Soudce, kterého chtěl Pospíšil odvolat, o talár nepřijde. Jen o peníze

  16:52aktualizováno  16:52
Místopředseda Krajského soudu v Brně Jan Kozák, který si podle ministra spravedlnosti sám přiděloval insolvenční kauzy mimo pořadí a měl proto ve funkci skončit, nakonec o talár nepřijde. Kárný senát Nejvyššího správního soudu mu pouze na půl roku vzal příplatek za místopředsednickou funkci.

Soud s bývalým soudcem Janem Kozákem (18. ledna 2012 ) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ministerstvo spravedlnosti v čele s Jiřím Pospíšilem vytýkalo Kozákovi celkem pět základních pochybení, kvůli nimž žádalo jeho odvolání z funkce soudce. Na prvním místě úřad uvedl to, že Kozák prakticky sám sobě přidělil insolvenční řízení s Oděvním podnikem Prostějov. Ministerstvo zpochybnilo také způsob, jakým se Kozák dostal k insolvenci pily Javořice v Ptení na Prostějovsku. (více můžete číst zde)

Kozák všechny výtky odmítl, a to včetně kontroverzního přidělení Oděvního podniku. "Neměl jsem tehdy žádnou pochybnost o tom, že mi spor byl přidělen v souladu s rozvrhem práce," uvedl Kozák při výslechu před kárným senátem.

Podle ministerstva Kozák vtělil do loňského rozvrhu práce obchodního úseku soudu "gumové ustanovení", díky kterému si sám mohl kdykoliv nějaký případ přidělit do své agendy. "Toto ustanovení je netransparentní a v konkrétních případech zneužitelné," zdůraznil zástupce ministerstva Jan Smetana.

Systém prý nefungoval. Všem dalším ale ano

Další výtka spočívá v tom, že Kozák nepravdivě informoval ministerstvo spravedlnosti. Údajně úřadu sdělil, že testoval systém automatického přidělování případů v insolvenční agendě, ale testování zastavil kvůli nedostatkům systému. Podle ministerstva Kozák nic netestoval, systém prý navíc bezproblémově fungoval u ostatních soudů. Krajský soud v Brně byl v té době údajně jediným v Česku, který nepřiděloval insolvenční spisy soudcům automaticky. "Z žádné zákonné normy tehdy nevyplývala povinnost používat tento systém," reagoval Kozák.

Jedinou výtkou, kterou senát uznal za oprávněnou, je argument, že Kozák v rozporu s platným rozvrhem práce jen ústním pokynem zastavil na déle než měsíc přidělování případů pro své soudní oddělení. "Není možné zastavit nápad nějakému oddělení pouze ústním pokynem, který není nikde ani zveřejněn," uvedl Smetana.

Podle předsedkyně kárného senátu Daniely Zemanové ale Kozák neměl k takovému kroku oprávnění podle rozvrhu práce. U všech ostatních údajných kárných provinění soud buď zprostil Kozáka obžaloby, nebo řízení zastavil.

Podivný OP Prostějov

Jméno soudce Kozáka média v posledních měsících zmiňovala zejména v souvislosti s insolvenčním řízením Oděvního podniku Prostějov. Kozák se začal krachující firmou zabývat, poslal ji do konkurzu, ale Vrchní soud v Olomouci nařídil předsedovi brněnského krajského soudu Jaromíru Pořízkovi, aby Kozákovi kauzu odebral. Od loňského května už Kozák oděvní podnik neřešil, případ převzala jiná soudkyně, která znovu rozhodla o konkurzu.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v listopadu Kozáka dočasně zprostil funkce soudce a navrhl Nejvyššímu správnímu soudu, aby ho definitivně zbavil taláru. Od té doby Kozák u krajského soudu nerozhoduje žádné případy a pobírá polovinu platu.

Informace k případu získalo ministerstvo na základě vlastní kontroly, údajně ale úředníkům pomohla i Bezpečnostní informační služba. Právě výroční zpráva BIS za loňský rok vyvolala rozruch svou kritikou české justice.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Jeden motorkář zemřel a další tři se zranili při nehodě u Kutné Hory

Jeden motocyklista zemřel a další tři se zranili po srážce s dodávkou na...

Jeden motocyklista zemřel a další tři se zranili po srážce s dodávkou na silnici I/38 u Hlízova na Kutnohorsku. Mladý...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Najdete na iDNES.cz