Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Proměnu Velkého kina ve Zlíně navrhnou i architekti z Francie a Maďarska

  15:37
Zlínská radnice vybrala šest architektonických studií. Navrhnou jí, jak přebudovat do moderní podoby památkově chráněné Velké kino, které je v havarijním stavu.

Velké kino Zlín. | foto: Dalibor Glück, ČTK

V promítací kabině Velkého kina ještě stojí zbytky přístrojů, o stěnu jsou opřené prázdné filmové kotouče. Dveře zdobí velké plakáty k filmu Sin City – město hříchu. V rohu je zaprášený gauč, na stěně visí starý kalendář.

A přes promítací místnost, která není zdaleka nejhorší částí kdysi populárního Velkého kina, se zástupci šesti architektonických kanceláří, jež navrhnou jeho záchranu, dostanou k žebříku, po němž vylezou na střechu.

Ta je velmi nestabilní, lidé proto musejí držet rozestupy a nechodit po jejím středu. Navíc je nerovná, nátěry jsou popraskané, u okrajů jsou plechy zatížené dlaždicemi.

„Stavba vznikala velmi rychle během krátké doby. Do Baťovy továrny se sjíždělo mnoho lidí z okolí, a aby byli chráněni před nepřízní počasí, byla jim nabídnuta tato velká čekárna, v níž se i promítaly filmy,“ říká Jaroslav Hába, jednatel znaleckého ústavu, který na kino dělal podrobný statický posudek.

Kino, které vzniklo ve 30. letech podle návrhu baťovského architekta Františka Lýdie Gahury jako provizorium, je přes tři roky zavřené kvůli havarijnímu stavu. Především kvůli špatné nosné konstrukci držící právě střechu. Podle statiků má střecha problém unést samu sebe. A pokud začne padat sníh, musí se z ní okamžitě shazovat dolů, jinak by hrozilo její zřícení.

„Máme asi 3 500 fotografií nosných konstrukcí, zkoumali jsme to důkladně,“ vysvětluje Hába.

Odstranit objekt a postavit nový podle památkářů nejde

Odborníci se zástupci architektonických studií, mezi nimiž jsou i tři zahraniční, scházejí níž, aby se podívali na zmíněné nosné konstrukce. Některé jsou pokřivené a vybočené až o deset centimetrů, jsou i špatně svařené.

Navíc je poškodilo bombardování z konce druhé světové války, jedna bomba propadla dovnitř kina, ale nevybuchla. Další dvě, které spadly poblíž, už ano.

„Problém se neřešil dlouhá léta. Zachraňovat nosnou konstrukci v celém rozsahu by bylo velmi náročné i s ohledem na to, v jakém je stavu,“ zmínil zlínský zastupitel a majitel filmového festivalu Čestmír Vančura při diskusi v promítacím sále kina.

Festival Velké kino využíval pravidelně a míval plno.

„Není možné objekt odstranit a postavit nový,“ reagoval Ladislav Buchta z kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu. „Nosná konstrukce je jedním z důvodů, proč byla budova vyhlášena za kulturní památku. Rádi bychom ji zachovali, záleží na tom, v jaké míře,“ doplnil.

Nosná konstrukce měří 33 metrů a v době otevření kina byla nejdelší v republice. Nepodpírá ji žádný sloup. Další privilegium tehdy získala celá budova s více než dvěma tisíci sedadly. Větší promítací sál v Československu neexistoval.

Šlo vlastně o velký stan či hangár, v němž byly vedle sebe naskládané úzké židličky, aby se dovnitř vešlo co nejvíce baťovských zaměstnanců. Nosné konstrukce jsou velmi subtilní, nad nimi je jen střecha z prken, podbitá místy heraklitovými deskami jako izolací.

„Byl to jiný koncept než u dnešních kin, neřku-li multikin, kde jde o odpolední nebo večerní zábavu. Tady to bylo spojené s pracovním a organizačním konceptem baťovské továrny,“ upozornil vedoucí oddělení prostorového plánování zlínské radnice Ivo Tuček.

Až později vzniklo uvnitř kina další, už „regulérní“ kino s menší kapacitou, ale větším komfortem. Nicméně nosné konstrukci ani pozdější úpravy nepomohly, možná spíš naopak.

Proto radnice kino od března 2016 uzavřela a skoro tři roky trvalo, než vypsala architektonickou soutěž formou soutěžního dialogu za více než dva miliony korun. Za to si vysloužila i kritiku, že jde o špatně investované peníze.

1. března 2016

Aktuální prohlídkou kina soutěžní dialog začal. Jeho specifikem je, že autoři své návrhy průběžně konzultují se zadavatelem. Zájem mělo přes 30 kanceláří z Česka i ze zahraničí například z Německa, Rakouska, Polska.

Radnice vybrala šest, z nichž do příštího podzimu vybere jednu s vítězným návrhem, podle něhož získá Velké kino novou podobu na další roky.

„Přihlásila se studia s mezinárodním ohlasem. Udělalo nám to velkou radost,“ sdělil primátor Jiří Korec. „Neposílala nám ještě návrhy na přestavbu, ale portfolia, abychom věděli, jaké volí přístupy. Jestli inovativní, nebo konzervativní, jestli užívají moderní technologie, či ne,“ dodal.

Budova je prakticky ruina, říká maďarský architekt

Z domácích jde o re:architekti studio, ov architekti a Petr Hájek Architekti. Zahraniční zástupci jsou slovenští A B. K. P. Š., Christophe Hutin Architecture z Francie nebo maďarští Építész Stúdió, jejichž architekt Iván Nagy byl ve Zlíně už před čtyřmi lety.

„Zatím nemáme představu, co s tím. Je to příliš brzy, chce to komplexní řešení,“ zmínil po prohlídce kina Nagy. „Dnes jsme tady, abychom poslouchali, jaké máme možnosti, jaké funkce jsou potřeba, také kontext je velmi důležitý. Budova je prakticky ruina, střecha je mimo, nosné konstrukce slabé, ale v kontextu Baťova příběhu je to extrémně zajímavé. Pro nás je to výzva, abychom pro takový prostor našli současné využití,“ naznačil.

Architekti dostali mantinely od statiků, památkářů, ale i města. To chce, aby kino nebylo využívané jenom pro promítání filmů, ale také k přednáškám, koncertům, společenským a sportovním akcím. Náklady na přestavbu zatím odhaduje na 300 milionů korun, což se ještě může měnit.

„Varianty financování jsou úvěr, nebo dotace. Věřím, že se nám podaří nějaké získat,“ doufá Korec.

Aby byl provoz kina rentabilnější, přichází v úvahu vybudování volného prostoru pod hledištěm, což by znamenalo další náklady. „Jestli prostor pod zemí bude stát 100 milionů korun a návratnost bude milion ročně, tak to nebude mít ekonomický smysl,“ uznal Korec.

Podle něho by v prostorách, jež by se upravovaly podle potřeby, mohlo být muzeum kinematografie, různé výstavy, audiovizuální projekty a podobně. I nad tím budou architekti přemýšlet.

V soutěžní porotě, jež vybere vítězný návrh, usednou kromě zástupců města také nezávislí odborníci. Mimo jiné belgický architekt Pierre Hebbelinck, teoretik architektury Vladimír Šlapeta, slovenský architekt Martin Jančok či zlínská architektka Jitka Ressová, jejíž studio navrhlo podařenou úpravu Gahurova prospektu ve Zlíně.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. Ve Zlínském kraji se volí v obvodu Kroměříž

Seznam kandidátů: Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Hluk, Kunovice, Uherský Brod, Osvětimany, Suchá Loz, Rožnov p. Radhoštěmostatní

  • Nejčtenější

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

Řidič souzený za smrt dvou silničářů se omluvil rodinám, vinu ale odmítá

Okresní soud v Uherském Hradišti začal projednávat případ Poláka Adriana Wróbela, který je obžalovaný kvůli loňské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sprejer v důchodovém věku čmáral na billboardy u cesty velké písmeno Z

Velké písmeno Z čmáral na předvolební billboardy šestašedesátiletý sprejer ve Zlíně. Co tím chtěl vyjádřit, nesdělil....

Slovácko - Jablonec 0:2, dva rychlé góly v závěru, domácí opět bez výhry

Ani napopáté to nevyšlo. Fotbalisté Slovácka prohráli v devátém kole Fortuna ligy s Jabloncem 0:2 a prodlužují své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození rivality. Hokejisty Zlína a Vsetína čeká po letech derby

Hokejové derby mezi Zlínem a Vsetínem je zpátky. Ožívá tak dávné soupeření obou klubů, které začalo v 90. letech....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Opravovanou lávku ve Vsetíně možná strhnou, problémy s mosty jsou i jinde

Nová expertiza rozhodne o tom, jestli se lávka pro pěší a cyklisty u strojnické průmyslovky ve Vsetíně bude dál...

Soud znovu otevřel sedm let starý případ ozbrojené loupeže

Miloš Zezula a Martin Skalický se znovu vrátili do soudní síně kvůli loupeži v klenotnictví v Uherském Hradišti v roce...

Výkupy pozemků pro přehradu Vlachovice postupují, do roka budou státní

Vznik nové přehrady ve Vlachovicích, jež má v případě potřeby zajistit pitnou vodu pro celý Zlínský kraj, je o něco...

Plavecký bazén, sauny nebo fitcentrum. V Holešově opravili sportoviště

Po roční pauze se v Holešově znovu otevřel veřejnosti areál plaveckého bazénu. Rekonstrukce stavby, která vznikla na...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...