Aby obce udržely poštu, lékaře či obchody, přispívají na jejich provoz

  9:28aktualizováno  9:28
Stát pomůže malým obcím do tisíce obyvatel se stavbou nebo rekonstrukcí budov pro veřejné služby. Na mnoha místech totiž bez nich nejde fungovat. Například v Napajedlích na Zlínsku obec zaplatí opravy ordinací pro zubaře.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

V Napajedlích před časem řešili velký problém. Tři z pěti místních zubařů uzavřou od Nového roku své ordinace.

Všichni mají už několik let důchodový věk a v kartotéce po dvou tisících pacientů z města i jeho okolí (více čtěte v článku Do konce roku končí v Napajedlích tři zubaři, pět tisíc lidí hledá náhradu).

Všechno ale dopadlo dobře, protože do vyhlášeného výběrového řízení se přihlásili tři zájemci a vypadá to, že město s více než sedmi tisíci obyvateli o zubaře nepřijde.

Podobně jako jiná města však Napajedla musela lékaře přilákat.

„Nabídli jsme, že uhradíme rekonstrukci ordinací, nové rozvody či podlahy. Možná i to zabralo,“ řekla starostka Irena Brabcová.

„Teď začneme s úpravami a už se na nich budeme domlouvat s novými lékaři, kteří by měli ordinace otevřít pravděpodobně v březnu,“ dodala.

Důležité je udržet v obcích prodejny potravin

Síť veřejných služeb v kraji by bez pomoci měst a obcí zřejmě nebyla taková, na jakou jsou lidé zvyklí. Na některých místech sice lidé v posledních letech přišli o bankovní automaty nebo malé prodejny, většinou se ale malým obcím s pomocí vlastní investice daří služby udržet.

„Doplácíme mzdy, abychom udrželi místní školu. A také je pravda, že například po poště ani nevyžadujeme nějaký nájem. V minulosti jsme totiž byli pod tlakem, kterému jsme ale odolali,“ popsal starosta Branek František Svoboda.

Ve Slavičíně by zase radnice chtěla zrekonstruovat polikliniku za 1,5 milionu korun, aby nalákala nové stomatology.

„Jedna zubařka odešla a nemáme za ni náhradu, další mají důchodový věk. Obyvatelé jezdí do Vizovic i Zlína, což je dvaceti- či třicetikilometrová vzdálenost,“ upozornil tamější starosta Tomáš Chmela.

Velké potíže jsou s udržením prodejen potravin. Zkušenosti s tím mají třeba obyvatelé Kaňovic nebo Veletin. V obou malých vesnicích museli po letech řešit ukončení jejich činnosti. Pro řadu zejména starších lidí to přitom byla jediná možnost nákupu alespoň pečiva a základních potravin.

Obě obce se rozhodly, že za vlastní peníze zajistí prostory, kde by nový provozovatel mohl obchod znovu otevřít. Ve Veletinách investovali přes 500 tisíc korun na přestavbu obecního rodinného domu a na konci loňského roku se prodejnu podařilo otevřít. Se symbolickým nájmem ve výši jedné koruny.

Kaňovice zase byly bez prodejny asi devět měsíců a bylo složité ji zase otevřít.

„Bylo mi líto hlavně starších lidí, kteří si do města za nákupem nedojedou. Už jsme i uvažovali, že bychom ji provozovali sami, ale pro malou obec to není jednoduché. Naštěstí se nový nájemce našel i díky tomu, že jsme mu poskytli ubytování,“ vysvětlil kaňovický starosta Jiří Mikel.

Stát chce obcím pomoci

Větší spádové obce se zase snaží udržet lékaře nebo pobočku pošty. Už loni s řadou z nich jednala Česká pošta, která chtěla některé pobočky provozovat dál jen za spoluúčasti dalšího partnera. Třeba právě obce.

„Samozřejmě by nás to ale stálo peníze,“ naznačil starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák s tím, že zatím pošta svou pobočku stále provozuje sama.

Stát teď chce pomoci malým obcím do jednoho tisíce obyvatel, které se dostaly do podobné situace a bojují s nedostatkem financí. Výzva ministerstva pro místní rozvoj se jmenuje Podpora dostupnosti služeb a je určená na přípravu prostor pro provozování služeb základní lékařské péče a obchodní obslužnosti.

„V praxi to znamená až pět milionů na projekt. Například na rekonstrukci či výstavbu objektu, který bude nabídnut k provozování potřebných služeb v obci, jako je smíšené zboží a pošta nebo u prostor pro pediatra, praktického lékaře nebo třeba zubaře,“ sdělila mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Pokud obce uspějí, dostanou až 70 procent uznatelných nákladů.

Autor:

Nejčtenější

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Brankářská rošáda v extralize: Sedláček do Sparty, Kašík opouští Kometu

Brankář Brna Libor Kašík v utkání proti Zlínu.

V hokejové extralize proběhla velká brankářská rošáda. Spartu posílí Jakub Sedláček ze Zlína, kterého v týmu nahrazuje...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

Nemáš předpoklady, slyšel Holík. Z nevýhody ale udělal přednost

Český hokejista Petr Holík (vlevo) v souboji s  Benediktem Kohlem z Německa.

Loni, když hokejová Kometa mašírovala za obhajobou extraligového titulu, si vytyčil prostý úkol: Hlavně ostatním moc...

Hokej mě bavil se vším, co přinášel, říká Čajánek

Petr Čajánek

Třikrát zvedl nad hlavu pohár pro mistra světa, získal bronzovou medaili na olympiádě, vyhrál domácí extraligu, úspěšně...

Další z rubriky

Výběr vlaků může mít dohru, Zlínskému kraji pomáhal člověk z Arrivy

Ilustrační snímek

Rozhodnutí zastupitelů Zlínského kraji o tom, že po regionálních tratích bude jezdit kromě Českých drah i Arriva, může...

Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí

Ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

V kroměřížské nemocnici je napjatá atmosféra. Personál se obává odvolání ředitelky Lenky Mergenthalové. Zástupci odborů...

Sedmdesátiletý ochránce valašské přírody jede pomáhat pralesům v Ekvádoru

Miroslav Janík a další dobrovolníci pracují v divočině u Valašských Klobouk,...

Pět týdnů stráví předseda valašskoklobouckého svazu ochránců přírody Kosénka Miroslav Janík mezi indiány v Ekvádoru....

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na iDNES.cz