Za vyzývání k „bílé revoluci“ hrozí hudebníkovi až osm let vězení

  12:13aktualizováno  12:13
Soud v Českých Budějovicích řeší rasistické texty neonacistické skupiny Imperium. Její zpěvák Michal Moravec se včera začal zpovídat, proč nechal vyrobit přes šest set kusů CD, na kterých se objevují písně s rasistickými texty. MF DNES před časem upozornila na jednu takovou oslavující Adolfa Hitlera.

Neonacistická skupina Imperium na snímku z roku 2002. | foto: Archiv

V písni se tvrdí, že by vše vyřešila takzvaná bílá revoluce. Jeden z členů budějovické kapely Imperium Michal Moravec si podle žaloby nechal vyrobit přes šest set kusů CD, na kterých se objevují písně s rasistickými texty. - čtěte Adolf, to byl sympaťák, zpívá kapela neonacistům

"Chceš odplatu, chceš řešení, chceš bílou revoluci." To je refrén písně You want, v překladu Chceš. Tato skladba se objevila na albech kapely Imperium, které nechal Moravec vyrobit.

Za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod mu teď hrozí tři až osm let vězení. Před soudem není poprvé, v minulosti byl trestán za výtržnictví.

Policie se o Imperium zajímá delší dobu. V České republice jsou jejich skladby těžko dostupné. Skupina své CD totiž prodává především v Německu, v Česku se k němu dostanou jen na uzavřených diskusních fórech.

White, nebo write?
Martin MoravecPodle osmadvacetiletého Moravce však texty obsahují jiná sdělení, než jak je teď soud interpretuje. Popírá, že by kapela volala po bílé revoluci, v originále white revolution. "Zpívá se tam write revolution, tedy psaná revoluce," hájil se Moravec. Psaná revoluce by však měla v angličtině správný tvar written revolution.

Obžaloba má jasno. "Moravec nechal vyrobit CD, která podle našeho názoru obsahují texty oslavující nacionální socialismus. Nacionální socialismus přitom považujeme za hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod dalších lidí," poznamenal státní zástupce Josef Richtr.

Moravec, majitel restaurace na českobudějovickém Jiráskově nábřeží, včera odmítl u soudu vylíčit svůj vztah k nacionálnímu socialismu. Soudce Michal Kubánek proto četl jeho výpověď z přípravného řízení. Zmínil i domovní prohlídku, při které vyšetřovatelé našli například plakát, který zval na koncert Imperia a dalších kontroverzních skupin.

Napojení na Národní odpor

Podle odborníků na extremismus je kapela Imperium obzvláště nebezpečná. Spolupracuje totiž s neonacistickým hnutím Národní odpor. V textech se objevují hesla, která volají po změně systému. "Jeden lid, jedna říše, jeden vůdce Adolf Hitler, árijská rasa, zkáza přijde!" I to je část písně, kterou znají fanoušci Imperia.

"Minimálně dva členové kapely jsou dlouhodobí aktivisté Národního odporu, navštěvují demonstrace. Jsou hodně aktivní, vydali album Nelze zapomenout, kde zpívají třeba Zabijem zabijem, ale neříkají koho. Ovšem to, co je na CD, se liší od toho, co zpívají na pódiu naživo," popsal nedávno Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které pravicové extremisty sleduje.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem, skončil v náspu

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem

Středočeští policisté vyšetřovali v úterý odpoledne nehodu nákladního auta na 21. kilometru dálnice D8, které se i s...

VIDEO: Opilá žena podřimovala v centru Brna, vedle ní se choulilo dítě

Žena v Brně se opila i v doprovodu dcery

Na spící ženu zmoženou alkoholem, k níž se choulila desetiletá dcera, narazili strážníci v centru Brna. Matka, která se...

Policie uzavřela část náměstí Jiřího z Poděbrad, prověřovala odložený kufr

Nález podezřelého zavazadla na náměstí Jiřího z Poděbrad. (23. 4. 2019)

Pražská policie v úterý před jednou hodinou odpoledne poslala pyrotechnika na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na zemi u...

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz