Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Rodiče odhlašují děti z uměleckých škol, nechtějí další online výuku

  18:15
Rodiče odhlašují děti ze základních uměleckých škol ve Zlínském kraji. Nechtějí, aby se ještě protahoval čas, který jejich potomci musejí trávit u počítače. Způsobuje to problémy školám, které přicházejí o peníze na provoz, ale i žákům. Ti, kteří se odhlásili, totiž budou muset dělat nové přijímací řízení, a hrozí, že se zpátky na školu nedostanou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Učitelé základních uměleckých škol se museli, stejně jako ostatní kantoři, přesunout do digitálního prostoru. Vedou online hodiny, natáčejí výuková videa a vymýšlejí samostatné úkoly.

Přesto teď, na začátku druhého pololetí, začali rodiče své děti ze ZUŠ odhlašovat.

„Převažuje argument, že děti tráví příliš mnoho času u počítače,“ přiblížila ředitelka zlínské základní umělecké školy Martina Hniličková. Škola má kapacitu 1 400 žáků, aktuálně jí do plného stavu chybí asi desítka.

Přístup základních a středních škol k distanční výuce se liší, někteří žáci tak mají třeba jen dvě online hodiny denně, další úkoly pak vypracovávají samostatně. Jiní tráví u počítače i osm hodin, přesně podle rozvrhu.

„A potom by měli u počítače zůstat a pokračovat výukou v zušce. Tomu samozřejmě rozumím,“ říká ředitel uherskohradišťské školy, která je
s 1 900 žáky druhou největší v republice, Jiří Pospíchal.

Jenomže školy jsou v současnosti ve stejné pasti jako rodiče talentovaných dětí. Problém s odhlašováním na druhé pololetí může být nešťastný pro obě strany. Odhlášené děti pak nemohou v září nastoupit a prostě pokračovat. Musejí znovu projít přijímacím řízením.

„ZUŠ nejsou volnočasové kroužky, ale školy. Mají svá pravidla a vzdělávací plány, kterými se výuka řídí,“ upozornil výkonný ředitel Asociace základních uměleckých škol Tomáš Kolafa.

Budou chybět peníze na energie i opravu nástrojů

Zájemců u přijímaček může být víc, než škola pojme. A právě ve Zlínském kraji je to pravidlem. Má sice nejvyšší koncentraci ZUŠ na počet obyvatel, ale zároveň je tady i obrovský zájem. Což neplatí jen o velkých městech.

Plná je třeba i Základní umělecká škola v Bystřici pod Hostýnem. Protože město leží na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje, stahuje škola také děti z druhé strany hranice. Na žáka, který odešel, se tak nemusí znovu dostat.

Školy zase při odchodu žáků přicházejí o školné, které pro ně představuje peníze na provoz. Platy učitelů hradí stát.

„Škola ale musí zaplatit nájem a energie, což je třeba v našem případě velké břemeno,“ vysvětlil Pospíchal.

Kromě toho školy nakupují a opravují hudební nástroje, barvy a další materiál do výtvarky, v poslední době také techniku pro učitele, aby mohli učit online. Při vystoupeních zajišťují zvukaře a dopravu. Nebo třeba kostýmy pro baletky. Do těch nedávno investovala škola v Hradišti 60 tisíc korun.

Ředitelům chodí podrážděné e-maily

Samotní rodiče uvádějí finanční stránku věci při odhlašování méně často než čas strávený u počítače. A někdo důvody zcela vynechá.

„Napíší jen, že děkují, ale dítě dál chodit nebude. Zároveň jsem ale řešil i několik hodně podrážděných e-mailů,“ popsal Pospíchal.

V porovnání s jinými regiony v zemi je situace ve Zlínském kraji dobrá. Maximální naplněnost ZUŠ dokazuje, že rodiny mají o umělecké vzdělání dětí zájem. Takže se snaží vydržet.

Odliv žáků školy počítají v jednotkách procent. Obvykle jde o nejmladší děti a začátečníky, především ve výtvarných oborech. Největší výdrž mají žáci hudebních oborů.

„Jako vždycky ale platí, že záleží na podpoře rodiny. Máme ve výtvarném oboru děti, se kterými teď doma, podle našich návodů, tvoří všichni,“ doplnila ředitelka ZUŠ v Bystřici pod Hostýnem Pavla Caletková. Zatím eviduje asi 12 odhlášených dětí.

Možnosti řešení jsou omezené. „V odůvodněných případech mohou rodiče požádat o přerušení studia. Pak dítě nové přijímací řízení absolvovat nemusí,“ pravil Kolafa.

Vrácení školného se rodiče dočkají jen výjimečně

Samotná distanční výuka ale k takovému kroku obvykle nestačí. Nárok na přerušení mohou mít třeba děti se zdravotními obtížemi nebo takové, které doma nemají podmínky pro výuku.

„Pokud je pětičlenná rodina ve dvoupokojovém bytě, je jasné, že cvičit na klavír v přesně danou dobu je problém,“ ví Kolafa.

Může se jednat i o případy, kdy se rodina kvůli koronakrizi dostala do finanční nouze. Posuzují se vždy individuálně a rozhodnutí o přerušení je na řediteli. Pokud rodiče zaplatili školné na celý rok, nemají nárok dostat ho zpět.

„Když škola poskytuje vzdělávání distančním způsobem, úhrada se nevrací,“ potvrdil tiskový odbor ministerstva školství. Zároveň ale připustil, že současnou mimořádnou situaci lze chápat jako takzvaný důvod hodný zvláštního zřetele.

„Obecně může zákonný zástupce požádat ředitele školy o snížení nebo prominutí úplaty. Na vyhovění však není právní nárok,“ zní informace od ministerstva.

  • Nejčtenější

Slávisté nastříleli Rapidu Bukurešť sedm gólů, Plzeň se neprosadila

Plzeňští fotbalisté remizovali v přípravném zápase s Botosani 0:0 a poprvé během přípravy nezvítězili. Rumunskému...

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Tři sta let stará hrušeň na okraji Vizovic se dusí, téměř není vidět

Památná hrušeň, pravděpodobně jeden z nejstarších stromů svého druhu v Česku stojí schovaná v hustém porostu u travnaté...

Po letech bez úmorného vedra a žízně. Poutníky na Velehradě skrápěl déšť

Třicet tisíc návštěvníků z celé republiky dorazilo během dvou dní na poutní Velehrad. Dny lidí dobré vůle spojené s...

Šéf gangu padělatelů eurobankovek se přiznal, ostatní vinu popřeli

Obyčejná inkoustová tiskárna stojí v pozadí jednoho z největších případů padělání bankovek v Česku v jeho porevoluční...

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...