Janečku a Kučeru čeká vězení. Obhájce zpochybňuje klíčového svědka

  14:18aktualizováno  14:18
Dvouleté vězení a pokuty v řádech stovek tisíc korun. Trest, který dostali za korupci při odvolacím řízení u krajského soudu v Brně známý zlínský politik z ČSSD Martin Janečka a jeho švagr, jeden z nejvýše postavených mužů českého fotbalu Dalibor Kučera, jejich obhájce Lukáše Eichingera šokoval.

Zlínského podnikatele a zastupitele Martina Janečku (v pozadí) a jeho švagra, třetího muže českého fotbalu Dalibora Kučeru (v popředí) hájil u brněnského soudu jejich právník marně. Oba čeká dvouleté vězení. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Neexistuje ani jeden důkaz, který by mé klienty usvědčoval," tvrdí.

Zatímco odsouzeným nebylo po vynesení pravomocného rozsudku vůbec do řeči, jejich obhájce Lukáš Eichinger byl plný emocí a vysvětloval, proč považuje rozhodnutí brněnského krajského soudu za špatné.

Fakta o korupční kauze

Zlínský zastupitel Martin Janečka a fotbalový funkcionář Dalibor Kučera řídí společnost Square Transaction. Podle soudu loni navedli firemního právníka Radka Dvořáka, aby uplatil 750 tisíci Petra Dokládala. Ten je insolvenčním správcem společnosti Arching Group, která žádala po Square Transaction dluh 30 milionů korun. Úplatek měl dluh snížit na šest milionů.

Podle rozsudku si za to Janečka odsedí dva roky ve vězení, dostal i peněžitý trest 400 tisíc korun a čtyřletý zákaz řídit firmu. Kučera má stejný trest odnětí svobody, pokutu 300 tisíc a tříletý zákaz. podnikání. Rovněž Dvořáka čekají dva roky vězení, pokuta 400 tisíc a pět let nesmí pracovat v advokacii (více o případu čtěte zde).

Kučera po rozsudku rezignoval na pozici druhého místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (více o rezignaci zde).

Překvapil vás rozsudek?
Absolutně. Stojím si za tím, že klienti jsou nevinní.

Soud se opírá o výpověď insolvenčního správce Petra Dokládala, který úplatek přijal od právníka Square Transaction Radka Dvořáka. To není důkaz?
Svědek Dokládal je problematický. Nechápu, proč na údajnou korupci reagoval až po dvou měsících a dohodu o mimosoudním vyrovnání mezitím sám předložil věřitelskému výboru Arching Group k projednání. Jako právník si zcela jistě uvědomuje, že pokud dohodu nemá schválenu věřitelským výborem ani soudem a ukáže se, že je platná, tak se vystavuje riziku trestního stíhání, případně náhrady škody. Jeho bytostným zájmem tedy je, aby byli mí klienti odsouzeni.

Důležitým důkazem byly však také odposlechy.
Odposlechy trvaly přes dva měsíce a existují stovky zaznamenaných hovorů. Takže máme cédéčko s odposlechy a soud si z nich vybral několik, na základě kterých učinil nesprávné závěry. Obhajoba navrhla jiné hovory, které to vyvrací. Ty ale nebyly během řízení jako důkazy připuštěny. A s tím nemůžu souhlasit.

Zvlášť jste poukázali na jeden telefonát. Proč?
Šlo o hovor Dvořáka s Dokládalem. Dvořák v něm říká, že má cestu do Brna a jede tam s Janečkou. Na to Dokládal zareaguje tak, že by nebylo vhodné, aby se všichni tři potkali. Tak chtěl přeložit schůzku na jindy. Jestliže ale hodlal Janečkovi dokázat uplácení, tak nechápu, proč nemohl být u té schůzky. Logika přece velí opak.

Takže se vše točí kolem klíčového svědka Dokládala?
Ano. V Americe je ale svědek diskvalifikován, i když zamlčí, že mu byla udělena pokuta za dopravní přestupek. U nás soudy nezpochybňují důvěru svědka Dokládala, přestože po dobu několika měsíců lhal a vytvářel iluzorní situace. Budeme hledat cestu, jak tento nesprávný rozsudek zvrátit. Doporučím, abychom podali dovolání.

Co však mohlo Dokládala vést k tomu, aby vše dělal po svém, na což mají teď doplatit vaši klienti?
Je tady spousta pochybností o tom, jestli mluví pravdu. To je nezpochybnitelné. Proto bych očekával, že v rámci spravedlivého soudního procesu budou řešeny další důkazy. Soud to ale nechal tak.

Nezpochybnil totiž Dokládalovu výpověď.
Ano, ale za mou více než desetiletou advokátní praxi jsem se nesetkal s tím, že by soud nepřipustil ani jeden důkaz obhajoby. I proto vnímám proces jako nespravedlivý a nevyvážený.

Proč by soud rozhodoval nespravedlivě?
Doba je taková. Korupce je vnímána jako závažné téma. Za starého Říma se říkalo, že lid chce krev, a tady to v určité obdobě může být podobné. Ve jménu potírání korupce se můžou páchat i přehmaty. Jinak si to neumím vysvětlit.

Autor:

Nejčtenější

Chtěli získat jeho dům. Na podvod upozornil majitele až dopis z katastru

Ilustrační snímek

Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Další z rubriky

Chtěli získat jeho dům. Na podvod upozornil majitele až dopis z katastru

Ilustrační snímek

Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a...

Kritici Veolie ve Zlíně opět požadují referendum o budoucnosti vodáren

Ilustrační snímek

Na zlínskou radnici opět dorazil návrh na konání referenda o tom, jestli se mají vodárny vrátit z rukou koncernu Veolia...

Sníh a déšť pomáhají Zlínskému kraji proti suchu, vody konečně přibylo

Přívaly sněhu na Pustevnách v Beskydech.

Deštivé počasí i sněžení, které přišlo v posledních týdnech, pomáhá zvyšovat hladiny podzemních vod a plní koryta řek i...

Najdete na iDNES.cz