Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Děti z romských rodin vystěhovaných ze Vsetína dostanou vyšší odškodné

  10:27aktualizováno  12:49
Nejvyšší soud dvěma rozsudky zvýšil odškodnění pro děti z romských rodin, které se v roce 2006 musely vystěhovat ze Vsetína. Nyní už jsou dospělé a získají částky od 10 do 95 tisíc korun, vyplývá z rozsudků dočasně zpřístupněných na úřední desce. Starosta Vsetína Jiří Čunek rozhodnutí respektuje, nevyloučil ale odvolání k Ústavnímu soudu.
Situaci ve vsetínském pavlačovém domě zjišťoval v roce 2004 také zmocněnec...

Situaci ve vsetínském pavlačovém domě zjišťoval v roce 2004 také zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab (na snímku uprostřed v rozhovoru se starostou Jiřím Čunkem). | foto: Eva Stejskalová

Nejvyšší soud poukázal na rozpad jedné z rodin, zpřetrhané kontakty a sociální vazby. Vsetín vystěhoval romské rodiny z pavlačového domu v době, kdy město vedl Čunek (KDU-ČSL), nyní znovu starosta. Objekt byl ve špatném stavu, město jej pak nechalo zbourat. Romové skončili buď v kontejnerových domech ve Vsetíně, nebo ve starých domcích mimo kraj.

Čunek dnes upozornil na to, že všechny rodiny byly vystěhovány rozhodnutím soudu bez náhrady. Město podle něj mohlo lidi vystěhovat na ulici a nechat je tam.

„Situace těchto rodin byla taková, že zdevastovali dům, neplatili a rozhodnutím soudu měli být vystěhováni na ulici. Rozhodnutím města něco dostali a za to má být město potrestáno. To si myslím, že je skutečně nespravedlivé,“ uvedl Čunek.

Odmítl, že by vystěhovaní začali pít nebo nepracovat, když byli přestěhovaní. Uznal, že šlo také o rodinné vazby. „Ano, bylo to pro ně nepříjemné, ale neplatili a soud rozhodl,“ doplnil vsetínský starosta. Vystěhovaní podle něj měli také možnost přestěhování odmítnout.

Čunkovo vystěhování Romů se státu prodražilo, spočítala agentura

Následné spory měly složitý vývoj, postupně padla řada rozhodnutí v několika liniích. Vrchní soud v Olomouci v roce 2021 uložil městu povinnost omluvit se dopisem a zaplatit několika rodinám odškodnění v souhrnné výši 302 000 korun, jednotlivé děti měly získat řádově tisíce korun. Dvě rodiny se však ještě obrátily na Nejvyšší soud (NS) – a dnes částečně uspěly, Vsetín jim vyplatí více peněz.

NS významně navýšil odškodné zejména pro děti z rodiny, která se musela vystěhovat do Vlčic na Jesenicku. Dům byl starý, vlhký, bez odpadu, septiku i koupelny, s dožilou elektroinstalací a kamny v jedné místnosti. Nebylo v silách rodiny, aby dům opravila. Otec od rodiny odešel, většina dětí skončila v ústavech.

„Mimořádnost situace žalobců a závažnost zásahu do jejich práva na rodinný život v porovnání s ostatními případy hromadného vystěhování rodin ze Vsetína spočívá právě v tom, že důsledkem tohoto zásahu byl naprostý rozpad rodiny, zpřetrhání základních rodinných vazeb a odnětí dětí z jejich nejužší rodiny,“ stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Martinou Vršanskou. Šest členů rodiny tak nově získá odškodnění od 87 do 95 tisíc korun pro každého.

Další rodina se odstěhovala do Vidnavy na Jesenicku, taktéž do starého a neudržovaného domku. Před tím ve Vsetíně dlužila na nájmu, soud jim uložil byt vyklidit, avšak svou situaci neřešili, což NS vytkl tehdy dospělým členům rodiny.

Čunkem vystěhovaní Romové chtějí od radnice omluvu a pět milionů

Zdůraznil, že pokud se člověk ocitne v těžké sociální situaci, je namístě očekávat, že vyvine alespoň nějakou snahu nalézt řešení, obrátí se třeba na orgány státní sociální podpory nebo charitativní organizace.

Nečinnost však nelze vyčítat lidem, kteří tehdy byli dětmi, případně byli nesvéprávní. Alespoň jim tak NS navýšil odškodnění. Dostanou od 10 do 40 tisíc korun. Více peněz náleží těm dětem, které byly v době stěhování starší.

Zpřetrhání sociálních kontaktů totiž podle NS dopadá méně tíživě na děti v útlém věku, tíživěji na dospívající. „Proto je namístě výši náhrady odstupňovat s přihlédnutím k věku těchto žalobců tak, aby se starším z nich dostalo náhrady vyšší, mladším náhrady nižší,“ stojí v rozsudku.

Ombudsman: Vsetín se stěhováním Romů chyboval

NS také zrušil část výroku o nákladech řízení v obou rozsudcích. Náklady se bude znovu zabývat Krajský soud v Ostravě.

Dům, který rodiny původně obývaly ve Vsetíně, byl ve špatném stavu, město se jej snažilo vyklidit. Jeho postup však byl terčem kritiky. Některé z rodin, které využily nabídku na přestěhování mimo město, poté město zažalovaly.

Postup kauzy

Na podzim 2006 vsetínská radnice v čele se starostou Jiřím Čunkem vystěhovala ze zdevastovaného domu v centru města desítky převážně romských obyvatel, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Část získala ubytování v domech z obytných kontejnerů na okraji Vsetína, některé romské rodiny skončily v domech na Jesenicku a Prostějovsku.

Starosta Čunek čelil v souvislosti s vystěhováním Romů 12 trestním oznámením, situací se zabýval i senátní výbor pro lidská práva, jehož členové v prosinci 2006 uvedli, že vsetínská radnice zřejmě v některých případech porušila lidská práva. V červnu 2007 konstatoval ombudsman, že vsetínská radnice při vystěhování romských rodin z centra města pochybila.

Romové tvrdili, že byli ze Vsetína deportováni násilím. Kritizovali například to, že je zaměstnanci městského úřadu v souvislosti s koupí domků donutili podepsat listiny, které si nemohli ani přečíst. Neměli prý ani možnost svobodně si zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují. Stav domků byl údajně velmi špatný. Romové požadovali po městě odškodné. Podle Čunka však rodiny neplatily v minulosti nájemné a město je mohlo vystěhovat na ulici. Romové se však domnívají, že město stěhováním porušilo jejich základní lidská práva.

Romům vystěhovaným Čunkem dal soud šanci. Chtějí peníze za „deportaci“

Žalobu Romů třikrát řešil ostravský krajský soud, opakovaně ji zamítl a rozsudek vždy zrušil Vrchní soud v Olomouci. Na poslední verdikt vsetínská radnice reagovala dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS), který dovolání města zamítl a věc se vrátila na ostravský krajský soud. Vsetín se pak začal domáhat zrušení usnesení vrchního soudu, kterým byl již potřetí zrušen rozsudek Krajského soudu v Ostravě, ústavní stížností. Ústavní soud (ÚS) stížnost města v červnu 2017 odmítl.

Naposledy krajský soud přiznal rodinám náhradu újmy ve výši 661 tisíc korun. Po odvolání města vrchní soud podle radnice snížil výši náhrady na 302 tisíc. Podle radnice požadovalo po městu 52 lidí celkem 5,6 milionu korun za utrpěnou psychickou újmu související s jejich vystěhováním.

Vrchní soud v Olomouci v roce 2021 uložil městu krom povinnosti zaplatit několika rodinám odškodnění v souhrnné výši 302 tisíc korun také povinnost omluvit se dopisem. Dvě rodiny se ještě obrátily na NS – a nyní částečně uspěly. NS dvěma rozsudky zvýšil odškodnění pro děti z romských rodin, které jsou nyní již dospělé, a získají částky od deseti do 95 tisíc korun.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:4, obhájce se strachoval o výhru, uklidnil ho Krejčí

5. května 2024  17:10,  aktualizováno  21:16

Dvakrát přišli o dvoubrankové vedení, soupeři ale vyrovnání nepovolili a nakonec slaví. Sparťanští...

Daň z nemovitosti ve Zlíně je nejvyšší v zemi, snížení zastupitelé odmítli

30. dubna 2024  8:42

Daň z nemovitosti nejprve navýšila zlínská radnice, potom stát. Ve výsledku tak platí, že je tento...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třetí stupeň poplachu, 13 jednotek hasičů. Na Zlínsku hořel kovošrot

4. května 2024  13:06,  aktualizováno  14:56

V Tlumačově na Zlínsku hořel kovový šrot na autovrakovišti v průmyslovém areálu. Zasahovalo tam 13...

Vláda chce z ČR udělat ostrov pracujících důchodců, řekla ve Zlíně Schillerová

30. dubna 2024  11:14,  aktualizováno 

Téměř všichni stínoví ministři z hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem dorazili do Zlínského kraje. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při čelním střetu zemřela těhotná spolujezdkyně, řidička jela v protisměru

3. května 2024  13:31

Dopravní policisté i kriminalisté stále šetří tragickou nehodu, která se stala minulý týden u...

Třináctiletý cyklista se poranil v lesích na Vsetínsku. Zachránil ho vrtulník

5. května 2024  21:33

Moravskoslezští záchranáři mají za sebou náročný zásah. V hlubokém lese poblíž obce Ústí na...

Haraslín: Výhru Slavie jsme neřešili. Při gólu chtěl brankáře zaskočit

5. května 2024  21:29

Tři utkání, tři góly. Zápasy proti Slovácku Lukáši Haraslínovi sedí, v letošní sezoně se trefil ve...

Slovácko - Sparta 2:4, obhájce se strachoval o výhru, uklidnil ho Krejčí

5. května 2024  17:10,  aktualizováno  21:16

Dvakrát přišli o dvoubrankové vedení, soupeři ale vyrovnání nepovolili a nakonec slaví. Sparťanští...

Zlín opět ztratil a klesl na dno. Sami si to komplikujeme, smutnil Fantiš

5. května 2024  12:02

Doteď si ještě mohli dovolit zaváhání. Nyní už ne. Příští může být fatální. Fotbalisté Zlína...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....