ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Valašsko stále bojuje s chybějícími specialisty na dětském oddělení

  • 1
Pediatrie na Valašsku se v posledních letech čas od času potýká s nedostatkem personálu. Někdy dokonce musí zavírat dětské oddělení a pacienty posílat do Nového Jičína nebo Zlína. Tak je tomu nyní ve Vsetínské nemocnici.

Důvodem je pracovní neschopnost jednoho z atestovaných lékařů. Dohromady na oddělení pracuje devět lékařů plus několik externistů. „Problémem je věková a kvalifikační struktura, kdy většina lékařů je před atestací. Proto výpadek byť jen jednoho lékaře se specializací v oboru může způsobit omezení oddělení,“ vysvětlil ředitel Vsetínské nemocnice Martin Pavlica.

Otázkou je, jak se situace změní v dalších letech. Na lékařských fakultách ubývá absolventů a příhraniční region navíc mladé lékaře moc neláká, s výjimkou místních rodáků. Přibývá i negativních zkušeností lékařů s rodiči dětí, celkově tak obor není tolik populární.

Nemocnicím tedy nezbývá mnoho možností. „K výrazné stabilizaci by u nás pomohl nástup jednoho či dvou lékařů se specializovanou způsobilostí. Během předešlého roku se nám vrátili čtyři lékaři z rodičovské dovolené, byť někteří se zkráceným úvazkem, a nastoupil jeden absolvent. Situace se výrazně zlepšila, ale určitě nevyřešila,“ uvedl Pavlica.

Ve dvacet kilometrů vzdáleném Valašském Meziříčí je teď provoz dětského oddělení pokrytý. Pediatrii tady ale před koncem roku také dočasně uzavřeli.

Kvůli nemocným doktorům na Valašsku zavírají pediatrie, pacienti musí jinam

„Naší nespornou výhodou je, že díky rozsáhlosti zdravotnické sítě Agel jsme schopni si navzájem na službách vypomáhat napříč nemocnicemi. Tak tomu bylo při zajištění péče v době vysoké nemocnosti našich lékařů během Vánoc, kdy jsme zajistili péči kolegy v patnáct kilometrů vzdáleném Novém Jičíně,“ přiblížila mluvčí skupiny Agel Gabriela Lefenda.

Od začátku února nastoupí v Meziříčí nový primář. K optimálnímu stavu by ale potřebovali aspoň na půl úvazku atestovaného lékaře. Teď je dětské oddělení v provozu s omezenou kapacitou deseti lůžek.

Čtvrt milionu pro lékaře jako bonus

Nového primáře hledají také ve Vsetíně. „Vypsání výběrového řízení na pozici primáře je jednou z cest, jak se snažíme získat do týmu dalšího odborníka. Pro někoho může být tato prestižní pozice kariérní výzvou. V tomto případě nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení včetně možnosti dalších finančních výhod, jako například náborový příspěvek,“ potvrdil Pavlica.

Pro nově nastupující lékaře má nemocnice připravený náborový příspěvek 250 tisíc korun, pro dětské sestry se specializací pro intenzivní péči až 100 tisíc korun a pro dětské sestry s odbornou či specializovanou působností 50 tisíc. Na primářskou pozici ale počítají s individuálním přístupem.

Ženy v Meziříčí jsou týden bez porodnice. Valašsku chybí pediatři

Podobně se snaží chybějící personál přilákat v Meziříčí. Na pozici zástupce primáře dětského oddělení nabízejí nástupní bonus 500 tisíc korun, pro lékaře či lékařku 150 tisíc, pro dětskou sestru a porodní asistentku 75 tisíc. Také nabízejí služební auto pro erudované lékaře i pro soukromé využití a rok platí rovněž náklady na ubytování.

Benefity špitály nabízejí už několik let, nedá se však říct, že by se nový personál ve větší míře dařilo najít.

Přitom ve Vsetíně si například lékaři mohou dodělávat specializaci, aniž by museli uzavřít kvalifikační dohodu. Vzdělání si mohou doplňovat i praktické a všeobecné sestry. Třeba tři praktické sestry si teď zvyšují kvalifikaci na všeobecnou sestru, a tím pak pokryjí chybějící počet na dětském oddělení. Nemocnice také zaměstnává personál na zkrácené úvazky, uzavírá smlouvy na dobu neurčitou, nabízí ubytování či pomoc s hlídáním dětí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„S nedostatkem pediatrů se potýká prakticky celá země. V našich podmínkách je situace ještě komplikovanější dopravní dostupností regionu i absencí blízké fakultní nemocnice,“ popsal Pavlica.

Omezení provozu ani v jednom případě nehrozí. „Obě nemocnice mají svou vlastní spádovou oblast, která není jednoduše zastupitelná,“ řekla krajská náměstkyně za zdravotnictví Olga Sehnalová.

„Je nepřijatelné, aby celé Valašsko jezdilo s dětmi do nemocnic desítky kilometrů. Myšlenky na rušení dětských oddělení jsou nesmyslné i proto, že právě zde se odehrává vzdělávání budoucích ambulantních pediatrů. Proto i v krajské koncepci do roku 2030 s jejich zachováním počítáme.“

13. září 2021