Soud zamítl další žalobu na Vaškůje, obsahuje málo důkazů

  8:42aktualizováno  8:42
Podnikatel Roman Vaškůj si může zatím oddychnout. V kauze podvodů s leteckým olejem za 160 milionů korun, kterých se měl dopustit při provozování letecké linky z Kunovic do Prahy v roce 2004, vrátil soud ve Zlíně žalobu státnímu zástupci.

V kauze podvodů s leteckým olejem, kterých se měl podnikatel Roman Vaškůj dopustit v roce 2004, vrátil soud spis žalobci k dopracování. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vaškůj, který je podezřelý také z toho, že se snažil ovlivnit úplatkářskou aféru bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka v jeho prospěch, podle žalobce spolu se Stanislavem Nedbálkem používali olej, jenž při leteckém využití nepodléhá spotřební dani, k jiným účelům. Tím stát připravili o miliony korun.

Pobočka brněnského krajského soudu ve Zlíně ale spis žalobci vrátila k dopracování s tím, že obsahuje málo důkazů a byla krácena práva obhajoby. Žalobce s tím nesouhlasí.

"Přípravné řízení netrpí žádnými závažnými procesními vadami. Základní skutkové okolnosti byly řádně zjištěny a objasněny," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Markéta Ševčíková.

Roman Vaškůj

Zlínský podnikatel loni utekl z Česka, chtěl se vyhnout vězení, kde má strávit 7,5 roku kvůli daňovým únikům.

Policie ho dopadla v červnu ve Vídni, nyní je v rakouském vězení. Česká republika požádala o jeho vydání, Vaškůj s tím nesouhlasí.

O výsleších a posudku rozhodne soud v Olomouci

Žalobce Michal Galát podal stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten bude rozhodovat o tom, zda je nutné vyslechnout další svědky anebo objednat posudek na pravost Nedbálkova podpisu pod smlouvami na nákup oleje.

"On popírá, že by byly jeho. Posudek by jeho autorství vyloučil, či potvrdil," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Jasno není ani v otázce, která firma měla daň zaplatit. Podle žalobce jde ale o společnost Discovery Travel, kterou Vaškůj zakládal a řídil. "Pro mě je to především byznys," komentoval před lety rozjezd letecké linky z Prahy do Kunovic Vaškůj. Firma Discovery Travel ale po čase skončila předlužená v konkurzu.

"Z celkově 18 milionů litrů leteckého oleje, který v roce 2004 nakoupili, pro leteckou přepravu použili jen dva miliony. Zbytek využili k jiným účelům, které už nejsou osvobozené od platby spotřební daně," upřesnila Ševčíková.

Stát tak podle ní přišel na daních o 157 milionů korun. Za to jim oběma hrozí až 10 let vězení.

Vaškůj do Česka nechce

Vaškůj si má odsedět 7,5 roků za mřížemi za jiné podvody s pohonnými hmotami, při nichž stát podle soudu připravil skoro o půl miliardy korun. Momentálně je ale ve vídeňském vězení. V hlavním městě Rakouska ho letos jako uprchlého zločince zadržela policie.

Česká republika zatím marně usiluje o jeho vydání. Vaškůj je obžalovaný také v případu pokusu o uplácení Marcely Urbanové, která figurovala jako klíčová svědkyně v korupční aféře expremiéra Jiřího Čunka. Vinu ve všech svých kauzách odmítá. A prohlásil, že nevěří ve spravedlnost české policie ani soudů.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

Ve vsetínské pobočce Pražské mincovny razí unikátní pamětní medaile

V provozovně Pražské mincovny ve Vsetíně razili pamětní medaili s podobiznou...

Vsetínskou razírnu medailí a mincí si prohlédl papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Vyrazil v ní vůbec první...

Odměna pro starostku Chropyně nebyla porušením zákona, rozhodl soud

Starostka Chropyně Věra Sigmundová (uprostřed) a dva tajemníci městského úřadu...

Zprošťující rozsudek vynesl kroměřížský soud v prvním ze dvou případů starostky Chropyně Věry Sigmundové. Obžalovaná...

VIDEO: Stoleté parní stříkačky závodily v Otrokovicích. Vytvořily rekord

V Otrokovicích se uskutečnilo celorepublikové setkání a soutěž parních...

Parní stříkačky udržuje po celé České republice stále několik hasičských sborů. Raritní kousky s nevyčíslitelnou...

Najdete na iDNES.cz