Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Arcibiskupský zámek v Kroměříži | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Své kroměřížské památky UNESCO začne církev spravovat sama, památkáři končí

  • 14
Když na jaře roku 2017 převzala církev v rámci restitučního vyrovnání Arcibiskupský zámek a Podzámeckou zahradu v Kroměříži, ponechala objekty zapsané na seznamu UNESCO ve správě státních památkářů. Nyní jejich spolupráce končí a starat se bude majitel.

K 25. únoru vypršela vzájemná smlouva a nová nebude následovat.

„Od zítřka se bude o zámek a Podzámeckou zahradu starat naše nově založená nezisková organizace Správa Arcibiskupského zámku a zahrad. Nemáme teď v programu žádné velké změny, s Národním památkovým ústavem jsme si slíbili další dobrou spolupráci,“ konstatoval arcibiskup Jan Graubner

Spolupráce by se měla projevit na akcích v památkách, ústav bude mít i poradní hlas.

Zároveň s majetkem převezme arcibiskupství i velkou část zaměstnanců NPÚ. O zámek a zahradu tedy budou dál pečovat stejní lidé jako dosud.

„To zajistí kontinuitu péče. Z pohledu veřejnosti se nic nemění, zámek i zahrada budou dál přístupné návštěvníkům nebo milovníkům umění,“ řekl už dříve vedoucí majetkové správy arcibiskupství Josef Kropáč.

„Předání bylo efektivní, souhlasili jsme s předáním zaměstnanců. Zámek a Podzámeckou zahradu předáváme v dobré kondici. Investice do památek musí být kontinuální, proto vítám, že v tom arcibiskupství bude pokračovat,“ konstatovala šéfka památkářů Naděžda Goryczková.

Trvá i spolupráce s Muzeem umění Olomouc, které pečuje o umělecké sbírky arcibiskupství a provozuje zde Arcidiecézní muzeum.

O Květnou zahradu a nově vybudované zahradnictví v Podzámecké zahradě se budou dál starat památkáři. Tyto objekty totiž zůstávají ve vlastnictví státu. Vede se o ně soudní spor, který ještě není ukončený.

Žádost o vydání poslední z trojlístku kroměřížských památek UNESCO letos na jaře zamítl okresní soud v Kroměříži. Arcibiskupství ale trvá na tom, že všechny objekty společně tvoří funkční celek a historicky k sobě patřily. S odvoláním proti verdiktu ovšem církev neuspěla, bude proto podávat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Arcibiskupství loni zahájilo opravy znovunabytého majetku za čtvrt miliardy korun. Práce jsou naplánované na čtyři roky, během nichž se také změní návštěvnické okruhy, nově zpřístupní komnaty ve věži nebo Mlýnská brána.

Harmonogram prací byl sestaven tak, aby rekonstrukce co nejméně omezila návštěvníky. Těch bylo loni přes 175 tisíc.