Když dělníci opravili zlínské Velké kino poté, co ho v roce 1944 zasáhly bomby při náletu spojeneckých vojsk, byl to největší zásah do jeho konstrukce na desítky let dopředu. Další velká přestavba už nepřišla. A proto se ani nelze divit tomu, že statici teď po důkladné kontrole doporučili jeho uzavření.
„Pokračovat v provozu by byl hazard, byť bezprostřední pád budovy nehrozí,“ uvedl náměstek primátora Patrik Kamas.
Magistrát získal posudek před pár dny a radní se na pondělním jednání dohodli, že budou jeho doporučení respektovat.
„Věděli jsme, že budova není v dobrém stavu, ale takové závěry nás překvapily,“ přiznal Kamas.
Závad je celá řada. „Třeba přetížené nosné ocelové konstrukce, kterým uškodily nevhodné zásahy, či nekvalitně a neodborně provedené sváry,“ řekl šéf odboru realizace investičních akcí Leopold Bednařík.
Velké kinoFunkcionalistická stavba, kterou nechala postavit firma Baťa, se nachází na náměstí Práce v centru Zlína pod hotelem Moskva. U zrodu Velkého kina stál architekt Miroslav Lorenc, ale kvůli překročení rozpočtu a neshodám ohledně pojetí stavby od firmy odešel a pod projektem je podepsán František Lydie Gahura. S výstavbou se začalo v únoru 1932 a za sedm měsíců bylo hotovo. Pokladny kina byly vybaveny na svou dobu nevídanými poloautomaty na prodej vstupenek, které umožňovaly rychle zaplnit velké hlediště. Biograf zahájil provoz „grandiosním velkofilmem“ Trader Horn, posléze jej nahradil snímek domácí produkce Kantor Ideál. Zájem byl obrovský. Dobový tisk psal, že „došlo k návalům obecenstva“. Kromě promítání kino posléze sloužilo i pro divadelní představení, koncerty a nedělní dopoledne byla vyhrazena sportu, zejména boxerským utkáním. Na konci roku 1944 budovu poškodilo bombardování Zlína, jen tehdy bylo kino na krátkou dobu uzavřeno, jinak slouží svým divákům dodnes. Původní kapacita sálu kina převyšovala 2 500 míst, jednalo se o největší kino v předválečném Československu a zřejmě i ve střední Evropě. Postupné stavební úpravy si vyžádaly zmenšení hlediště na zhruba tisícovku míst. I při současném počtu míst (1 010) je Velké kino největším kinosálem v Česku. Ve Velkém kině se v létě 1940 a 1941 konal festival Filmové žně, při kterém mohli lidé potkat herecké hvězdy Natašu Gollovou nebo Adinu Mandlovou, jak se sluní na zlínském koupališti. Od roku 1961 se ve Velkém kině každoročně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, nejstarší festival svého druhu na světě. Objekt je od roku 2001 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. |
Budova prošla řadou zásahů a podle Kamase nebyly všechny šťastné. Nechce však mluvit o tom, že by někdo něco zanedbal či zkazil.
Už delší dobu se ale vědělo o tom, že Velké kino má potíže se statikou. Ve špatném stavu byla například střecha, která by podle znalců nemusela unést extrémnější zátěž sněhu.
Zlín změní investiční priority
Přitom v roce 1992 byla po opravě odlehčená, aby tolik nezatěžovala statiku budovy.
Pak následovaly rekonstrukce provozních částí kina: v roce 2004 přeměna sálu včetně nových sedaček, ozvučení, plátna i opony.
O dva roky později přišla oprava střechy nad vstupní halou, v roce 2007 se vybudovaly šatny pro účinkující, v roce 2009 nové dámské toalety, v roce 2010 město pořídilo digitální projektor.
Radikálnější zásah do konstrukce, která pamatuje baťovské časy, ovšem scházel. Radní proto plánovali rekonstrukci a nechali si zpracovat zmíněný posudek, podle něhož jsou špatné i stěny kina.
„Budeme jednat neprodleně, musíme změnit investiční priority,“ popsal Kamas.
Zatím nedokáže říci, kdy se s opravou začne, jak dlouho bude trvat a kolik bude stát. Bude však o to složitější, že kino je památkově chráněné.
Kino uzavřou ve čtvrtek
Z radnice v pondělí odešel dopis do společnosti Golden Apple Cinema (GAC), která Velké kino provozuje, aby ho okamžitě uzavřela.
Její ředitelka Magdaléna Sokolová to chce udělat od čtvrtka, aby se tam ve středu ještě mohly promítat krátké filmy nominované na Oscara.
„Nemáme to kam přesunout,“ řekla Sokolová.
Společnost, která provozuje i multikino v obchodním a zábavním centru Zlaté jablko, má ve Velkém kině nasmlouvánu řadu akcí na měsíce dopředu, nemluvě o promítání filmů.
Navíc se ve Velkém kině odehrává část programu Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.
„Všechno teď řešíme, situace je složitá,“ hlásila Sokolová.
Akce stěhují do multikina i sportovní haly
Hojně navštěvované přenosy z Metropolitní opery v New Yorku se odehrají v 1. sále multikina, který má ale kapacitu jen 440 míst. Tuto sobotu půjde o Manon Lescaut od Giacoma Pucciniho, za měsíc o Madam Butterfly téhož autora.
„Představení, pro něž bude stačit kapacita sálu v multikině, přesuneme tam,“ naznačila Sokolová.
Další akce se přesunou do jiných prostor: například mše s arcibiskupem Janem Graubnerem do univerzitní auly (12. března), představení Komici s.r.o. The Tour, na které je prodáno už 700 lístků, do sportovní haly (28. dubna).
„Kdybych jen tušila, kdy se kino zase otevře, byla bych šťastná,“ dodala Sokolová.