Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věřím, že lidé budou lační po živém umění, říká šéfdirigent filharmonie

  9:27
Šéfdirigent zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáš Brauner je jedním z těch, kdo kvůli koronavirovým opatřením nemůže vykonávat svou práci. V rozhovoru pro MF DNES popisuje, jaká úskalí to přináší.

Tomáš Brauner, který působí jako šéfdirigent zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, doufá, že hudebníci budou moci začít znovu koncertovat a posluchači jim zůstanou věrní. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Koncerty jsou zrušeny, nekonají se ani zkoušky s orchestrem. I přesto se šéfdirigent zlínské filharmonie Tomáš Brauner snaží čas co nejlépe využít. Tráví jej s rodinou a chystá se na příští sezonu. Věří, že začne v termínu.

„Se členy orchestru jsem v kontaktu. Každý den si s některým volám. Probíráme současnou situaci, bavíme se o nové sezoně. Věřím, že se vše již brzy vrátí k normálu,“ říká nynější šéfdirigent zlínských filharmoniků a budoucí šéf Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK.

Co teď vlastně děláte, když nemůžete zkoušet s orchestrem a ani vystupovat?
Denní program mám v podstatě rozložen na tři části. Starší dcera už chodí do školy, dopoledne s ní musíme probrat zaslané učivo, udělat všechny úkoly a odpoledne pak ještě zvládnout přípravu do kroužků, jako je hra na klavír nebo tancování. Máme ještě mladší dceru, která nechodí do školy, ale samozřejmě i jí se musíme věnovat. A tu poslední, třetí část dne, naplňují mé pracovní věci. Dělám si pořádek ve věcech a připravuji se na novou sezonu. Snažím se maximálně si udržovat pracovní rytmus. Rozhodně teď trávím více času s rodinou, jinak bývám hodně na cestách.

VIDEO: Zlínští filharmonici zahráli Ódu na radost z domovů i na skleničky

Co ze zrušených akcí vás nejvíce mrzí?
Mrzí mě doslova každý koncert, který se nekoná, protože jsem se na něj velice těšil. Na současné situaci je nejhorší, že přišla zničehonic a že nevíme, jak dlouho potrvá. Ještě dopoledne jsem v Pardubicích zkoušel s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem na otevření Pardubického hudebního jara a odpoledne jsme se dozvěděli, že koncert už hrát nebudeme. Ve Zlíně jsme na závěr sezony měli naplánováno několik krásných koncertů, těšil jsem se například na Berliozovu Fantastickou symfonii nebo Verdiho Requiem.

Jsem smutný, že to tak dopadlo, protože celou sezonu vždy velmi pečlivě s dramaturgem připravujeme tak, aby měla smysl a umělecký vývoj. Situace, ve které se nyní nacházíme, je pro všechny velice náročná. Přesto bychom si neměli zoufat, ale dívat se dopředu. Věřím, že až se celá situace vrátí trochu k normálu, vše se znovu rozjede.

Jste v kontaktu se členy orchestru?
Ano, každý den si s někým z nich telefonuji. Udržuji kontakt i s jinými dirigenty a muzikanty, vzájemně se podporujeme. Například teď jsme společně podpořili projekt hornisty Radka Baboráka Podpořte muzikanty na volné noze. Upozorňuje na to, kolik hudebníků je takzvaně na volné noze – tedy bez stálého přijmu. Ti se teď dostali do bezvýchodné situace a potřebují finanční pomoc. Jsem velice rád a vděčen, že ti, co můžou jakkoliv finančně pomoci, tak pomůžou.

Probíráte s hráči zlínské filharmonie, co a jak dlouho mají cvičit?
Takhle úplně ne. Oni sami vědí, že se musí udržovat ve formě. Jednoduché to samozřejmě není, hlavně proto, že nemůžou vykonávat svoji činnost. Vůbec nevíme, kdy se budeme moci vrátit na koncertní pódia. Převážně se s nimi bavím o nastalé situaci, případné jakékoliv pomoci a naší budoucí sezoně. S manažerem orchestru pak řešíme technické věci, kam případně přesunout některé koncerty, které jsme ve Zlíně nestihli odehrát.

Takže hudebníci nemusí natáčet videa a posílat vám je, abyste viděl, že cvičí?
(směje se) Že bych se dostal až k nim do obýváku? To ne. Abych je kontroloval, jak cvičí, to by nebylo důstojné a ani nevím, jestli bych byl vůbec vyslyšen. Ale je pravda, že s naší starší dcerou, která hraje na klavír, natáčíme pro paní učitelku do hudební školy videa, jak cvičí nové skladby a co se zatím naučila. Hraje na klavír druhým rokem a baví ji to. Snažíme se ji podporovat, aby z toho měla radost i nadále. Mladší dceři jsme koupili housličky, že by se na ně mohla začít učit. Aspoň dříve o to projevila zájem. Zatím to vypadá tak, že vytáhne housle z futrálu, nakalafunuje si smyčec, dvakrát s ním potřepe, jak to viděla u maminky houslistky, a uloží zpět. Teď hledáme s manželkou cestu, jak ji přesvědčit, že se na ty housličky dá i hrát. (směje se)

Může mít na hudebníky nějaký vliv to, že třeba několik měsíců neuslyší zvuk celého orchestru, že cvičí izolovaně a nesehrávají se se spoluhráči?
Jsme profesionálové, nemělo by být nic znát. Jsem přesvědčen, že se všichni hudebníci těší, že se vrátí na koncertní pódia. Až to všechno skončí, tak zřejmě důsledky této dlouhé odluky pocítíme mnohem intenzivněji, a proto doufám, že to snad na hudebníky žádný negativní vliv mít nebude. Možná to naopak bude lepší odrazový můstek, protože všichni budeme chtít pracovat co nejlépe a budeme se těšit z každého společného setkání.

A co posluchači? Bude se jim ještě chtít vstát z pohodlí obývacích pokojů? Neodvyknou chození do filharmonie?
Pevně doufám a věřím v podporu lidí, že snad budou mít ještě větší touhu jít do koncertních sálů, divadel, galerií a budou doslova lační po živém umění. Možná jim to pomůže i rychleji zapomenout na špatnou a zcela nestandardní životní situací, kterou teď nyní všichni prožíváme. I v minulosti, ať už to byly různé krize, diváci chodili. Jsem optimista a věřím, že společnost bude mít potřebu přijít na jiné myšlenky, zapomenout, uvolnit se, prožít něco nového a těšit se z nových okamžiků. My uděláme vše, abychom jim tyto pocity vrátili.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Bojovník proti fašismu vyrazil ze Zlína do Španělska, občanskou válku nepřežil

23. června 2024  10:48

Ačkoliv je po Miloši Kneslovi pojmenována ulice ve zlínské Bartošově čtvrti i tamní mateřská škola,...

Žena v Otrokovicích napadla nožem svého druha, muž zraněním podlehl

22. června 2024  22:32

V bytě v Otrokovicích na Zlínsku došlo v sobotu odpoledne k potyčce. Po předchozí rozepři zde žena...

OBRAZEM: Po zámeckém rybníce v Holešově se proháněla raketa i Maxipes Fík

22. června 2024  18:55

Oblíbený rodinný hudební festival Holešovská Regata v pátek a sobotu zaplnil areál zámeckého parku....

Na královnu se mě ptali víc než na fotbal. Kadlec nejen o stříbrném Euru

21. června 2024

Premium Doma v Uherském Hradišti se v sobotu pohodlně usadí do křesla a otevře láhev červeného vína. Možná...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR 63.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 57 000 - 63 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...