Véčkaři rozšiřují okruh kritizovaných dinosaurů - na některé podnikatele

  8:25aktualizováno  8:25
Boj s podnikateli. Budoucí vládní strana Věci veřejné si vzala na paškál významné podnikatele Marka Dospivu z Penty, Richarda Hávu z Omnipolu a Pavla Tykače z Czech Coalu. Nelíbí se jim některé jejich podnikání. Byznysmeni však vyčkávají, zda po silných slovech přijdou i činy.

Turiasaurus riodevensis, největší dinosaurus, který se pohyboval po Evropě. | foto: Reuters

Ze zbylých předvolebních plakátů Věcí veřejných na nás stále ještě vykukují nápisy o boji s politickými dinosaury, a už se tu rýsuje boj nový. Tentokrát je to něco, co tu snad ještě nebylo - mecenáš, poslanec a vyjednavač "véček" Vít Bárta totiž vyhlásil válku "byznysovým dinosaurům". O koho jde? "Dospiva, Háva, Tykač. Tenhle triumvirát je třeba rozmetat," zaznělo krátce po volbách podle informací MF DNES v jedné pražské kavárně právě z úst dobře situovaného byznysmena Víta Bárty.

Oficiálně je Bárta trochu mírnější, ale v podstatě boj proti této trojici potvrzuje. "Vůbec nic osobního proti těmto úspěšným podnikatelům nemáme. Jen jsme před volbami slibovali, že zabráníme rozšíření letiště ve Vodochodech, zrušíme obchodování armády přes prostředníky a zamezíme prolomení těžebních limitů. Nic víc, jen plníme své sliby," vysvětluje.

Předseda Věcí veřejných Radek John (vpředu) a sponzor strany Vít Bárta. (29. května 2010)

Předseda Věcí veřejných Radek John (vpředu) a sponzor strany Vít Bárta. (29. května 2010)

Marek Dospiva je spolumajitelem skupiny Penta, která ovládá zbrojovku a letiště Aero Vodochody. Richard Háva obchoduje se zbraněmi a Pavlu Tykačovi patří polovina mosteckých dolů. Ty mají velkou část svých zásob za takzvaně územně ekologickými limity těžby, jež kdysi stanovila vláda. A tak jsou tito podnikatelé pro Věci veřejné ztělesněním neřestí.
Jak tuhý boj "véček" ve skutečnosti bude, ovšem zdaleka není jasné.

Předchozí zkušenost s bitvou proti politickým dinosaurům, mezi nimiž byl šéf ČSSD Jiří Paroubek, místopředseda ODS Ivan Langer a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, radí nenechat se příliš unést. Paroubek a Langer vypadli z politiky sami, a to díky hlasování voličů. S bývalým lidovcem Kalouskem, jehož TOP 09 dosáhla ve volbách třetího nejlepšího výsledku po ČSSD a ODS, nyní bártovci vyjednávají o společné vládě. Atmosféru jednání to nicméně poznamenává. Kalousek je na Bártu naštvaný nejen kvůli výpadům vůči své osobě, ale vadí mu i útoky na svého přítele, kterým je právě Richard Háva.

Zbrojař a přítel Miroslava Kalouska Richard Háva

Zbrojař a přítel Miroslava Kalouska Richard Háva

Aero: vadí, nevadí?

Fakt, že boj nebude tak ostrý, ukazuje i rozložení sil ve Věcech veřejných. Sami byznysmeni už také nažhavili své telefony a motory aut, oprášili staré a navázali nové známosti a horečně vyjednávají.
Podle informací MF DNES se například do sporu s Pentou po intervenci Dospivy vložila šedá eminence VV Tomáš Hrdlička. Ten je paradoxně významným členem ODS, spekuluje se však o tom, že spolu se svým přítelem a pražským podnikatelem Romanem Janouškem stál u zrodu Věcí veřejných. Hrdlička údajně Dospivu uklidňoval, že nemá brát výpady Bárty tak vážně a že se nic neděje. Ale Bárta kontruje - na adresu Hrdličky vzkázal, že "je to nosič teplé vody".

Radní Prahy 10 a podnikatel Tomáš Hrdlička.

Radní Prahy 10 a podnikatel Tomáš Hrdlička.

Svůj boj proti Pentě navíc Věci veřejné dokládají i dalším činem. Strana se obula i do dřívějšího obchodu Penty - prodeje pozemků pro zamýšlenou stavbu nové přistávací dráhy pro pražské letiště Ruzyně. Státní firma Letiště Praha za ně Pentě předloni zaplatila čtyři miliardy korun, ačkoliv šlo o pozemky, jež předtím finančníci koupili řádově za půl miliardy. "Podali jsme podnět Evropské komisi k prošetření podmínek prodeje pozemků pro letiště Ruzyně společností Penta," upozorňuje Bárta. Komise podle něj může rozhodnout, aby Penta vrátila státu rozdíl mezi reálnou a kupní cenou, který odhaduje na dvě miliardy korun.

Podnikatel Marek Dospiva

Podnikatel Marek Dospiva

Marek Dospiva se do sporů s Bártou nechce pouštět, a tak ani nechce výpady VV komentovat. Považuje však za překvapivé, že straně nevadí výstavba ranveje na Ruzyni. Provoz na této přistávací dráze totiž ohrozí hlukem mnohem víc lidí než kritizované rozšíření letiště ve Vodochodech.
Zahájit miliardové investice do vodochodského letiště, které nyní slouží jen pro zkoušky bitevníků vyráběných Aerem a v omezené míře i pro soukromé tryskáče, Penta zatím tak jako tak nemůže. Brání jí nesouhlas okolních obcí a firma také ještě dopracovává takzvanou studii EIA, která se týká vlivu letiště na životní prostředí. Má ji posoudit ministerstvo životního prostředí. Věci veřejné se nechaly slyšet, že pokud by získaly křeslo ministra tohoto resortu, EIA neprojde. To pobouřilo pochopitelně Pentu i Miroslava Kalouska. "Politik nesmí tlačit na úředníka. Kdybychom šli touto cestou, můžeme si dát do koaliční smlouvy závazek, že bude třeba propuštěn Kajínek," vzkázal Kalousek s odkazem na známého dvojnásobného vraha.

Nové Letiště ve Vodochodech má ročně pojmout až 3,5 milionu cestujících.

Nové Letiště ve Vodochodech má ročně pojmout až 3,5 milionu cestujících.

Lidé z Penty jsou přesvědčeni, že "véčka" si bojem proti letišti Vodochody jen honí politické body, protože ve středních Čechách vedla kandidátku strany Bártova přítelkyně Kateřina Klasnová. Ještě nedávno se totiž Bártova bezpečnostní agentura ABL ucházela u Aera Vodochody o zakázku na hlídání rozlehlého areálu zbrojovky včetně stávajícího letiště a neměla s ním žádný problém.

"Nabídku od ABL jsme dostali, ale nebyla vybrána," potvrdil Marek Dospiva. ABL v materiálech do tendru navíc nad rámec zadání nabízela i služby pro případné nově rozšířené letiště. Šlo například o spojení hasičů a fyzické ochrany letiště. "Především pro předpokládaný rozvoj letiště Vám doporučujeme spojit HZS (Hasičský záchranný sbor) s fyzickou ostrahou," píše se v nabídce Bártovy firmy. Na jiném místě pak ABL zdůrazňuje, že je "připravena řešit i otázky budoucího zabezpečení letiště Aero Vodochody".

Vít Bárta svůj zájem o hlídání Aera potvrdil. Podle něj však šlo o malou zakázku, které nepřikládal nějaký větší význam. Hodnota zakázky byla podle Penty v rozmezí pěti až deseti milionů korun za rok, což patří v rámci ABL ke středně velkým zakázkám. Nelze tak vyloučit, že se neúspěch v tendru nyní Pentě "vrací".

Přítel Háva

Aero Vodochody je výrobcem bitevníků L-159, které se už léta snaží prodat do světa, a usiluje i o další zbrojní zakázky. Kvůli tomu se v minulých letech také Penta spojila s dinosaurem číslo dvě, obchodníkem Richardem Hávou. Už dva měsíce před volbami propojení Hávova Omnipolu a Penty, kvůli zakázce pro českou armádu, kritizoval šéf Věcí veřejných Radek John.

Letoun L-159 Alca

Letoun L-159 Alca

O co šlo? Vláda podepsala bez výběrového řízení dohodu se zbrojovkou EADS, že s ní vymění pět bitevníků L-159 v majetku Armády ČR za čtyři letouny CASA C-295M. Zprostředkovatelem výměny má být Omnipol, přičemž součástí obchodu mají být i offsety ve prospěch Aera Vodochody. "Omnipol zastoupený Richardem Hávou se tak snaží zavázat a donutit zahraniční partnery, aby vyšli vstříc Pentě a Aeru. Zároveň usiluje o to, aby ministerstvo obrany zakázku a offsety pro Aero provázalo," myslí si John o práci Hávy, který podle spekulací získával díky této výměně zakázky pro Pentu.

Na neprůhlednost zakázky si stěžovala i konkurenční zbrojovka, italská Alenia Aeronautica - poslala stížnost k Evropské komisi, která by měla podmínky obchodu s letadly prověřit. Celá věc nabyla větší pikantnosti po volbách hlavně proto, že Háva je osobní přítel Kalouska - kandidáta na křeslo ministra financí. Vliv obou mužů tak díky úspěšným volbám silně narostl.

Háva se sice odstěhoval do Švýcarska a říká, že už mu Omnipol vlastně nepatří a že přátelství s Kalouskem nemá na jeho obchody žádný vliv, ale podle některých zdrojů z byznysu už řada manažerů či byznysmenů - a to i mimo zbrojařskou oblast - staré vazby na Hávu opět oprašuje. Po letech se mu nedávno ozval druhý nejbohatší muž v zemi Andrej Babiš či manažeři ČEZ. S nimi ostatně Háva udělal skvělý obchod před čtyřmi lety, a není tak pro ně žádný nováček. Polostátní ČEZ si od něj koupil pozemky a projekt plynové elektrárny v severočeském Úžíně za 60 milionů korun. Obchodník se zbraněmi je přitom jen krátce před tím, než je prodal ČEZ, pořídil podstatně levněji. Háva však odmítl, že by se nyní s kýmkoliv z ČEZ sešel.

Podnikatel Andrej Babiš.

Podnikatel Andrej Babiš.

Zájem o Hávu, který je v byznysu považován za drsného obchodníka s čímkoliv včetně informací, není překvapivý ani v případě Babiše. Po volbách mu odpadli jeho tradiční spojenci v politice - lidé z ČSSD a Ivan Langer z ODS. Babiš však odmítá, že by si nyní nějaké nové vztahy budoval: "Nemám žádné veřejné zakázky, tak to nemám zapotřebí. Jsem ale opravdu zvědavý, jak se tu projeví nový styl politiky a jak se v této zemi udělá pořádek." Ale přes proklamace je pro něj politika důležitá - jako výrobce a dodavatel biosložky do nafty si hlídá legislativu. To prokázalo nedávné přehlasování prezidentského veta zákona o biopalivech na schůzi parlamentu těsně před volbami. Tento zákon přitom právě Babiš hodně potřeboval. Hlídá si také obsazení státní firmy Čepro, jež od něj nakupuje desetinu jeho produkce biopaliva. Vzhledem k jeho rozsáhlému vlastnictví zemědělské prvovýroby sleduje i obsazení křesla ministra zemědělství.

Tykač: doly a půdy

Třetí dinosaurus, Pavel Tykač, bývalý finančník s ostrými lokty, se dostal na mušku Věcí veřejných hlavně kvůli polovičnímu podílu v bývalé Mostecké uhelné, nyní firmě Czech Coal. Ta má obrovské zásoby uhlí v Dole ČSA za takzvanými vládními limity a Věci veřejné nyní v trojkoalici prosadily, že nová vláda limity prolamovat nebude. Otázka je, jak přesně bude vypadat formulace v programovém prohlášení vlády.

Graf Czech Coal a ČEZ

Graf Czech Coal a ČEZ

ODS a TOP 09 sice souhlasí, že se limity rušit nebudou, ale podle informací MF DNES nechtějí být v prohlášení příliš striktní. Za minulé vlády totiž ODS doporučila takzvaná Pačesova energetická komise, aby se uhlí za limity vyčlenilo pro potřebu výroby tepla. Některým tuzemským teplárnám totiž za pár let hrozí nedostatek uhlí, a co budou pálit potom, není jasné. Plyn i biomasa jsou výrazně dražší, navíc by si taková změna vyžádala velké investice.

A Czech Coal má v ruce ještě jeden trumf, kdyby se situace s limity vyhrotila. Je to právní výklad, podle kterého má šanci uspět v arbitráži o zmařené investici. Ušlý zisk z těžby za limity je spočítán na 65 miliard korun.

Nejasné na věci Tykač versus limity je i to, že Czech Coal má další tři majitele, kteří Věcem veřejným nevadí. A nevadí jim ani finančník a spolumajitel OKD Zdeněk Bakala. OKD má přitom za vládními limity těžbu černého uhlí ve Frenštátě pod Radhoštěm, a tak by se jim jejich zrušení hodilo. Bakala má ale zřejmě jistý půvab - před volbami totiž věnoval ODS, TOP 09 a Věcem veřejným celkem přes 20 milionů korun.

Pavel Tykač

Pavel Tykač

Nabízí se tak, že Věci veřejné mají s Tykačem ještě nevyřízené účty z komunální politiky v Praze 1. Dvě firmy, které prý právě pro Tykače od této městské části nakoupily půdní prostory v bytových domech s tím, že je přestaví na luxusní byty, byly trnem v oku právě Věcem veřejným. Ty chtěly půdy zachovat pro běžné bydlení. Jméno Tykače stranu před třemi lety rozdráždilo natolik, že si najala bývalého policejního vyšetřovatele Václava Lásku, který měl dokázat napojení firem na Tykače a prověřit jejich majetkové vztahy. Půdy však přes všechny výhrady firmám zůstaly.

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz