Co nyní zažívá Evropa, je tragédie, píše finančník Soros

  13:59
Původně byla Evropská unie tím, co psychologové označují za „fantastický objekt“, tedy vytouženým cílem, který inspiruje představivost lidí. Viděl jsem v ní ztělesnění otevřené společnosti – sdružení národních států, které se vzdaly části své suverenity v zájmu společného dobra a vytvořily unii, jíž nedominuje žádný stát či národnost. Krize eura však proměnila EU v cosi radikálně odlišného.

Merkelová pryč! V Aténách demonstrovaly proti návštěvě německé kancléřky asi tři tisíce lidí. (8. října 2012) | foto: AP

Členské země EU se dnes dělí do dvou kategorií – věřitelé a dlužníci –, přičemž hlavní slovo mají věřitelé. Německo coby největší a úvěrově nejbonitnější země zaujímá dominantní postavení. Zadlužené státy platí za financování svého dluhu značné rizikové prémie, což se odráží v jejich vysokých nákladech na půjčky v celé ekonomice. Ty je zatlačily do deflační spirály a zapříčinily jejich značnou – a potenciálně trvalou – konkurenční nevýhodu oproti věřitelským zemím. Tento výsledek není odrazem nějakého záměrného plánu, ale spíše řady politických přehmatů. Německo o dominantní postavení v Evropě neusilovalo a zdráhá se přijmout povinnosti a závazky, které taková pozice obnáší. Nazývejme to tragédií Evropské unie.

Pospolu jen z ryzí nutnosti

Zdá se, že nedávné události dávají důvody k optimismu. Úřady podnikají kroky na nápravu svých chyb, zejména rozhodnutím vytvořit bankovní unii a programem přímých měnových transakcí, který by umožňoval neomezenou intervenci Evropské centrální banky na trhu suverénních dluhopisů. Finanční trhy jsou ujišťovány, že euro tady zůstane. Může to být bod zvratu – za předpokladu, že bude náležitě posílen dalšími kroky směrem k větší integraci.

Bohužel je příznačné, že tyto jiskřičky naděje rozvíjející se tragédii EU přiživují. Německo je nadále ochotné udělat nezbytné minimum – a nic víc – pro udržení eura, a nedávné kroky EU jen posílily německý odpor proti dalším ústupkům. Rozkol mezi věřitelskými a zadluženými zeměmi se tak stane trvalým.

Rozšiřující se propast hospodářské výkonnosti a politické dominance je pro EU natolik skličující vyhlídkou, že nesmí dopustit, aby získala permanentní ráz. Musí existovat způsob, jak jí zabránit – dějiny koneckonců nejsou předurčené. EU, která byla původně koncipována jako nástroj solidarity, dnes drží pohromadě jen z ryzí chmurné nutnosti. To k harmonickému partnerství nepřispívá. Jedinou cestou, jak tento trend obrátit, je obnovení ducha solidarity, který od počátku oživoval evropský projekt.

Inspiroval mě Wallenberg

Za tímto účelem jsem nedávno založil Iniciativu Open Society pro Evropu (OSIFE). Přitom jsem si uvědomil, že nejlepší by bylo začít tam, kde současná politika způsobila největší lidské utrpení: v Řecku. Lidé, kteří trpí, nepatří k těm, kdo zneužívali systém a vyvolali krizi. Osud mnoha migrantů a žadatelů o azyl v Řecku je obzvláště srdceryvný. Jejich úděl však nelze oddělovat od údělu samotných Řeků. Iniciativa omezující se na migranty by jen posílila rostoucí xenofobii a extremismus v Řecku.

Nemohl jsem přijít na to, jak k tomuto zdánlivě neřešitelnému problému přistoupit, dokud jsem nedávno nenavštívil Stockholm, kde jsem si připomněl stoleté výročí narození Raoula Wallenberga. To ve mně znovu probudilo vzpomínky na druhou světovou válku – pohromu, která nakonec dala zrod EU.

Pomník Raoula Wallenberga v Budapešti

Wallenberg byl hrdina, jenž zachránil životy mnoha Židů v mé domovské Budapešti tím, že tam založil švédské chráněné domy. Během německé okupace byl hrdinnou postavou i můj otec. Pomohl zachránit svou rodinu, přátele i mnoho dalších osob. Učil mě, že se mám s drsnou realitou spíše popasovat, než se jí pasivně podrobovat. A to mi vnuklo nápad.

Mohli bychom v Řecku zřizovat domovy solidarity, které by sloužily jako komunitní centra pro místní obyvatelstvo a zároveň by poskytovaly jídlo a přístřeší migrantům. Na pomoc přistěhovalcům už sice existuje mnoho vývařoven a aktivit občanské společnosti, avšak tyto iniciativy si nemohou poradit s rozsahem problému. Já mám na mysli zesílení tohoto úsilí.

Praktická ukázku ducha

Azylová politika EU se rozpadla. Uprchlíci se musí registrovat v té členské zemi, ve které do unie vstoupí, avšak řecká vláda nedokáže takový počet případů zpracovat. Přibližně 60 000 uprchlíků, kteří se snažili registrovat, bylo umístěno do zadržovacích objektů, kde panují nelidské podmínky. Migranty, kteří se neregistrují a žijí na ulici, napadají chuligáni z neofašistické strany Zlatý úsvit.

Příznivci řecké strany Zlatý úsvit (17. června 2012)

Švédsko učinilo z migrační a azylové politiky prioritu a Norsko si dělá starosti o osud migrantů v Řecku. Obě země by tak byly hlavními kandidáty na podporu domovů solidarity. A další lépe situované státy by se k nim mohly připojit. OSIFE je připravena poskytnout této iniciativě podporu a já doufám, že další nadace dychtivě učiní totéž. Musí to však být evropský projekt – projekt, který si nakonec najde cestu do evropského rozpočtu.

Zlatý úsvit v současnosti dosahuje politického pokroku tím, že poskytuje sociální služby Řekům a současně útočí na migranty. Mnou navrhovaná iniciativa by nabízela pozitivní alternativu založenou na solidaritě – na solidaritě Evropanů s Řeky a Řeků s přistěhovalci. Představovala by praktickou ukázku ducha, jenž by měl prostoupit celou EU.

Řekové protestují proti dalším úsporným opatřením.

Co nejdříve vyšlu do Řecka tým OSIFE pro vyhodnocení potřeb, jenž bude kontaktovat úřady – a také lidi a organizace, kteří již potřebným pomáhají – a vypracuje plán, pro nějž dokážeme získat veřejnou podporu. Mým cílem je oživit myšlenku EU jako nástroje solidarity, nejen disciplíny.

George Soros je předsedou představenstva společnosti Soros Fund Management a institutu Open Society.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...