Propojení nemocnice s Pentou odmítá Čunek i firma. Otázky ale zůstávají

  12:58aktualizováno  12:58
Společnost Penta tvrdí, že se nebude podílet na stavbě ani provozu nové nemocnice ve Zlíně - Malenovicích. Přesto otázky na její možný podíl padají. Přípravu nové nemocnice má totiž na starosti bývalý manažer Penty Martin Šamaj.

Do stavby dvou nových nemocnic na Slovensku investovala nadnárodní finanční skupina Penta, která vlastní největší síť nemocnic a poliklinik ve střední Evropě, 234 milionů euro, v přepočtu téměř šest miliard korun. Do Zlína zatím neposlala nic.

„Penta nebude stavět ani provozovat nemocnici ve Zlíně. Na její přípravě nespolupracujeme a považujeme za neopodstatněnou také úvahu, že bychom s ní měli co společného v budoucnu,“ ujistil mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Totéž tvrdí i autor myšlenky nové nemocnice hejtman Jiří Čunek. Na druhou stranu, Penta už před lety avizovala, že i v Česku chce expandovat stejně jako na Slovensku. Teď vlastní nebo provozuje nemocnice ve Vrchlabí, Sokolově, Ostrově nad Ohří, Sušici a Psychiatrickou nemocnici v Písku.

Nová nemocnice postavená podle slovenského scénáře jí zatím v Česku schází.

„Kdo potřebuje novou nemocnici na zelené louce? Odpověď se nabízí jediná – je to přání stavařské lobby jednající ve shodě s finanční skupinou Penta,“ naznačili někteří zdravotníci z Kroměřížska, například ortoped a městský zastupitel Richard Kreml.

Fotogalerie

Obávají se, že v budoucnu se nemocnice dostane do finančních problémů a bude hledat záchranu u soukromého investora. Ten pak získá místa ve vedení i majetkový podíl a ovládne nemocnice v kraji. V té době už by totiž měly všechny nemocnice pracovat pod jednou hlavičkou.

„Nikoho takového potřebovat nebudeme. Nemocnice jsou v zisku, úvěr zvládneme,“ oznámil Čunek.

Opozičním zastupitelům ale takové ujištění nestačí. „Máme velké obavy z financování nemocnice, ke kterému stále nemáme žádné materiály. To je nezodpovědný přístup,“ varoval Tomáš Pajonk za Svobodné a Soukromníky.

Spojení mezi krajem a Pentou nicméně existuje. Vedoucím pracovních skupin, které už od loňského podzimu připravují studii pro výstavbu nové nemocnice v Malenovicích, je zdravotnický ekonom Martin Šamaj. Od října 2016 do loňského dubna byl členem představenstva akciové společnosti Svet zdravia Development, která na Slovensku připravovala projekt nové nemocnice Penty v Bratislavě a Michalovcích.

„Od loňského července už nemám v této skupině žádný pracovní vztah,“ konstatoval Šamaj.

Smlouva o mlčenlivosti

Loni v září si založil v Česku společnost Smart healthcare solutions. S tou kraj uzavřel smlouvu na dva miliony korun. Vzhledem k tomu, že jde o zakázku malého rozsahu, rozhodla o tom pouze rada. Šamaj má za úkol nachystat předprojektovou přípravu pro realizaci stavby nové nemocnice.

Vztahy Šamaje s Pentou jsou stále dobré. Podle Mravinace to ale neznamená, že by byl „velvyslancem Penty pro Zlínský kraj“.

„Hledali jsme odborníky, kteří mají zkušenosti, protože za posledních třicet let se v Česku žádná nová nemocnice nepostavila. Až na dvě na Slovensku, které staví nebo stavěla právě Penta,“ obhajoval výběr pracovního týmu Čunek.

V první fázi chtěl od finanční skupiny projekt nové nemocnice odkoupit. Pak zjistil, že materiál by se musel přepracovávat a že to technicky vlastně není možné. Proto se rozhodl využít odborníky, kterým za jejich služby zaplatí.

„Firma po nás nic nechce. Jen abychom její know-how nezveřejňovali a abychom o ní veřejně nešířili nepravdy, což děláme,“ prohlásil. Kraj proto s Pentou uzavřel smlouvu o mlčenlivosti.

Například v Karlovarském kraji mají se skupinou Penta, která převzala dvě nemocnice od soukromé společnosti, dobré zkušenosti. Podle radního za zdravotnictví Jana Bureše bylo jednání s nimi korektní. Někteří odborníci ale Zlínskému kraji radí větší obezřetnost.

„Považoval bych za korektnější, kdyby tento odborník pracoval pro kraj jako zaměstnanec. Je to větší záruka,“ poradil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál.

Doporučil také, aby kraj v otázce úvěru na novou nemocnici jednal se státem. „Nemocnice v tomto kraji jsou dlouhodobě podfinancované a stát to ví. Mohl by tento dluh urovnat například bezúročnou půjčkou. Pak by nebyl v budoucnu potřeba žádný zachránce, protože nemocnice by bez problémů šlapala,“ zdůraznil Dostál.

Záměr stavby nové nemocnice budou zastupitelé schvalovat asi za měsíc.

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Útoků hackerů ve Zlínském kraji přibývá, festival vážnější škody neutrpěl

Opice představuje hravost a legendární tatrovka, v níž Hanzelka se Zikmundem...

Za posledních pět let se ve Zlínském kraji objevilo přes dvě stě kybernetických útoků. Ten poslední zkomplikoval...

Zlínský kraj řeší zrušení autobusového tendru, hledá dočasné dopravce

Ilustrační snímek

Zlínský kraj začal hledat, kdo dočasně zajistí autobusovou dopravu od půlky prosince. Je to reakce na to, že...

Zlín do čtyř let postaví nové družstevní byty, mají pomoct mladým

Ilustrační snímek

Zlínská radnice se pustí do výstavby nových družstevních bytů. Mají pomoct mladým, novomanželům či rodičům...

Najdete na iDNES.cz