pouze z tisku a televize, ale mám ten pocit, že co jiného už by mělo být vydírání než toto?" Ani Benešová však nemohla do vyšetřování nijak zasáhnout.
"Nemám k tomu mechanismy," řekla nejvyšší státní zástupkyně.
Naopak policie a dva státní zástupci - pro Prahu-východ a středočeský kraj - jsou přesvědčeni o naprostém opaku: Novotný se žádného trestného činu nedopustil, Hrubého nevydíral, šlo o dobře míněnou radu a nebyl to nátlak premiérova poradce, ale rozhovor mezi dvěma přáteli. Tento názor zastávají i navzdory magnetofonovým nahrávkám, které pořídil Hrubý a Novotný na nich sám používá výraz vydírání. "Po důkladném vyhodnocení všech vyjádření uvedených v telefonických nahrávkách bylo konstatováno, že skutková podstata trestného činu vydírání nebyla zjištěna," stojí v písemném zdůvodnění, proč policie nebude Novotného stíhat.
Policisté tedy už před časem vyšetřování zastavili a teprve nový podnět advokáta Devátého, který žádá dozor od vrchního žalobce, kauzu znovu otevírá.
Oba hlavní aktéři příběhu Hrubý i Novotný - už na svých místech dávno nejsou.
Hrubý pracuje na štiřínském zámku jako zahradník a Novotný z týmu premiérových poradců odešel koncem loňského roku, když jeho nátlak na Hrubého vyšel najevo. Od té doby není k zastižení.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Najdete na iDNES.cz