Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Po šesti letech skončil nejdelší a nejdražší zásah policie, čištění Vrbětic

  17:35
Ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku téměř přesně po šesti letech skončil největší, nejdelší a nejdražší zásah v novodobé historii České republiky. Podílely se na něm tisíce až desítky tisíc hasičů, policistů a záchranářů. Bude stát více než miliardu korun. Viník výbuchů je stále neznámý.

Policisté a pyrotechnici čistí od rozmetané munice okolí druhého vybuchlého skladu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. (16. 10. 2019) | foto: Policie ČR

První exploze se ozvala ve čtvrtek 16. října 2014 po desáté hodině ráno. Tlaková vlna zasáhla firmy v areálu muničních skladů i v sousedním prostoru bývalých Vlárských strojíren, domy v okolí Vlachovic i nedaleké odborné učiliště.

Policie evakuovala zaměstnance z firem, škola poslala domů studenty, policejní zásahová jednotka uzavřela okolí areálu. O měsíc později našla policie v blízkosti vybuchlého skladu dva mrtvé muže.

Za necelý měsíc, 3. prosince, se ozvala další mohutná exploze.

V prvním skladu číslo 16 explodovalo přes 50 tun munice, ve druhém skladu číslo 12 téměř sto tun munice.

Opatření nazvané Výbuch ukončil velitel zásahu tento týden v úterý. Je však zřejmé, že území v ideálním stavu stále není.

„V tomto prostoru se bude nacházet munice ještě desítky let, jako ve všech jiných vojenských prostorech. Žádný profesionál odtud nemůže odejít a říct, že jsme celou oblast vyčistili na sto procent,“ připustil krajský ředitel policie Jaromír Tkadleček, který byl velitelem zásahu.

Současně není ani po šesti letech uzavřené vyšetřování Národní centrály proti organizovanému zločinu, která případ řeší jako trestný čin úmyslného obecného ohrožení.

Zlínský krajský žalobce Martin Malůš na případ uvalil informační embargo. „To stále platí, není možné ani sdělit, jestli už se blížíme ke konci,“ prohlásil.

17. října 2019

Policie chce areálu i jeho okolí dál věnovat zvýšenou pozornost. O pozornost stojí také majitelé pozemků, kteří se k nim kvůli bezpečnostním opatřením nemohli několik let dostat.

Pyrotechnické nálezy

Při ohledání prvního epicentra pyrotechnici našli 4 345 kusů munice a 1,95 kilogramu trhaviny. U druhého skladu dohledali 8 916 kusů munice a 3,5 kilogramu trhaviny.

Od července 2017 se při povrchovém sběru podařilo najít 1 808 kusů munice. Na dočasné trhací jámě, která byla ve vrbětickém areálu vybudovaná, celkem specialisté zničili 400 kusů dělostřelecké munice a 4 598 zapalovačů.

Nalezenou munici, která byla schopná převozu, odváželi pyrotechnici do vojenského újezdu Libavá. Tam zlikvidovali 13 082 kusů munice, 2,45 kilogramu trhavin a 46 kilogramů malorážového střeliva.

Rozházená munice zasáhla více než 13 kilometrů čtverečních pozemků uvnitř areálu i mimo něj. Policie hned v říjnu 2014 uzavřela plochu o deseti kilometrech čtverečních, aby zabránila možným zraněním při případné explozi částí nevybuchlé munice až tisíc metrů od skladů.

Téměř celý rok 2015 odjížděly z Vlachovic kamiony plně naložené municí, zbraněmi i chemickými látkami z ostatních skladů. Vozů bylo 547 a do jiných míst převezly sedm tisíc tun vojenského materiálu.

Teprve pak se mohli pyrotechnici pustit do sběru rozházené munice v často špatně přístupném terénu. Dohromady během tří let zničili 18 tisíc tun munice a odpracovali přes 12 tisíc směn dlouhých průměrně dvanáct až čtrnáct hodin.

Oblast zůstává riziková

„Ohledání prvního místa exploze trvalo rok, ohledání druhého epicentra bylo náročnější vzhledem k charakteru explozí a množství nevybuchlé munice a trvalo více než tři roky,“ upřesnila mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Celý areál prošel během šesti let opakovaným plošným pyrotechnickým sběrem a zhruba sedm procent zasažené plochy pyrotechnickým průzkumem do hloubky 50 centimetrů. S některými pracemi pomáhali i vojáci.

Postupně tak policie mohla pozemky uvolňovat a vracet k užívání majitelům.

Oblast je ale dál riziková a potřebuje celkovou hloubkovou očistu. Trvat by měla deset let. Ministerstvo obrany chce, aby ji zaplatil stát a poskytl peníze, konkrétně 100 milionů korun, formou dotačního programu Zlínskému kraji. Vláda tuto pomoc ale zatím neschválila.

Ztráty jsou velké, stát nese spoluvinu, říká starosta

Obyvatelé obcí v okolí muničních skladů mají stále v paměti opakované exploze v říjnu a prosinci 2014, zažili několik evakuací, museli se vypořádat s omezením v dopravě, nesměli hospodařit na svých pozemcích a za znehodnocené lesy jim náhradu zatím nikdo nezaplatil. „To, co se stalo, bylo šokující. A rád bych věřil, že viník bude označený,“ říká starosta Zdeněk Hověžák.

Opravdu tomu věříte?
Vím, že vyšetřování bylo složité a zdlouhavé, že v muničním areálu bylo potřeba dbát na bezpečnost. Ale můj osobní logický úsudek mi říká, že sklady spravoval stát, a tudíž nese spoluvinu. A měl by na sebe vzít i zodpovědnost a vypořádat se s majiteli pozemků v okolí i uvnitř skladů. Protože máme znehodnocený majetek i ztráty na hospodaření.

Jak velké ty ztráty jsou?
Obrovské. Vlastníci lesů se na pozemky nedostali, nemohli se postarat o mladé porosty, začal tam řádit kůrovec, nemohli těžit, a tudíž ani dřevo prodávat. Jinak jsme za ty roky samozřejmě zažili uzavírání cesty, objízdné trasy, evakuace. Bylo toho dost, ale snažili jsme se být nápomocní a neztěžovat to policii. To největší omezení je, že nemáme přístup na své pozemky. Poškození bude znatelné. Jaké přesně, to ukáže znalecký posudek. Snažili jsme se vyzvat ostatní vlastníky, abychom vytvořili společný subjekt a náhrady pak řešili společně.

Areál by mělo spravovat ministerstvo obrany. Budete se cítit bezpečně?
Pro nás je dobře, že se čištění areálu od rozházené munice ujala policie, armáda a další složky integrovaného záchranného systému. Dávalo nám to větší jistotu a všem, kdo se na tom podíleli, bych za to chtěl poděkovat. Cítíme se teď daleko líp než před výbuchy. Tehdy jsme neměli přehled, co tam kdo skladuje, co se tam děje. Věděli jsme, že tady máme sklady munice, lidé tam v minulosti pracovali. Ale roky se nic nestalo. Ty exploze pro nás byly naprostý šok.

Okolí skladů musí projít hloubkovou očistou, aby bylo bezpečné. Už víte, kdo ji udělá?
Psal jsem panu premiérovi i ministru obrany, jakou mají představu a jak tuto očistu zajistí. Zatím nemám odpověď. Ale doufám, že se tím budou zabývat.

3. prosince 2014

Autor:
  • Nejčtenější

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Za šílenou jízdu autem do podchodu zpřísnil soud trest o rok a půl

Soud zpřísnil Romanu Šupovi trest za riskantní jízdu autem o jeden a půl roku na 16,5 roků. Podle verdiktu se dopustil...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Zlínské nemocnici docházejí lůžka pro nemocné s covidem, krize hrozí za týden

Poslední lůžkovou stanici pro pacienty nakažené koronavirem plánuje otevřít tento týden Krajská nemocnice Tomáše Bati...

Za šílenou jízdu autem do podchodu zpřísnil soud trest o rok a půl

Soud zpřísnil Romanu Šupovi trest za riskantní jízdu autem o jeden a půl roku na 16,5 roků. Podle verdiktu se dopustil...

Zlínský zámek se bude měnit deset let, radnice hledá koordinátora

Architekti hledají možnosti proměny zlínského zámku. Radnice už vybrala nového nájemce kavárny. Plánuje gastroprovoz,...

Tepličtí saleziáni promění chátrající jesle na komunitní centrum

Nové komunitní centrum se zahradou a hřištěm pro děti chtějí nejpozději do roku 2024 vybudovat tepličtí saleziáni....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...