Firma výrobu ve Vsetíně nerozšíří, přesune ji do Valašského Meziříčí

  10:48aktualizováno  10:48
Plány na rozšíření výroby německé společnosti Baur Formschaumtechnik, která ve Vsetíně zaměstnává tři stovky lidí, definitivně padly. Firma se přestěhuje do dvacet kilometrů vzdáleného Valašského Meziříčí, kde obsadí areál po společnosti Schott Solar. Chystá také nábor dalších zaměstnanců.

Firma Baur Formschaumtechnik se ze Vsetína přestěhuje do Valašského Meziříčí, kde je volný areál po konci společnosti Schott Solar. | foto: ČTK

Dobrá zpráva pro Valašské Meziříčí, špatná pro Vsetín: německá společnost Baur Formschaumtechnik se bude stěhovat. Ze Vsetína do sousedního Meziříčí přesune i část z 295 pracovníků, které nyní má. Do roku 2015 tam navíc plánuje rozšíření výroby, a tím i další navýšení pracovních míst, zhruba o 60.

„Pro Vsetín a celý mikroregion je to špatné,“ uvedl místostarosta Vsetína Petr Kořenek.

Ještě na začátku roku se město těšilo na nové pracovní příležitosti. Firma totiž plánovala, že v průmyslové zóně na Trávníkách, kde sídlí, postaví novou halu a výrobu rozšíří na stávajícím místě.

„To byla jedna z možností. Ukázalo se ale, že koupit areál v Meziříčí je finančně méně nákladné,“ vysvětlil finanční ředitel firmy Vladislav Bartošík.

Společnost vyrábí plastové díly a izolační součásti pro automobilový průmysl a patří ke stabilním zaměstnavatelům. Vsetín jejím odchodem přijde nejen o pracovní místa, ale i o nezanedbatelné příjmy z daní.

Vedení Baur Formschaumtechnik se nakonec rozhodlo koupit areál ve Valašském Meziříčí blízko výpadovky na Rožnov pod Radhoštěm, který zbyl po společnosti Schott Solar. Ta neočekávaně před dvěma lety ukončila výrobu a najednou propustila zhruba 400 pracovníků (více zde).

„Ten výpadek pracovních míst byl obrovský, ale už nyní víme, že se ho podaří vyrovnat,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Dojíždění? Z okolí Velkých Karlovic to půjde těžko

Z pohledu trhu práce není přesun firmy ze Vsetína šťastný a pravděpodobně zvedne míru nezaměstnanosti v celé oblasti.

„Ve Vsetíně a okolí je problém s nezaměstnaností větší než na Meziříčsku. Ještě ze Vsetína lidé dojíždět mohou, ale z okolí Velkých Karlovic už těžko,“ reagovala ředitelka úřadu práce Miriam Majdyšová.

Část stávajících lidí se přesune společně s firmou. Řada zaměstnanců totiž dojíždí právě ze směru od Valašského Meziříčí.

Další lidé pak přijíždí z obcí, z nichž to do Meziříčí nemají o moc dál než do Vsetína. Firma navíc přemýšlí i o tom, že zavede příspěvek na dojíždění.

„Nemalá část pracovníků však neuvažuje o práci v novém působišti,“ uvedl majitel společnosti David Spitzer.

Podle předběžných odhadů jde zhruba o 15 procent lidí. Firma bude hledat především dělnické profese.

Samotný přesun má trvat téměř dva roky. Během nich pojedou stroje souběžně na obou místech. Dokončen bude v roce 2017.

„Pro každého zákazníka máme zpracovaný výrobní audit, a ten je spojený s místem výroby. Budeme ji tedy přesouvat postupně po jednotlivých odběratelích,“ vysvětlil Bartošík.

V Meziříčí rozšiřuje výrobu i firma PWO

Kromě příchodu Baur Formschaumtechnik má Valašské Meziříčí ještě jeden úspěch. Společnost PWO, která ve městě zaměstnává 420 pracovníků, se začala rozšiřovat.

„Stavba nového logisticko-montážního centra už začala. I to přinese další pracovní místa,“ řekl Částečka. Práci tady může získat až 150 lidí.

Nová přístavba firmy, která dodává kovové komponenty automobilkám, bude stát na ploše deset tisíc metrů čtverečních, dokončená má být ještě letos.

Firma plánuje také stavbu lisovny, případně i nové administrativní budovy. Ve třech letech chce PWO proinvestovat 25 milionů eur, tedy asi 690 milionů korun.

"Pro nás je tento záměr velmi významný," uvedl předseda představenstva PWO Czech Republic Vít Valíček.

Německý koncern PWO působí v Česku od roku 2005, kdy převzal valašskomeziříčskou firmu Unitools, která se specializovala na vývoj a výrobu lisovacích, střižných, ohybových a tažných nástrojů pro automobilový průmysl.

Mezi hlavní odběratele PWO patří některé značky skupiny Volkswagen, Volvo, BMW, Ford a další automobilky. Společnost vyrábí díly i pro českou Škodovku. Firma loni v Česku utržila 1,11 miliardy korun. Zisk jí stoupl o víc než 45 procent na skoro 105 milionů korun.

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Oslavence Miroslava Zikmunda přátelé překvapili novým vydáním jeho knihy

Nové vydání cestopisu ze Srí Lanky.

K dnešním stým narozeninám připravili pro cestovatele Miroslava Zikmunda jeho blízcí překvapení, je to nové,...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na iDNES.cz