V dubnu vypukne peklo na silnicích, musí se opravit najednou

  14:25aktualizováno  14:25
Stavbaři ve Zlínském kraji letos opraví více cest než kdykoli předtím. To však bude znamenat i řadu uzavírek a minimum objízdných tras. Většina akcí se rozjede v dubnu a potrvají celou stavební sezonu.

Ve Zlínském kraji letos opraví rekordní počet silnic. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Cesta ze Zádveřic do Luhačovic přes Dolní Lhotu je velmi frekventovaná, denně po ní projede několik tisíc aut. Současně je ale ve špatném technickém stavu, a navíc v některých úsecích i hodně nepřehledná. Místní lidé proto vítají, že silničáři letos konečně část nebezpečné vozovky opraví a mírně ji rozšíří.

"Jsme za to rádi," řekl starosta Dolní Lhoty Ladislav Jakubčák. "Ještě jsme ale nebyli na veřejném projednání, takže nevíme přesně, kdy se s rekonstrukcí začne."

Tato investice vyjde na 66 milionů korun a podaří se ji udělat hlavně díky Evropské unii. Česká republika totiž dočerpává poslední volné peníze v tomto sedmiletém období, což ve Zlínském kraji znamená velkou sumu na opravy cest.

"Snahou kraje bylo využít všech dotací," upřesnil šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

Ředitelství plánuje rekordních jednatřicet rekonstrukcí silnic II. a III. tříd, z nichž osm zahájila už loni a zbytek odstartuje tento rok. S novými stavbami dostanou motoristé asi 50 kilometrů rekonstruovaných vozovek včetně několika mostů.

"Hodnota nově zahajovaných staveb je asi 735 milionů korun," přiblížil krajský radní Jaroslav Kučera, který má dopravu ve své kompetenci.

Opravu potřebuje víc než tisíc kilometrů krajských cest

Přes dvacet staveb pojede současně, což bude znamenat řadu uzavírek a velké vytížení dělníků. "Možná, že si v některých činnostech budeme muset vypomoci externími pracovníky," naznačil Malý.

Mezi největší zahajované stavby bude patřit rekonstrukce silnice z Uherského Ostrohu do Hluku za více než sto milionů korun, o něco méně budou stát úpravy cesty z Velkých Karlovic směrem ke státní hranici se Slovenskem.

Nejdůležitější však může být ještě jiná akce, výpadovka z Bystřice pod Hostýnem do Komárna. "Všechny plánované rekonstrukce počítají s rozšířením i úpravami směrových oblouků," poznamenal náměstek ŘSZK Radek Berecka.

Tak velký zásah ale pořádně zkomplikuje dopravu. Kraj bude plný uzavírek, navíc s minimem objízdných tras. "Letos to bude katastrofa," obává se Berecka.

Jiná možnost ale není. Pokud chce kraj vyčerpat evropské miliony, nic jiného mu nezbývá. Přesný rozpis uzavírek se teprve sestavuje.

"Nemůžeme čekat, až jedna stavba skončí, abychom začali druhou. Tak bychom nic neudělali," vysvětlil Berecka.

Řidiče může těšit to, že špatný stav krajských komunikací se pak trochu zlepší. Podle posledního hodnocení je výsledná známka silnic 3,6, přičemž jde o hodnocení jako ve škole.

A téměř 700 kilometrů z nich dostalo dokonce za pět, protože jsou v havarijním stavu. Takže celkem přes tisíc kilometrů krajských cest bezprostředně potřebuje stavební zásah.

Autor:

Nejčtenější

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Další z rubriky

Slováci mohou pálit alkohol i doma, v Česku se o tom zatím neuvažuje

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Na Slovensku povolili domácí pálení slivovice, aby dostali pod kontrolu rozšířenou nelegální výrobu destilátů. To, že...

Další rekonstrukce mostu zkomplikuje dopravu v Otrokovicích, na půl roku

V Otrokovicích začala oprava mostu přes železniční trať v ulici Nadjezd. Práce...

Během pondělí se v Otrokovicích uzavře kvůli opravě nadjezd k části Baťov. Půjde o téměř půl kilometru dlouhý úsek,...

Železnici v Chropyni mají ustoupit dva domy, město je zásadně proti

Slavnostní otevření obnovené části železnice v Horním Slavkově.

Správa železniční dopravní cesty plánuje křížení železniční trati přes okrajovou část Chropyně na Kroměřížsku. Radnice...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz