Ve Vrběticích mají techniku za desítky milionů, nakladač je jediný v zemi

  • 1
Policistům v muničních skladech ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku pomáhají s rozházenou municí dva speciální dálkově ovládané stroje za 28 milionů korun. Jeden z nich, pásový nakladač, je jediný v republice. Kriminalisté stále sbírají stopy z místa první exploze.

Šest měsíců nebezpečného prohledávání, odstraňování, prohrabávání a likvidace nestačilo. Na místě, kde před více než dvěma lety explodoval první sklad s výbušninami, stále zůstávají vyšetřovatelé. A k obžalobě viníka mají ještě daleko. Čeká je totiž druhé epicentrum.

Fotogalerie

„Jde to pomaleji, než jsme si představovali, to musím přiznat. Ale nemáme co uspěchat,“ zhodnotil krajský ředitel policie a velitel zásahu ve Vlachovicích Jaromír Tkadleček.

„Až na začátku roku skončíme s ohledáním tohoto skladu, oddechneme si. Toto byl ten jednodušší,“ upozornil.

Na místě činu se pohybují také vyšetřovatelé, kteří sbírají stopy a zajišťují důkazy.

V muničních skladech pracují hasiči, policisté, pyrotechnici i zdravotníci dva roky. Každý den je jich téměř čtyřicet a jen práce policistů stojí stát měsíčně téměř pět milionů korun.

Průzkum komplikuje spodní voda

Někteří mají na starosti hloubkový průzkum rozházené munice v rozlehlém areálu, další se pohybují v nebezpečné zóně kolem skladu číslo 16, který explodoval v polovině října 2014. Při výbuchu zemřeli dva pracovníci firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.

Výbuchy ve Vlachovicích

První sklad č. 16 explodoval v areálu muničních skladů ve Vlachovicích 16. října 2014. Zemřeli při něm dva pracovníci firmy Imex Group, která si sklady pronajímala.

Druhá detonace, tentokrát ze skladu č. 12, se ozvala 3. prosince téhož roku.

Kvůli bezpečnosti muselo při celkem pěti evakuacích opustit své domovy asi 2 000 lidí z Vlachovic, Haluzic a Lipové.

Policisté z muničních skladů odvezli 547 kamionů se sedmi tisíci tunami vojenského materiálu.

Od explozí se tam vystřídaly desítky tisíc vojáků, policistů, pyrotechniků, zdravotníků i hasičů.

Okolí areálu včetně široké bezpečnostní zóny museli po celý rok hlídat vojáci. Poslední opustili Vlachovice na začátku letošního roku.

K místu činu se vyšetřovatelé dostali poprvé letos v červnu.

Policie případ šetří pro trestný čin úmyslné obecné ohrožení.

Náklady spojené se zásahem, likvidací škod i čištěním celého areálu prozatím odborníci odhadují na miliardu korun.

Zbytky rozházené munice hledají policisté v nepřístupném bahnitém terénu, ve svazích, kde se neobejdou bez lanového jištění i v místech, kde průzkum komplikuje spodní voda.

„Když je nad nulou, boříme se v blátě, pod nulou zase lidé trpí, protože pracují manuálně,“ poukázal ředitel pyrotechnické služby Vladimír Dlouhý.

Když práci policistů nepokazí počasí, mohli by s ohledáním prvního místa činu skončit už za měsíc. Pak přesunou veškerou techniku, stroje a zázemí ke skladu číslo 12, který vybuchl na začátku prosince 2014, a znovu budou muset postavit ochranné valy, zázemí i nové silnice a únikové trasy. Tam se ale musí připravit na nebezpečnější prostředí.

„Jsou tam větší rizika. Zatímco v prvním případě explodovalo více než čtyři sta leteckých pum, které munici rozhodily do větší vzdálenosti, tak ve druhém skladu jsou dělostřelecké granáty v bezprostředním okolí a munice má zapalovače, které mohou být v odjištěném stavu,“ vysvětlil Dlouhý.

Toto epicentrum je navíc jen kilometr vzdálené od silnice mezi Haluzicemi a Lipovou a policisté počítají s tím, že v některých dnech ji budou muset kvůli bezpečnosti uzavřít.

Právě proto, aby riziko poškození zdraví nebo techniky bylo co nejnižší, začali policisté používat dva nové speciální stroje. Oba se dají ovládat na dálku a mají dosah až 200 metrů. Slouží k prvotnímu čištění míst, po nichž se pyrotechnici nemohou bezpečně pohybovat.

Jediný exponát v republice

Pásový nakladač, který speciální jednotka hasičů v Hlučíně pořídila za 18 milionů korun, nabere až pět tun zeminy se zbytky munice, je chráněný proti požáru a má řadu bezpečnostních prvků.

„Je to jediný stroj tohoto druhu v republice, možná v Evropě,“ poukázal Daniel Miklós z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

Traktorbagr zase pořídili policisté za necelých 10 milionů korun. Ten umí nabírat zeminu i pod terénem a je vybavený podobnou ochranou.

„Znám to ze své práce pyrotechnika. Když něco bouchne, tak platí, že rozhozený materiál je nebezpečný nejen dvě minuty po výbuchu, ale i dva roky po něm,“ souhlasil hejtman Jiří Čunek.

Sám zároveň vyjednává s ministry vnitra, obrany a financí, aby vyřešili problémy podnikatelů spojených s muničními sklady. Jde například o lesní společnosti, které se nedostanou ke svému majetku, nemohou těžit dřevo, prodávat ho a dostávají se do finančních problémů.

„Chtěli bychom, aby jim stát tyto pozemky vyměnil za jiné nebo je odkoupil,“ upřesnil hejtman. „Myslím si, že je to na dobré cestě,“ zhodnotil.