Léto v kolonách: silničáři vyrazí na obě cesty z Hradiště do Zlína

  14:48aktualizováno  14:48
Krajští silničáři budou letos a příští rok opravovat tah do Zlína přes Březolupy v uherskohradišťských částech Mařatice a Jarošov. Na objížďku mezi Starým Městem a Spytihněví se zároveň chystají státní silničáři.

Na opravovaných úsecích silnic bude průjezdný vždy jeden jízdní pruh, dopravu budou řídit semafory a tak se dají čekat velké kolony. (ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Lidé na Uherskohradišťsku už si zvykli: léto každoročně přináší opravu těch nejzásadnějších cest v regionu.

Letošek však bude přece jen speciální. Všichni, kdo se budou chtít vydat po silnici z Hradiště do Zlína, totiž skončí v kolonách, před nimiž nebude úniku. Můžou za to silničáři, kteří chystají ve stejné době opravy obou hlavních tahů mezi okresním a krajským městem.

Obě rekonstrukce se budou dělat za částečně omezeného provozu. Nejprve vjede 1. července těžká technika na silnici druhé třídy, která spojuje Hradiště a Zlín přes Březolupy. Do konce října budou pokládat novou cestu včetně podloží v hradišťské místní části Mařatice.

"Osobní vozy a autobusy kyvadlově projedou po neopravované části silnice, dopravu budou řídit semafory," uvedl ředitel krajského ředitelství silnic Bronislav Malý. "Pro nákladní auta je stanovená objížďka přes Staré Město, Huštěnovice, Babice, Spytihněv, Napajedla, Topolnou a Bílovice."

A to je problém. Na silnici první třídy ze Starého Města do Otrokovic se chystají cestáři objednaní Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. V srpnu a září budou opravovat tři místa, která leží právě na objížďce: křižovatku u Colorlaku ve Starém Městě, cestu ze Starého Města do Huštěnovic a úsek Babice - Spytihněv.

Budeme rychlí, slibuje šéf silničářů

"Víme, že po této silnici povedou objízdné trasy kvůli opravám v Mařaticích, ale naše práce bude rychlá a brzy hotová," snaží se uklidnit řidiče zlínský šéf ŘSD Karel Chudárek.

"Nákladní auta k nám pustíme a budou jako ostatní čekat na semaforu, na silnici první třídy to však nebude takový problém jako na nižších třídách. V každém případě se řidiči budou muset obrnit trpělivostí," naznačil.

Šoféři v regionu tuší, že je v příštích měsících čekají podobné starosti jako v minulých letech při rekonstrukcích cest v Huštěnovicích (více čtěte zde) v roce 2011 a loni kolem Ostrožské Nové Vsi (více zde) a hlavní křižovatky v Uherském Hradišti (více zde).

"Je to velká komplikace. Hlavně oprava cesty v Mařaticích, která se nedá objet," řekl Ivan Kallus, zástupce ředitele společnosti ČSAD Bus Uherské Hradiště, která je na Slovácku hlavním dopravcem.

"Kdyby silničáři práci zkoordinovali, mohli jsme posílit spojení Hradiště - Zlín na neopravované cestě, ale tohle je neřešitelné. Maximálně budeme moct upravit jízdní řády podle délky zpoždění," podotkl Kallus.

Kvůli nezvykle hustému provozu budou už třetím rokem trpět lidé v Bílovicích, Topolné či Napajedlích. V roce 2011 jim pod okny vedla objížďka kvůli opravě cesty v Huštěnovicích, loni kvůli rekonstrukci hlavní křižovatky a přilehlých ulic v Uherském Hradišti.

O objížďce přes naše obce nevíme, zlobí se starostové

A obyvatelé dotčených obcí mají smutnou jistotu, že si nevydechnou kromě letoška ani v příštím roce. V Hradišti totiž letos ze silnice II/497 projde opravou jen 900 metrů dlouhý úsek od Kauflandu po kraj Mařatic, po zimě se pak silničáři pustí do navazující trasy v Jarošově k pivovaru.

"Jste první, od koho slyším, že přes nás zase povede objížďka," reagovala na dotaz MF DNES starostka Napajedel Irena Brabcová. "S tou loňskou jsme nesouhlasili, ale nikoho to nezajímalo. Letos už nám to ani nikdo neoznámil."

Upozorňuje, že v Napajedlích dlouhé kamiony budou těžko projíždět křižovatkou u Asterixu.

Starostka sousední Topolné objížďku, která povede přes její obec, zatím jen postřehla v médiích.

"Loni jsme se dočkali nového povrchu. Bojím se, že za dva roky budeme mít zase tankodrom," prohlásila Hana Marášková.

Obce na objížďce budou chtít alespoň snížit rychlost na průjezdu obcí. Na silniční piráty dohlédne kromě kamery strážníků z Napajedel i dopravní policie.

"Budeme hlídat situaci na objížďce i v místech omezení. Pokud navíc někde budou problémy, vyrazíme tam řídit dopravu," ujistil mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.

Silničáři budou opravovat cestu v uherskohradišťské části Mařatice (červená), další se zároveň chystají na objížďku pro kamiony do Starého Města (modrá), k Huštěnovicím (žlutá) a Spytihněvi (zelená).

Silničáři budou opravovat cestu v uherskohradišťské části Mařatice (červená), další se zároveň chystají na objížďku pro kamiony do Starého Města (modrá), k Huštěnovicím (žlutá) a Spytihněvi (zelená).

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Další z rubriky

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Do Holešova se sjeli recesisti na lodích, Slováci přivezli dvůr na voru

Přehlídka netradičních plavidel na hudebním festivalu Holešovská regata. Na...

Ani na devátém ročníku festivalu Holešovská regata nechyběla divácky oblíbená soutěž netradičních plavidel. Letos kolem...

Nadšenec obnovuje karpatské salašnictví, ovečky chce pořídit až na důchod

Dřevěné sruby jako expozici tradičního karpatského salašnictví v Hostýnských...

Soubor dřevěných staveb nad obcí Držková na Zlínsku připomíná tradici karpatského salašnictví. Tento drsný a zároveň...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz