V Liberci přestěhovali kvůli obchodům 150letý kaštan

  17:29aktualizováno  17:29
Vzácný chráněný kaštan, který léta stál na parkovišti vedle terminálu městské hromadné dopravy v liberecké Fügnerově ulici, se přestěhoval. Ojedinělý přesun až 150 let starého stromu, který si vynutila nová výstavba, se připravoval půl roku.

Stěhování vzácného kaštanu v Liberci | foto: Pavel Záklasník

Vedoucího odboru životního prostředí Ivana Řimnáčová uvedla, že investor složil kauci 1,3 milionu korun pro případ, že by se přemístění, které je i v evropském měřítku výjimečné, nepodařilo. Firmě, která jej provede, navíc při nezdaru hrozí pokuta až milion korun.

"Nejprve se upravila koruna stromu, potom se odkopnul a obednil kořenový bal," vysvětlil Tomáš Korytář, kterým má na libereckém magistrátu na starost ochranu přírody.

Zhruba 250 tun těžký strom na speciálním roštu uvolnil z původního místa jeden z největších jeřábů v zemi. Za přihlížení stovek lidí ho dopravil asi za polovinu plánované třistametrové trasy.

"Zhruba za tři dny se technika přesune a pak bude možné transfer dokončit," dodal Korytář. Kaštan podle něj vadil nizozemské společnosti MultiDevelopment, která chce začít stavět v dolním centru Liberce obchodní a společenské centrum Fórum.

"Strom se stal v roce 1995 významným krajinným prvkem. Vzácný je pro své stáří a vzrůst, a hlavně tím, že jde o jednotlivý strom uprostřed městské zástavby," dodala Řimnáčová.

Město nechtělo povolit jeho pokácení, přestěhování bylo proto jediným řešením. Místní ekologové jsou k pokusu skeptičtí, považují jej za nesmysl a plýtvání penězi. MultiDevelopment odmítl sdělit, kolik přesun stromu stál. Dobře informovaný zdroj ale uvedl, že náklady vyšplhaly na sedm milionů korun.

Ohrožený jírovec maďal (koňský kaštan) je starý téměř 150 let. Při posledním měření před deseti lety byl 18 metrů vysoký a obvod jeho kmenu činil 310 centimetrů. K přesunu ho připravila pražská firmy Baoban, která se specializuje na péči o stromy a záchranu stromů při stavebních pracích.

Vykopala kolem něj hluboký příkop, přeťala přečnívající kořeny a do jámy dala desky, které bránily dalšímu rozpínání stromu. Jeho přemístění se ujala plzeňská společnost APB. Dendrologové nařídili, že se musí uskutečnit v době vegetačního klidu.

Město si obstaralo reference, které dokládají, že se přesuny podobně vzrostlých stromů podařily například na Floridě, kde také kvůli stavbě obchodního centra přestěhovali stodvacetiletý dub a o hmotnosti 320 tun, těžký skoro jako letadlo Boeing 747.

Firma MultiDevelopment začne letos budovat první část obchodního komplexu, kam se přestěhuje v příštím roce obchodní dům Tesco. Teprve potom začne bourat současný obchodní dům. Do roku 2010 by na jeho místě mělo vyrůst nové zábavní a nákupní centrum s desítkami obchodů, restauracemi, multikinem a parkovištěm.

Autoři: ,

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz