Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda zváží celostátní opatření, mohou se vrátit roušky i omezení akcí

  16:05aktualizováno  23. července 11:32
Premiér Andrej Babiš ve středu večer jednal s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem o aktuálním vývoji kolem epidemie koronaviru. Vojtěch po jednání oznámil, že do pátku zváží zavedení preventivních celostátních opatření proti šíření nákazy. Opatření nechtěl specifikovat, nejednalo by se však podle něj o dramatické záležitosti typu zavírání celých ekonomických sektorů a podniků.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | foto:  Petr Topič, MAFRA

Možná celostátní opatření zváží v pátek. Ve středu případnou podobu opatření probíral s epidemiology, kteří dali svá doporučení. Vojtěch je však nechtěl zatím veřejně specifikovat, aby nevyvolal zbytečné debaty. Pokud budou zavedena nová plošná opatření, budou platit od pondělí, řekl později Vojtěch.

„Neměla by být dramatická, určitě nechystáme zavírání sektorů,“ řekl Vojtěch. Nevyloučil, že by mohla mít opatření podobu nošení roušek ve vnitřních prostorách či omezení kapacity hromadných akcí.

Stát se podle Vojtěcha zaměří na to, aby měl páteřní síť laboratoří spadajících pod jeho resort. „Je třeba, aby měl stát na testování větší vliv, a to lze jen tam, kde má ministr jasně podřízené organizace, kterým může velet,“ uvedl. Český systém laboratoří a odběrových míst je aktuálně totiž velmi decentralizovaný, vysvětlil.

V úterý se sejde s řediteli nemocnic, které spadají pod ministerstvo. „Bude pro ně úkol, aby navýšili kapacitu, aby třeba fakultní nemocnice nevyšetřovala 100 vzorků denně, ale třeba 1000,“ řekl. Přál by si, aby instituce spadající pod resort byly schopné vyšetřit 10 000 až 15 000 vzorků za den. „Není to tak, že by pak soukromé nevyšetřovaly, ale musí tu být garantovaná síť, která bude za každých okolností schopna vyšetřit ten objem,“ dodal.

Příští týden se setká i se všemi řediteli krajských hygienických stanic. Budou debatovat o jejich optimálním fungování. 

Budování sítě laboratoří je pomalé, kritizoval Babiš

Babiš kritizoval pomalé budování vlastní sítě laboratoří pod kontrolou státu, soukromé podle něj fungují příliš pomalu. Řekl, že se mu vývoj kolem covidu-19 nelíbí a stát asi bude muset konat rychle. Vojtěch oznámil, že nechá prověřit počty nemocných.

Babiš ve svém proslovu při předávání Cen Bezpečnostní rady státu řekl, že Česko zvládlo první kolo boje s koronavirem. Dodal, že se sejde s ministrem zdravotnictví, protože se mu nelíbí, jak se situace vyvíjí. „Budeme muset asi konat rychle,“ řekl při předávání Cen Bezpečnostní rady státu. 

Později premiér řekl, že Česko očekávalo po rozvolnění opatření nárůst potvrzených případů nákazy. „Ale nesmíme se dostat do situace, jak to skončilo v Izraeli, kde mají 2 000 nakažených denně, musíme rychle konat,“ dodal.

Vývoj v Moravskoslezském kraji podle něj ukázal na problémy v kompetencích i v oblasti testování. „Irituje mě, že pomalu budujeme vlastní síť laboratoří. Nechápu, proč ji v Moravskoslezském kraji nemá fakultní nemocnice v Ostravě, proč tam jsme nevybudovali kapacitu? Proč Státní zdravotní ústav v Ostravě nemá dostatečnou kapacitu?“ uvedl.

Za nepřijatelné považuje, aby si na testování dělaly „kšefty“ soukromé laboratoře. „A dělaly to pomalu jen proto, aby to nepředaly dalším laboratořím. Například z Olomouce jim nabízeli kapacitu, ale oni to odmítli. Potom jsou občané oprávněně naštvaní, že dostávají ty zprávy (o výsledku testů) pozdě,“ dodal. Preferuje, aby co největší podíl testů měly na starost státní laboratoře.

„Vybudování plnohodnotného laboratorního komplementu je jeden z úkolů naší rozvojové strategie, na kterém pracujeme,“ sdělila ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. 

„V současné době se vzorky odebrané pacientům na našich dvou odběrových místech zpracovávají ve zdejším Zdravotním ústavu, což je příspěvková organizace spadající pod stejného zřizovatele jako my, tedy ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla mluvčí. 

Spolupráce je podle ní výborná. „Kapacity máme pokryté. Výsledky testů bývají obvykle k dispozici nejpozději do druhého dne,“ dodala Petlachová. 

Ministři nesou politickou odpovědnost, přitom krajské hygienické stanice rozhodují v podstatě nezávisle, kritizuje také Babiš. 

Covid-19 vozí na jih Čech hlavně Ukrajinci, firmy začaly vyžadovat testy

„Takže to řídí krajské hygieny, kde každý ředitel je jiný. Některý to zvládá, některý má problémy. Je třeba je ocenit, ale je potřeba jim i pomoci,“ dodal Babiš.

Zlepšit by se podle něj měla i komunikace krajských stanic. Dokončit by se měla také mobilní aplikace eRouška, která po instalaci a souhlasu uživatele zaznamenává další zařízení v blízkosti, aby usnadnila trasování případů nákazy. Kabinet podle Babiše musí jednat rychle. 

„Budu trvat na tom, aby tyto věci byly urychleně řešeny, budu se angažovat jako v minulosti. Je tam plno věcí, které se dají vylepšit, o tom s ním (Vojtěchem) chci mluvit,“ dodal.

Audit nemocných

Vojtěch ve středu oznámil, že nechá prověřit počty aktuálně nemocných covidem-19, které udává Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zadal jejich audit. Má podezření, že vyléčení se v datech objevují pozdě. Podle těchto dat počet aktuálně nemocných překročil 5 000, což je nejvíc od začátku epidemie.

„Těch 5 000 případů je třeba brát trošku s rezervou. Zadal jsem dnes audit těch dat, která jsou prezentována, protože máme podezření, že jsou v celkových datech necháváni i vyléčení pacienti, kteří nejsou vyřazeni,“ uvedl. Pokud jsou nemocní doma, tak se jejich vyléčení ne vždy v datech objeví.

Nakažených koronavirem je přes pět tisíc, nových přibylo nejvíc od června

Celkové počty aktuálně nemocných se tak podle něj budou možná po kontrole krajských hygienických stanic a ÚZIS ještě upravovat.

Počet aktuálně nakažených stoupal od začátku března do 11. dubna, kdy kulminoval na 4 736 případech. Následně počet aktivních případů klesal a přibližně od poloviny května s drobnými výkyvy stagnoval. Opět růst začal v červnu, zejména v jeho druhé půlce. O uplynulém víkendu počet aktuálně nemocných přesáhl dosavadní dubnové maximum a dále roste.

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 60 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 38 případů na 100 000 obyvatel. V Čechách jsou ohniska na Jablonecku nebo Českolipsku.

O schůzce s ministrem zdravotnictví informoval premiér na dnešní tiskové konferenci:

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Do Prahy přijeli členové vlády Ukrajiny, která se brání ruské agresi

Přímý přenos

Na společné jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Tématy budou obranná spolupráce, migrace, spolupráce v energetice či zapojení českých firem do...

16. července 2024  5:50,  aktualizováno  11:10

Na Moravě bude až 33 stupňů, na severovýchod odpoledne dorazí silné bouřky

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic neklesla teplota pod 20 stupňů Celsia. Oproti pondělí budou ale tropické teploty už jen na Moravě a ve...

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  11:07

Vojáka v Paříži napadl útočník, bodl ho nožem mezi lopatky. Vraždil už dřív

Nožem ozbrojený muž v pondělí pozdě večer pobodal vojáka na protiteroristické hlídce před vlakovým nádražím v Paříži. Útočník byl dříve hospitalizován na psychiatrii kvůli vraždě, již spáchal v roce...

16. července 2024  11:07

Autem z magistrály na Václavák? Až za „koněm“. Stavba tratě přináší nová omezení

Přípravné práce stavby tramvajové tratě na Václavském náměstí skončily a od pondělí jsou v této oblasti v platnosti již všechna omezení pro MHD, chodce i řidiče. Nově především není možné z...

16. července 2024  10:57

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...