Sucho mění krajinu, ve Zlínském kraji přibude rybníků i tůní

  11:59aktualizováno  11:59
Obce ve Zlínském kraji zahájily vodní revoluci. Začínají budovat rybníky, mokřady a tůně. Kde to nejde, vznikají aspoň remízky a aleje. Cílem je zadržet co nejvíc dešťové vody.

Novou nádrž na zadržování vody stavějí ve Vysokém Poli, malé obci nedaleko Valašských Klobouk. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Prší málo a to, co spadne, navíc rychle odteče pryč. Slova „zadržet vodu v krajině“ se teď mají stát mantrou, která se dostane lidem pod kůži a změní jejich pohled na přírodu. Ve Zlínském kraji se do toho hodlají pustit malé obce, zato ve velkém rozsahu.

„Chystáme čtyři rybníky a víc než desítku tůní a mokřadů,“ vypočítal starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

V současnosti už má obec většinu potřebných pozemků a chystá projekt a žádost o dotaci.

„Vysoké Pole je modelová obec, kde dokázali spojit plány Lesů ČR, obecní a soukromé pozemky tak, aby výsledek dával smysl,“ podotkl Tomáš Chmela ze Sdružení místních samospráv.

Brod chystá nový rybník za téměř sedm milionů korun

Podobně daleko jsou třeba v Liptále. „Obnovíme rybník, který zhruba před čtyřiceti lety vyschl, a pro další dojednáváme pozemky se státním pozemkovým úřadem,“ hlásí místostarosta Ondřej Vaculík.

Společnou nádrž na hranici obcí chystají Komárno a Osíčko, do plánování se pustila i některá města. Nejdál je Uherský Brod, který za 6,8 milionu korun postaví rybník v části Újezdec. Další mohou vzniknout ve směru na Bánov, v Újezdsku na řece Šťávnici a v Havřicích.

Princip je jednoduchý. Nádrže zadržují dešťovou vodu, která se pak postupně vsakuje do půdy. Tím se zvyšuje hladina spodní vody a tedy hladina vody ve studních či vrtech.

Účinné jsou i remízky nebo zasakovací pásy (třeba travnaté), jež rozdělují velké plochy polí. Vodu dokážou zadržovat i aleje stromů.

Nechybí ochota ani peníze

To všechno se má v příštích letech objevovat v krajině celého regionu stále častěji. Podle expertů ale potrvá desítky let, než bude změna skutečně vidět. „Celé je to teprve v plenkách a hodně schází osvěta. Vlastníci pozemků nejsou vždy vstřícní, i získat stavební povolení je dlouhý proces,“ upozornil Miroslav Kubín z CHKO Beskydy.

Přesto je současnost pro Zlínský kraj přelomová: je tady ochota pustit se do neznámého a nechybí peníze. Ty nabízí Evropská unie či ministerstva zemědělství a životního prostředí a obce mají velkou šanci si na ně sáhnout. A nejde o žádné drobné, jen ministerstvo životního prostředí přislíbilo na boj se suchem 7 miliard korun v nejbližších letech.

Přišlo to v nejvyšší čas. Některé vesnice loni v létě hlásily vyschlé vrty, vodojemy plnily vodou dováženou z okolí. A protože léto bylo extrémně horké a zima naopak teplá, voda není ani letos. V Lukovečku proto vzdali snahy o udržení vlastní vody a připravují napojení na vodovod sousedního Fryštáku.

Obce a města to ale nezachrání, nutná je změna přístupu všech, kdo v krajině hospodaří. Podnik Lesy České republiky už se pustil do stavby nové nádrže u Vysokého Pole a chystá rekonstrukci a čištění rybníků ve Zlíně-Malenovicích, Halenkově, Prštném nebo na Vlčkové. I v lesích má voda co nejvíc zůstávat.

„Nemusí to být složitá opatření, stačí třeba, když traktor zryje půdu udusanou po stahování dřeva,“ naznačil Kubín.

Zřejmě největší potíž bude se zemědělskou půdou. Předělit nedozírné plochy polí zelení sice není složité, jenže to znamená více práce při obdělávání a vyšší náklady.

„Kdo to vidí přes korunu, nic měnit nebude. Osvícených zemědělců, kteří hospodaří v souladu s krajinou, je málo,“ řekl Milan Drgáč, jeden ze zakladatelů ekologického zemědělství ze Starého Hrozenkova.

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

VIDEO: Stoleté parní stříkačky závodily v Otrokovicích. Vytvořily rekord

V Otrokovicích se uskutečnilo celorepublikové setkání a soutěž parních...

Parní stříkačky udržuje po celé České republice stále několik hasičských sborů. Raritní kousky s nevyčíslitelnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz