Sudí dostal za utkání noc v hotelu s dívkou

  1:00aktualizováno  1:00
Rozsáhlý korupční skandál ve fotbale má v případě některých funkcionářů a sudích téměř rysy organizovaného zločinu. Vyplývá to ze záznamu odposlechů, které se MF DNES podařilo získat. Aféra dospěla tak daleko, že funkcionáři jednoho klubu ovlivňovali zápasy jiných mužstev.

ČLÁNKY O KORUPCI VE FOTBALE
Uměli i vyřadit klíčového hráče soupeře. Uplacení rozhodčí mu dali tolik žlutých karet, aby v dalším zápase nemohl nastoupit.

O tom, že celý případ nese znaky organizovaného zločinu, svědčí i následující fakta: funkcionáři dokázali zařídit, aby jejich zápas pískal dopředu domluvený rozhodčí.

Zkorumpovaným sudím uměli zajistit beztrestnost. Uplatili totiž delegáty zápasu, kteří mají hlídat, aby rozhodčí pískali férově. Rozsáhlost aféry vyšla najevo poté, co policie v srpnu obvinila sedmnáct lidí v souvislosti se zápasy pražské Viktorie Žižkov.

Co policie nahrála?
Policie mezi jinými zachytila telefonický rozhovor manažera Viktorie Žižkov Ivana Horníka a rozhodčího Milana Šedivého. Horník ho žádal, aby ovlivnil zápas z listopadu 2003 mezi Viktorií Plzeň a Sigmou Olomouc.

Chtěl, aby Olomouc vyhrála nebo remizovala. To by Žižkovu vyhovovalo z pohledu postavení v tabulce. Horník za to rozhodčímu slíbil 70 tisíc korun a naznačoval, že delegátovi zápasu dá "třicetník", tedy třicet tisíc.

Policejní odposlech to zaznamenal takto:

Horník: "Potřeboval bych právě, vole, abys jim (Plzni) nedal ani deko. Chci ti říct, že na to mám kilo (sto tisíc). Dám třicetník tomu Vlčkovi (delegátovi zápasu) a sedmdesát dám tobě, jo? Aspoň abys měl na kafe na Vánoce."

Šedivý: "Jasný, jasný."

Zanedlouho si Horník vzpomněl, že v zápase Plzeň - Olomouc nastoupí hráč Smíšek, který už má tři žluté karty. Kdyby dostal čtvrtou, nemohl by hrát v utkání s Viktorií Žižkov.

Horník: "Milánku, čau, neruším tě? Můžu ještě na chvilku? Chtěl jsem ještě jednu věc: Smíšek, vole. Ten útočník."

Šedivý: "To je pacholek."

Horník: "Tak kdyby zlobil, tak mu ji sekni, vole. Byla by čtvrtá a na jaře by nenastoupil. Takže by byl vyžlucenej. On bude zlobit, on je to drzej parchant."

Šedivý: "Jo, vím, o koho jde. Tak jo, Ivánku."

Zaplacené hodnocení sudích
Ivan Horník si neváhal pojistit i delegáty zápasu, kteří "dohlížejí", zda se rozhodčí chová nestranně. Letos v únoru, po 18. kole první ligy, volal Horník delegátovi Ladislavu Dofkovi a nabídl mu pět tisíc korun za to, že nenapíše kritické hodnocení na tři rozhodčí, kteří pískali zápas Blšany-Žižkov.

Horník: "Láďo, prosím tě, máš u mě bůra. Jak pojedu, tak se ti ozvu. Já jenom vůbec za ochotu a tak dále, v pohodě, vole."

Dofek: "Držím ti palce, Ivane. Kdyby zase bylo něco potřeba, tak brnkni, když to půjde, tak ti pomůžu."

Šokovaný státní zástupce
Ivan Horník ještě před dvěma měsíci tvrdil, že uplácení neuznává. Poté, co byl obviněn a dostal do ruky přepisy odposlechů, stáhl se do ústraní. Nechce nic komentovat, dokud neskončí vyšetřování.

Na dotaz, že po pročtení odposlechů se člověk neubrání dojmu, že šlo z jeho strany o téměř mafiánský způsob ovlivňování zápasů, Horník zdrceně reagoval: "Vážím si toho, že mi chcete dát prostor k vyjádření. Ale nebudu to komentovat. Teď musím myslet hlavně na sebe. K případům jsem nevypovídal ani před disciplinární komisí."

Státní zástupce Pavel Pukovec, který dohlíží na korupční aféru týkající se Synotu Uherské Hradiště a do detailů zná i další případy, přiznal, že když se seznámil s odposlechy, byl šokován. "Překvapilo mě, jaké prostředí v českém fotbale panuje. Měl jsem z toho nepříjemný pocit," prohlásil.

Úplatek pro sudího: noc v hotelu s dívkou
Odposlechy, které policie nasadila na rozhodčí a funkcionáře fotbalové ligy, dokazují, že se neuplácelo jen penězi. V jednom případě se například objevuje prostitutka, kterou podle policie dostal rozhodčí Václav Zejda.

Zejda byl před měsícem obviněn z korupce už podruhé. Nejprve to bylo za zmanipulování zápasů Synotu Uherské Hradiště. Teď je v podezření, že si nechal slíbit úplatky od Vítkovic (50 tisíc korun) a od Slezského fotbalového clubu Opava.

V opavském případě však Zejda podle policie dostal kromě peněz ještě přídavek: ubytování v hotelu Gurmán a k tomu jednu dívku lehkých mravů zdarma. Policie i státní zástupce jsou přesvědčeni, že jde o formu úplatku. Jak na to policie přišla? Vyplývá to z odposlechů.

Nemusíš mít obavu, řekl Puček Zejdovi
Hlavní role tu kromě Zejdy ještě hrají sportovní manažer Opavy Gustav Santarius a jejich společný známý, fotbalový rozhodčí Lubomír Puček, který je spolumajitelem hotelu Gurmán v Trojanovicích na Frýdeckomístecku. Puček z korupce obviněn nebyl. V kauze vystupuje jen jako svědek.

Vše se odehrálo těsně před zápasem Opavy se Sigmou Olomouc, který se hrál letos 13. března.

11. března 2004, 11.55. Puček volá Zejdovi: "Tam (v hotelu Gurmán) bys měl spát. Přijede i Gustav (Santarius). Nikdo jiný nepřijde. Nemusíš mít obavy, že když se tam bude něco vymýšlet, že tam někdo dorazí, že nás někdo vyfotí nebo natočí. Tam se nic takového nedělá ani se dělat nebude. To znamená, že se tam budeš mít úplně supr."

13. března 2004, 11.10. Puček volá Zejdovi:

Puček: "Vyspanej?"

Zejda: "No, poslouchej, ta slečna tady, ona nějak má v jednu hodinu odjíždět vlakem z Ostravy?"

Puček: "No tak Gusta ji zaplatil, dostala prachy, vole, tak ať táhne, vole, normálně. V Ostravě ji vysadíš, jak budeš projíždět Ostravou. No a řekni jí, že jí přeješ hodně úspěchů a nazdar, vole, no. Ona nepatří ke mně, to není moje."

Zejda: "No dobře, tak to jo, to jsem potřeboval vědět."

Puček: "Normálně ji vem do Ostravy. Jedou jiný vlaky, vole, nazdar, ať si nevymýšlí, a Gustav to s ní vyřídil a ty jenom, Venco, potřebuješ, potvrzení o hotelu, nebo ne?"

Zejda: "Já na to jebu, vole."

Puček: "Nepotřebuješ, dobře, to znamená, vole - tak Gusta to tam zaplatil všechno. Jenom tam těm, té silnější paní, co je v recepci, tak jí dej dvojku, jo?"

Zejda: "No."

Puček: "A potom vyřídíme všechno s Gustavem dohromady."

Zejda: "Dobře."

Puček: "Jo, no a jinak tam to, ona je vyřízená, ona je kompletně to, takže tam žádnej problém není, takže klidně, až když pojedeš dolů, ji vem na jinej vlak a hotovo."

Zejda: "Dobře."

Závěr policie pak byl: "Zejda si nechal od Santariuse zaplatit ubytování v hotelu Gurmán a rovněž i službu dámské společnice." Rozhodčí Zejda MF DNES řekl, že jde o "nedorozumění". Gustav Santarius odmítl případ komentovat a Lubomír Puček řekl: "Nechci se vyjadřovat. Jsou to citlivé věci."

Jak utkání dopadlo?
Ani tato snaha uplatit rozhodčího Zejdu nakonec nevedla k vítězství Opavy nad Olomoucí. Opava prohrála 1:2. Zajímavější než výsledek je průběh utkání. Opava vedla 1:0 poté, co rozhodčí Zejda zapískal v její prospěch penaltu necelých třicet minut před koncem utkání. V jeho samotném závěru však udělali hráči domácích dvě hrubé chyby a umožnili soupeři zvítězit.

"Vyřídíš to s klukama? No to je jasný."
Václav Zejda byl obviněn ještě za zápas druhé ligy mezi mužstvy 1. FKD a FC Vítkovice, který se hrál letos 7. března. Obchodní ředitel Vítkovic Radomír Hruboň podle odposlechů slíbil Zejdovi úplatek ve výši 50 tisíc korun (v telefonu se o nich mluví jako o "paďouchu").

Jak debata probíhala tady? Z telefonického rozhovoru dne 6. 3. 2004, 16.45:

Hruboň: "Poslouchej, jenom tak, Venco, je tam paďouch, jo..."

Zejda: "Hm."

Hruboň: "I za to, jo, když to bude nerozhodně."

Zejda: "Jo."

Hruboň: "Jo? Vyřídíš to s klukama všechno?"

Zejda: "No tak to je jasný."

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Najdete na iDNES.cz