Rath se vrátil do soudní síně. Úkol zní dostat mě do tepláků, bědoval

  7:22aktualizováno  14:25
Bývalý středočeský hejtman David Rath se v úterý dopoledne vrátil před soud, který řeší jeho korupční kauzu. Při příchodu řekl, že o výsledku je rozhodnuto a probíhá pouze „divadlo“. Možné nové skutečnosti týkající se případu přednese Rath nejspíš ve středu.

Loni na podzim jednání přerušily námitky advokátů na podjatost soudce Roberta Pacovského a jeho senátu. Pokus o odstavení soudce však nevyšel. Justice rozhodla, že Pacovský ani senát podjatí nejsou.

Krajský soud v Praze má nyní na „Rathův“ případ vyčleněno šestnáct jednacích dní. Soudce na začátku oznámil, že obžalovaní budou mít možnost doplnit výpovědi o nové skutečnosti, čehož hodlá využít i Rath. Pacovský však upozornil, že jim senát nedovolí rekapitulovat celý proces. Soudce také zopakoval, že se během líčení nebudou znovu provádět všechny důkazy.

Fotogalerie

Jako první využil možnost doplnit svoji výpověď jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák. Řehák tvrzení v obžalobě odmítl. Nabídl i zprávu auditora, jež má dokázat, že z účtů nevybíral miliony na údajné úplatky.

Z dvou lavic obsazených advokáty se v průběhu jeho řeči ozývaly námitky kvůli tomu, že Pacovský směřoval Řeháka pouze k doplnění nových důkazů. Obhájci protestovali, že soudce tím upírá obžalovaným možnost se vyjádřit.

Taktiku Rath prozradit nechtěl. Byla by to převařená polévka

Po něm hovořil bývalý manažer Konstruktivy Branko Tomáš Mladý, jenž rovněž obžalobu odmítl. Jeho výpovědí úterní jednání skončilo. Ve středu proběhne výslech znalce.

A prostor pro přednes svých návrhů zřejmě dostane i Rath. O čem bude mluvit, nechtěl předem prozradit. „Počkejte si na zítra, takhle by to byla převařená polévka,“ vysvětlil bývalý poslanec novinářům po skončení jednání.

Předchozí jednání opanoval obžalovaný exposlanec zhruba dvanáctihodinovým monologem o podjatosti soudce Roberta Pacovského. Spekuloval například o jeho problémech s alkoholem, o tom, že mu proces rozvrátil rodinné vztahy nebo o politických tlacích na soudce. Rovněž před Pacovského položil deset tisíc korun v hotovosti – tolik činily náklady na soudní řízení kvůli neúspěšné žalobě Ratha na soudce.

Jelikož exhejtman nerespektoval pokyny soudu, Pacovský mu odebral slovo. Následovaly námitky na podjatost od Ratha i většiny obhájců ostatních obžalovaných, což obnovený proces na více než čtyři měsíce přerušilo. Podjatost vyloučil sám Pacovského senát a pražský vrchní soud zamítl stížnosti obžalovaných.

„Dostat Ratha do tepláků“

Někdejšího poslance sociální demokracie to nepřekvapilo. „Úkol zní jasně: dostat Ratha do tepláků,“ prohlásil při příchodu. Je přesvědčen, že Pacovský ho chce uznat vinným. „Sehraje se divadlo pro veřejnost, ale už je rozhodnuto,“ uvedl.

Naopak státní zástupce Petr Jirát zamítnutí stížností přivítal. „I vrchní soud řekl doktoru Rathovi, že dělá obstrukce a je drzý na senát,“ přiblížil obsah rozhodnutí.

Právě soudce Pacovský z Krajského soudu v Praze Ratha v roce 2015 nepravomocně potrestal 8,5 lety vězení za údajné přijímání úplatků a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Jenže odvolací vrchní soud rozsudek zrušil s tím, že klíčové odposlechy nelze v řízení použít. Avšak opačný názor následně vyslovil Nejvyšší soud, důkazy v podobě nahrávek tak u krajského soudu obstojí.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Šéfa své družky minul střelec o pár centimetrů, dostal dvanáct let

Martin Havelka je obžalovaný z pokusu o vraždu zaměstnavatele své družky.

Na dvanáct let do vězení poslal olomoucký krajský soud Martina Havelku ze Vsetínska, který z ulice vystřelil do...

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Zloději vytrhli ve firmě trezory a sebrali přes milion korun

Pachatelé trezory nejprve vytrhli ze zdi a poté rozřezali.

O více než milion korun přišla firma ze Starého Města. Do jejího sídla se v noci vloupali zloději a po odpojení...

Najdete na iDNES.cz