Zieleniec: Kauza Štiřín je jen špičkou ledovce

  17:31aktualizováno  17:31
- Bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec se domnívá, že naléhání na bývalého ředitele štiřínského zámku Václava Hrubého, aby proti němu vytvořil kompromitující důkazy, je jen špičkou ledovce. „To, že si jeden z uvědomělých úředníků nahrával telefonáty, je jen jeden jediný případ, který vyplynul na hladinu,“ poznamenal Zieleniec a dodal: „Jsem přesvědčen, že dříve nebo později se mohou nějaké jiné zfalšované důkazy klidně objevit, protože ti, co je potřebují, jistě nenaléhali jenom na jednoho člověka.
Zieleniec vyzval místopředsedy ČSSD, aby zvážili, zda by kvůli posledním aférám neměli uvažovat o odvolání předsedy strany Miloše Zemana.

Rád bych tímto veřejně vyzval místopředsedy ČSSD, aby se zabývali tím, co jejich předseda

Josef Zieleniec na tiskové konferenci:
"Až mi budete pokládat otázky, tak prosím a řekněte své jméno a jaké médium představujete. Od té doby, co jsem vás všechny uplácel, uteklo spousta času a já si vás už všechny nepamatuju."
dělá a jestli by náhodou neměl odstoupit," oslovil Zieleniec všech pět místopředsedů: Petru Buzkovou, Vladimíra Špidlu, Zdeňka Škromacha, Petra Lachnita a Karla Kobese.

Místopředseda vlády Vladimír Špidla připouští, že Zieleniecův případ už dlouho stojí na stejném bodě, ale zároveň namítá, že se mnohdy ukáže dokazování mnohem obtížnější. (viz audio) Prozatím se proto k případu nechce vyjadřovat a bude vyžadovat informace po ministru zahraničí Janu Kavanovi.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach je přesvědčen, že postup premiéra v celé kauze je věcí jeho politické zodpovědnosti. Své stanovisko hodlá sdělit na nejbližším zasedání stranického orgánu, kde se bude případ projednávat. "V současnosti nemám dostatek informací ani z jedné, ani z druhé strany, abych na to mohl mít nějaký ucelený a konečný názor," řekl.

Bývalého ministra zahraničí v červnu obvinil premiér Miloš Zeman, že uzavřel na šedesát smluv s mediálními agenturami, které měly popularizovat osobu Josefa Zieleniece. Své sliby o dodání důkazů ovšem Zeman dodnes nesplnil. Začátkem září pak ministr Jan Kavan, který důkazy proti Zielencovi měl dát dohromady, odvolal tehdejšího ředitele štiřínského zámku Václava Hrubého.

Zieleniec stále trvá na tom, že nikdy žádnou smlouvu s žádným novinářem nebo mediální agenturou neuzavřel. Žalobu na Zemana či Kavana ovšem podat nehodlá. Stále doufám, že se mi někdo z těchto pánů omluví," vysvětlil.

Bývalý ministr oslovil v této souvislosti všechny tři rady veřejnoprávních médií - Radu České televize, Radu Českého rozhlasu a Radu ČTK, aby se tímto případem zabývaly. "To, že premiér této země obviní novináře, že se nechají uplatit, je neslýchané," soudí Zieleniec.

Domnívám se, že tato kauza překročila meze drobné vnitropolitické aféry," uvedl Zieleniec a doplnil: "I v případě, že to, co se děje kolem Václava Hrubého by byla akce pouze těch několika jedinců, je ta bohužel odraz atmosféry, kterou tu vytvořila vláda ČSSD."

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz