Nízkopodlažní baťovská budova s prosklenými stěnami, tzv. starý obchodňák v...

Nízkopodlažní baťovská budova s prosklenými stěnami, tzv. starý obchodňák v Otrokovicích, byla postavená v roce 1931. | foto: archiv Víta Marka

S požárem v Otrokovicích zmizel kus historie, shořel starý Baťův obchodní dům

  • 3
Málokoho by napadlo, že s vyhořelou budovou v Otrokovicích zmizel také kus historie místní části Baťov. Z pohledu na nepříliš vzhledný slepenec obchodů a různých provozoven totiž žádná nostalgie nedýchala. Přesto po rozsáhlém požáru přišli místní o důležitou část své čtvrti. Takzvaný starý obchodňák byl vůbec nejstarší netovární stavbou tehdy nově vznikajícího Baťova.

„Ta budova nebyla nijak památkově chráněná, z památkového hlediska nemá hodnotu. Ta hodnota je ale symbolická,“ poukazuje Vít Marek.

Autor webového projektu Ať žije Baťov, který popularizuje dějiny této otrokovické místní části, na význam vyhořelého objektu upozornil na sociální síti. „Sám bych váhal říct o té budově, že byla historická. Měla sice přes devadesát let, ale nepůsobila příliš pěkným, ani vypovídajícím dojmem.“

Je to jako práce v zimním oblečení, říká o zásahu ve vedru velitel hasičů

Firma Baťa odkoupila pozemky na dnešním Baťově v roce 1929 s tím, že v oblasti vystaví nové průmyslové město. Po počátečních nezdarech se stavba naplno rozběhla v roce 1931, kdy vzniklo několik továrních budov a také jedna veřejná. „Vždy se jí říkalo obchodní dům. Zřejmě tam tedy nějaký obchod byl, ale součástí byla také závodní kuchyně a jídelna, kterou využívali dělníci z továrny,“ popisuje Marek.

Obchodní dům tehdy vyrostl na vyvýšenině nedaleko bývalých stájí Menšov. Mělo to svůj důvod. Současné centrum čtvrti, kde dnes stojí známější Obchodní dům i Společenský dům, bylo totiž pod úrovní hladiny řeky Moravy a kvůli podmáčenému terénu se tu stavět nemohlo.

Student založil virtuální muzeum otrokovického Baťova, šíří jeho slávu

„Až v roce 1934 byl terén vysušen poměrně složitým procesem naplavováním zeminy z protějšího břehu řeky. Teprve poté mohla vzniknout čtvrť tak, jak ji známe dnes,“ vysvětluje autor naučného projektu.

Starý obchodní dům po vzniku toho nového v roce 1936 ztratil původní význam, ale byl stále využíván. Například v letních měsících nabízel občerstvení a zázemí Zlíňanům, kteří se jezdili koupat k řece Moravě.

„Od pamětníků vím, že v budově jeden čas bývala tělocvična nebo sídlo veslařského oddílu. Chodily se sem hrávat kuželky, údajně měly nějaký starý mechanismus ještě z baťovského období,“ líčí Marek.

Vyšetřovatelé ohledávají místo požáru v Otrokovicích. Dovnitř budovy ale nesmí

I konstrukce zůstala původní, objekt byl v průběhu let různě přestavován a upravován. Na historických snímcích je vidět, že původně měla budova velká skleněná okna. Později se však různě dozdívala a měnila. Objekt se rozčlenil na jednotlivé provozovny, byl porůznu zateplován, dostavován, neměl jednotnou fasádu.

„Je na tom ale hezky vidět univerzálnost baťovských staveb. Měly jednoduchou konstrukci a byly dobře adaptovatelné,“ poukázal Marek.

V posledních letech už se v domě střídaly různé obchody a provozovny. Před časem tam bývala samoobsluha, až do posledních dnů tu fungovala automyčka, servis, koupelnové studio, železářství či květinářství.

„Moc lidí by si ji asi nespojilo s tím, že jde o první veřejnou budovu Baťova. Ani ve veřejných zdrojích jsem tuto informaci nedohledal,“ podotýká Marek. Požár tak ukončil historii tohoto obchodního domu po 92 letech.

24. srpna 2023