Volby ve Zlíně: ČSSD chce zlevnit vodu a ODS zprůhlednit soutěže

  7:56aktualizováno  7:56
ODS a ČSSD ve Zlíně vytáhly do volebního boje. Občanští demokraté hodlají zprůhlednit veřejné zakázky na radnici. Sociální demokraté zase zlevnit vodu. Podle politologů jde o populismus.

Politické strany ve Zlíně postupně zahajují předvolební kampaně, zlínskou ODS přijel podpořit i premiér Petr Nečas. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Až do tohoto týdne se ve Zlíně prezentovaly pouze menší strany, které v kampani před komunálními volbami sázejí na jednu kartu – kritiku radnice. Teď se své trumfy rozhodly ukázat i dvě největší strany. ODS i ČSSD ale jako by paradoxně držely stejnou linii se svými kritiky. Chtějí začít prosazovat změny na radnici, kterou spolu s KDU-ČSL ve Zlíně poslední čtyři roky řídí.

Nápady hýří především sociální demokraté. S použitím argumentu krize chtějí ulevit obyvatelům města v platbách. Slibují, že sníží cenu vody, poplatky za svoz odpadu i daň z nemovitosti. "Tato opatření způsobí výpadek v příjmech města asi 20 milionů korun ročně. Pokryjeme ho maximálním zdaněním hazardu, tedy videoterminálů," řekl lídr kandidátky ČSSD Boris Popesko.

Kubík vody stojí ve Zlíně 71,13 korun, což je více než v Praze a skoro nejvíc v republice. Sociální demokraté tvrdí, že cenu můžou srazit skoro o 20 korun. "Je možné cenu snížit. Existují k tomu reálné podklady," reagoval předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Zlín Milan Soldán.

Město na svozu vydělává, myslí si ČSSD

Za svoz odpadu platí lidé ve Zlíně 500 korun. ČSSD říká, že na tom město vydělává, a proto by se poplatek měl snížit až o třetinu.
Podle náměstka zlínské primátorky Miroslava Hladíka z ODS ale radnice svoz odpadu dotuje několika miliony ročně. Slevě proto není nakloněný.

"Kdybychom šli touto cestou, za tři volební období bude vše zadarmo," uvedl Hladík. "Je třeba udržet rozumný poměr mezi dotacemi města a platbami lidí." Dodal, že předvolební sliby ČSSD bere jako populismus.

Jeho strana ovšem vytáhla do voleb s tématy, která podle politologů rovněž mohou mít tuto nálepku. Jde o boj proti korupci a zprůhlednění veřejných zakázek. Za chyby ve výběrových řízeních bývala zlínská radnice totiž dříve často pokutována.

"Chceme, aby bylo vše co nejprůhlednější. Plánujeme proto zavedení internetových aukcí na zakázky města, kde bude jediným kritériem cena," uvedl zastupitel za ODS Ondřej Andrys. Tím se bude podle něho také minimalizovat možnost korupce nebo podezření na ni.

Politoložka: Uvidí se, kam až zajdou

S kritikou na neprůhlednost zakázek na radnici vyrukovaly do komunálních voleb i menší strany, například TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí nebo kandidátka M. O. R. za Morální očistu radnice. Drobnější politické subjekty se také dohodly, že v případě úspěchu ve volbách nebudou spolupracovat se současnou koalicí.

Její dva nejsilnější členové - ODS a ČSSD - si teď chtějí naklonit voliče, a tudíž hodně slibují. Podle politoložky Jiřiny Pavlíkové jde ale o čistý populismus. "Je to klasická předvolební rétorika. Můžeme ji čekat od všech politických stran. Rozdíl bude jen v tom, kam až zajdou," řekla.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

ČSAD Vsetín zřejmě přijde o Zlínský kraj, konkurence dala levnější nabídky

Ilustrační snímek.

Výběrové řízení na autobusové dopravce ve Zlínském kraji zřejmě přinese zásadní změny. Ani v jedné z oblastí totiž...

Archiv Hanzelky a Zikmunda je také svědectvím o světě, který už neexistuje

Rozhlasových reportáží jen za první cestu napsali Jiří Hanzelka a Miroslav...

Rozsáhlý osobní archiv cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně....

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Najdete na iDNES.cz