Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Poslanci ČSSD chtějí vysvětlení v kauze Štiřín

  22:37
- Sociálnědemokratičtí poslanci se dohodli, že budou požadovat od premiéra Miloše Zemana vysvětlení ke kauze Štiřín. "Dohodli jsme se na tom, že samozřejmě budeme chtít vysvětlení, protože to není věc, která se dá zamést pod koberec. Není to usnesení, ale bylo to unisono jednotným hlasem takto požadováno," řekl po jednání poslaneckého klubu ČSSD jeho předseda Stanislav Gross.
Zeman se chystá celou věc s poradce Novotným probrat, nyní je však na třídenní návštěvě Lotyšska.

Přepisy dvou telefonických rozhovorů bývalého správce Štiřína Václava Hrubého
s poradcem Miloše Zemana Jaroslavem Novotným

klikněte zde

Rozhodnutí o dalším působení premiérova poradce Novotného je podle Grosse na Zemanovi. "Rozhodně si myslím, že je neúnosné, aby vysoký státní úředník...jednal takovým

Jan Kavan, ministr zahraničí:
O žádném nátlaku, který bych na kohokoli vyvíjel, anebo o komkoli, kdo by takovýto nátlak vyvíjel z mého popudu, natož aby byl mnou takto úkolován, nevím.
Miloš Zeman, předseda vlády:
Pan ministr Kavan mě ujistil, že panu Novotnému žádný takový pokyn nedal, já samozřejmě také ne, protože do této chvíle jsem ani nevěděl, že nějaký pan Hrubý existuje. Pokud by se ukázalo, že k tomu skutečně došlo, což v této fázi není jednoznačně prokázáno, tak ten člověk nemá co dělat jako můj poradce, na druhé straně konstatuji, že důkazy dosud nebyly podány.
Jaroslav Novotný, poradce premiéra Miloše Zemana:
Jsem velmi překvapen tím, co pan Hrubý rozpoutal. Poradím se proto s právníky, zda na tyto uváděné absurdity budu vůbec, případně jak, reagovat.
Josef Zieleniec, bývalý ministr zahraničí:
Vyzývám je znovu, aby se omluvili, anebo aby předložili důkazy o svém tvrzení. Není ani zbla pravdy na tom, co řekli, a celá věc je vymyšlená.
Poslanec Unie svobody Michal Lobkowicz:
Je to prostě šokující. Je to vážná věc.
Předseda Unie svobody Jan Ruml:
Pokud nebude celá záležitost uspokojivě vysvětlena, měli by ministr zahraničí Jan Kavan i premiér Miloš Zeman rezignovat.
způsobem, jaký byl medializován, pokud to, co bylo medializováno, je pravda," řekl Gross. Pokud se obvinění prokáží, není podle něj pro takového člověka ve státní správě prostor "ani na minutu".

Ministr Kavan: Hrubý chce odvést pozornost od svých chyb
Ministr zahraničí Jan Kavan prohlásil, že bývalý ředitel štiřínského zámku Václav Hrubý vystoupil s obviněním proto, aby odvedl pozornost od svých chyb. Hrubý přitom ve středu zveřejnil telefonáty a obvinil poradce premiéra Jaroslava Novotného, že ho vydíral. Ministerstvo zahraničí na něj podle jeho slov vyvíjelo nátlak, aby vyrobil nepravdivé důkazy proti bývalému ministru resortu Josefu Zieleniecovi.

"Hrubý byl z funkce ředitele příspěvkové organizace ministerstva odvolán pro důvodné podezření z porušení povinností vedoucího pracovníka státní správy," uvedl Kavan. Odmítl tak Hrubého tvrzení, že odvolání nesouviselo s porušením povinností.

Zeman: Nenařídil jsem zajistit důkazy proti Zieleniecovi
Premiér Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že nepověřil svého poradce Jaroslava Novotného, aby telefonicky žádal po bývalém řediteli štiřínského zámku

Rozhovor na první straně Revue Štiřín s ministrem Janem Kavanem, léto 1999
…Zámek Štiřín je místem, které již mezi evropskou špičku ve svém oboru patří. Nezbývá než popřát – zůstaňte na špici, na kterou jste se díky svému úsilí a poctivé práci propracovali…

…Kvalita poskytovaných služeb, preciznost údržby a rekonstrukce jednotlivých částí objektu, zámeckého parku s golfovým hřištěm i výjimečnost nově dostavovaných částí dávají dostatečné záruky plnohodnotné reprezentace naší země pro návštěvníky odkudkoli

Jan Kavan na adresu Václava Hrubého, podzim 1999
…Hrubý byl z funkce ředitele příspěvkové organizace ministerstva odvolán pro důvodné podezření z porušení povinností vedoucího pracovníka státní správy…

Václavu Hrubém důkazy proti exministru zahraničí Josefu Zieleniecovi. Právě jeho Zeman s odvoláním na svého ministra zahraničí Jana Kavana obvinil z uplácení novinářů a důkazy dodnes nepředložil.

"Pan ministr Kava n mě ujistil, že mému poradci žádný takový pokyn nedal," řekl ve čtvrtek Zeman, který si nechá celou záležitost prošetřit. Kavan také odmítl, že by na Hrubého vyvíjel nátlak.

Pokud by se podle Zemana prokázalo, že Novotný na Hrubého přece jen naléhal, ve funkci poradce skončí. "Na druhé straně konstatuji, že důkazy dosud nebyly podány," řekl Zeman.

Hrubý zveřejnil telefonáty, které dokládají, že byl nucen potvrdit údajnou korupci novinářů ze strany exministra zahraničí Josefa Zieleniece. "Bylo mi jednoznačně sděleno, že pokud tyto úkoly nesplním, budu odvolán," prohlásil Hrubý. Kromě Novotného zmínil i provozního ředitele ministerstva zahraničí Karla Srba.

Poradce předsedy Miloše Zemana Jaroslav Novotný vzkázal podle ČTK prostřednictvím Jindřicha Marka z tiskového Úřadu vlády toto: "Jsem velmi překvapen tím, co pan Hrubý rozpoutal. Poradím se proto s právníky, zda na tyto uváděné absurdity budu vůbec, případně jak, reagovat." Připustil, že s Hrubým o Štiříně hovořil. "Vedl jsem s ním telefony, ale telefonoval on mě, nikoli já jemu."

Bývalý šéf štiřínského zámku: Vydíral mne premiérův poradce

Hrubý zdůvodňuje své odvolání z postu ředitele štiřínského zámku, kter ý spravuje ministerstvo zahraničí, neochotou podílet se na konstruování smyšlených důkazů, která by potvrdila obvinění proti bývalému ministru zahraničí.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ovšem jakoukoliv souvislost Hrubého odvolání s kauzou stále nedoloženého obvinění Zieleniece z využívání státních prostředků na svoji osobní prezentaci odmítl.

"Nevím o ničem, co by tvrzení Hrubého mohlo potvrdit," řekl pro ČTK. Ministerstvo Hrubého odvolalo v září a uvedlo, že se bude moci vrátit pokud se nepotvrdí ministerská kontrola, která přinesla údajně pochybnosti v hospodaření.


Co tvrdí Václav Hrubý:
* ministerstvo zahraničí zveřejnilo minulý týden informaci, že Václav Hrubý obdržel k vyjádření druhou revizní zprávu generální inspekce ministerstva zahraničí. Tím byla podle Hrubého překročena jeho hranice loajality a rozhodl se zveřejnit záznam telefonických rozhovorů s poradcem premiéra Jaroslavem Novotným. Pět minut po zahájení konference se dostavil prozatimní ředitel Štiřína Jiří Zoufal, aby Václavu Hrubému předal druhou revizní zprávu k vyjádření. Vysvětlil to tím, že Hrubého nemohl dříve zastihnout
* zprávu inspekce přitom podle Hrubého 19. září přivezl do Kongresového centra ve Štiříně řidič tohoto zařízení, ale za deset minut pro ni z pověření vrchního ředitele provozní sekce Srby zase přijel řidič ministerstva
* 22. září prohlašuje na poradě nový správce zařízení Zoufal, že zpráva inspekce je tajná, nad čímž se Václav Hrubý pozastavuje, protože podle jeho názoru, nemůže obsahovat nic, co by mohlo ohrozit Českou republiku. Podle tiskového mluvčího ministerstva Aleše Pospíšila má zpráva 400 stran, Hrubý ovšem říká, že je jich pouze devatenáct, ostatní strany jsou údajně fotokopie dokumentů ze Štiřína
* Hrubý tvrdí, že v první fázi Karel Srba chtěl, aby vyrobil důkazy v kauze exministra Zieleniece. Dále měl napsat dopis, který by
Bývalý šéf zámku se rozhodl telefonáty s poradcem premiéra Jaroslavem Novotným zveřejnit  poté, co ministerstvo zahraničí přišlo se zprávou generální inspekce, která se zajímala o hospodaření zámku. Hrubý tvrdí, že mu do tiskové konference neb

Výňatek z telefonátu
z 11. 8.

Novotný: Buď vlastně, když uděláte, řekl bych, to, co se samozřejmě dá nazvat mezi námi dvěma jako vydírání, a to znamená, uděláte ten dopis, jo...
Hrubý: Ano.
Novotný: Tak samozřejmě vy máte pokoj, klid, a dokonce dostanete i prachy. Neříkám, že zejtra, ale prostě ještě v letošním roce.
Hrubý: Ano.
Novotný: Když to neuděláte, nezachráníte ani sebe ani tu Kněžínkovou, teda Knížkovou, jo.
Hrubý: Já právě nevím, jestli pan ředitel Srba ví, co se vlastně na mně jako žádá, víte ono...
Novotný: No, ne, podívejte se, jako, to si můžeme povídat my, jo, ale pro něj to je alfa omega, on mně mimo jiné řekl dneska, že na něj tlačí samozřejmě ministr, já tomu sice dvakrát nevěřil, ale pak jsem se zdržel v práci, proto jsem nebyl ještě před chvílí doma, a tam jsem povídal o jinejch věcech s Mirkem Šloufem... Dnes mi volal Kavan a říkal mu, tak hele, jaks to teda vyřídil, to s tím Štiřínem, jo čekáme na závěry.
Hrubý: Ano.
Novotný: Takže jako spíš se potvrdilo, že ten ministr o tom ví.
yla předána. To ovšem mluvčí ministerstva zahraničí Pospíšil odmítl a sdělil, že bylo učiněno několik pokusů. Asi pět minut po začátku tiskové konference přišel prozatimní ředitel štiřínského zámku Jiří Zoufal právě s touto zprávou.

Mluvčí Pospíšil ovšem telefonáty zpochybnil: "Já pana Novotného neznám, nikdy jsem ho neviděl. Před chvílí jsem mluvil s panem ministrem, ten zná pana Novotného jen velmi zběžně. Nikdy s ním pracovně nejednal, natož aby ho úkoloval," prohlásil Pospíšil v rozhovoru Radiožurnálu. Dodal, že ho i provozního ředitel ministerstva zahraničí Karel Srba ujistil, že Novotného nikdy ničím nepověřoval.

Hrubý tvrdí, že ho úředníci vydírali a hrozili, že bude odvolán. Uvedl, že měl napsat dopředu nadiktovaný dopis, na jehož základě by mohl vrchní ředitel provozní sekce ministerstva zahraničí Karel Srba odvolat z funkce ředitelku finančního odboru Knížkovou. Za to jsem měl "dostat prachy," citoval Hrubý Jaroslava Novotného - poradce premiéra Zemana, který mu sděloval po telefonu požadavky vrchního ředitele Srby.

Právě s Novotným Hrubý uskutečnil inkriminované rozhovory, jejichž nahrávky má redakce iDNES k dispozici a můžete si je poslechnou - ikonka audio.

Hrubý je rozhodnut v nejbližších dnech podat civilní žalobu na určení neplatnosti jeho odvolání z funkce Konferenčního centra Štiřín. Do 8. listopadu se mají nový správce Jiří Zoufal (bývalý poslanec za ODS a bývalý ředitel Orbisu) a Václav Hrubý vyjádřit k zatím tajné zprávě generální inspekce, která prověřovala hospodaření štiřínského centra.

Miloš Zeman v červnu obvinil Josefa Zieleniece z toho, že uzavřel na šedesát smluv s mediálními agenturami, které měly popularizovat osobu Josefa Zieleniece. Své sliby o dodání důkazů Zeman do dnešního dne nesplnil. Začátkem září ministr Jan Kavan odvolal Hrubého. Skandál naplno vypukl, když na protest proti jeho odvolání houslový virtuos Josef Suk přerušil pravidelný hudební cyklus Sukův Štiřín.

Úryvek ze zářijového telefonátu

Novotný: No, já bych to řek asi takhle, víte. Podívejte se, samozřejmě v tom červnu, když jsme se o tom poprvé bavili, tak nebyla na stole ta aféra s tím Zieleniecem, když to takhle nazvu, jo. A vy jste se vlastně dostal jako nechtěně do tý velký hry, jo. A co si budeme povídat, samozřejmě, prostě teďka vlastně dokonce i ten Srba vlastně bojuje za takříkajíc svůj život, protože vlastně Kavan chce po mně, aby on mu sehnal ty důkazy, a on teda to zase chce po dalších svejch podřízenejch, že jo, včetně vás. A v podstatě mně teda on to definoval asi tak, že ten dopis, kterej tenkrát víceméně jsem vám říkal, co by tam mělo bejt napsaný, že teda byl zase trošku jinačí, tak já to nechci ani nemíním prověřovat, jo, ale že teda pokud jde o ten problém toho Zieleniece, tak že jste mu nepomohl vůbec, takhle to definoval on. A že vlastně mu přímo Kavan nařídil, prostě, aby teda vás z tý funkce odvolali. Takhle mě to přímo řek, jo. A … co že?
Hrubý: Ne, to jsem úplně…
Novotný: No, dobře, takhle mně to řek, já prostě… Já jsem pak ještě vlastně na to konto, se ptal ještě… vlastně Mirek Šlouf mluvil s Kmoníčkem, s Kavanem, i s tím Srbem, jo, a všichni jako řekli, že bohužel, vlastně, že je to jako, řek bych velká hra, nedá se v tom jako nic jinýho dělat, jo. Teď tadyhle do toho bohužel člověk nemůže vůbec zasahovat. Já vůbec takovýhle hry nemám rád a většinou se jich nezúčastňuji, když už teda vlastně jsem se jako teda do toho vašeho problému zamíchal, tak jsem teda chtěl kolem toho pokračovat, ale v podstatě teď je to úplně beznadějný. Takže, skutečně, jak Kavanovi tak Srbovi teče do bot, že jo, oni v poté, řek bych, takový ty důkazy, který by teda hlavně zbaštili ti novináři nemaj, a tak hrajou jakoby trošku o čas a samozřejmě mlátěj kolem sebe. Takhle to prostě vypadá. Já jsem jako na to konto si říkal v duchu, no prostě, co se dá dělat, jo, prostě. Je to vyšší moc, já říkám těžko v tomhle tom smyslu můžu pro vás jako něco udělat, jo. To je skutečně jako, řek bych vyšší moc, dokonce prostě Kavan řek, že mu je úplně jedno, jaksi kdo na čem má prostě zájem, on prostě tady v první řadě musí jako se zachránit on a ostatní ho nezajímá.
...
Novotný: Protože on totiž teďka ten Srba je jako v těžký situaci, jo. Jako on je šéf hospodářskýho úseku, že jo, a hospodářskému úseku uložil Kavan nalézt ty důkazy, jo. Tak paní Kněžíkový teďka říkají, že nenašla ty faktůry, že jo, o kterejch se hovořilo, a jemu budou říkat, že nenašel důkazy. Takže on sám teďka bojuje, řek bych, já myslím, že je to dřív nebo později smete, jo. Říkám, to jsou věci, který jsou velmi citlivý, nikde bych ty slova neopakoval, co vám říkám, ale taková je situace, prostě no. To se dostalo do prostě, hrozně nepříjemné souvislosti, kterou jsme nemohli předpokládat, když jsme spolu o tom začli komunikovat, jo. A teď bohužel vlastně je to tak, že teče do bot Kavanovi, teče do bot tomu Srbovi, jo. Ten premiér je v tomhle tom hroznej prevít, ten premiér si tu fámu nevymyslel. On mu ji skutečně Kavan řek, neměl to prověřený a Kavan ho vlastně dost dobře nezná. My, když něco před premiérem řekneme, co nemáme prověřený, tak řekneme větu, ale v zápětí dodáváme, ale nemáme to ověřený, jo, a on to nepoužije, kdežto, prostě, on mu tohle to neřek, že to nemá prověřený, jo, a ono se mu to tam někde v tý hlavě uhnízdilo, pak to později ten premiér řek, řek taky, že mu to řek….pardon já se podívám, někdo zvoní… To nám nese nějakou poštu, poněvadž já nebyl celej den doma… Jo, takže, říkám, že prostě, teď jsem ztratil trochu nit, co jsem to povídal naposledy…
Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Marže zůstávají vyšší, benzin by mohl stát 41,50, říká expert

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Bojoval jsem za nás i obyčejné lidi, ne za Zelenského, říká český legionář

Premium V českých ozbrojených složkách strávil třináct let svého života. A tak když viděl eskalaci války na Ukrajině, rozhodl...

Hasiči vytvořili průsek s Německem, italská letadla odletí v pondělí ráno

Sledujeme online Italská letadla odletí v pondělí ráno domů, řekl v neděli večer mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči nyní likvidují jen...

Stále nežijeme v plně respektující společnosti, říká šéf Prague Pride

S logem ve tvaru srdce, které symbolizuje osm miliard srdcí, která bijí po celém světě, začíná v Praze dvanáctý ročník...

Vondrášek bude ministrovi vysvětlovat zakleknutí školáka policií na akci ANO

Ministr vnitra Vít Rakušan se sejde s policejním prezidentem Martinem Vondráškem kvůli chování policistů na mítincích...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...