Koupaliště Bajda v Kroměříži.

Koupaliště Bajda v Kroměříži. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jak hlídat počet lidí v bazénu, dumají provozovatelé koupališť

  • 10
Bazény jsou napuštěné, voda se ohřívá, v areálech se dělají poslední úpravy. Mohlo by to vypadat jako běžná předsezonní rutina. Ale přestože většina venkovních koupališť zahájí provoz ve standardních termínech, plavci se musí připravit na speciální režim.

Vládní nařízení, která mají zamezit šíření covidu-19, totiž předepisují provozovatelům celou řadu opatření. Zákazníci musejí počítat například s povinným použitím dezinfekce, rozestupy, nošením roušek u bufetů či na toaletách nebo razantním omezením řady atrakcí v bazénech.

„Opatření je hodně. Nároky na naše zaměstnance i zákazníky budou daleko větší než obvykle,“ připustil ředitel Aquaparku Uherské Hradiště Jiří Durďák.

Do vnitřního areálu tu už pustili návštěvníky po více než dvou měsících, od příštího pondělí zprovozní i ten venkovní.

„Dobu, kdy jsme byli uzavření, jsme využili k opravám a údržbě. Celou situaci jsme pozorně sledovali a měli to nachystané tak, abychom do 14 dnů byli schopní otevřít,“ vysvětlil ředitel.

Provozovatel koupaliště: Snad zvítězí zdravý rozum

Koupaliště v parku Zahájené v Bystřici pod Hostýnem plánuje otevřít v sobotu 30. května. Jakub Juračka, který areál provozuje jako soukromník, považuje některá nařízení za absurdní. Přesto věří, že lidé budou na bazén chodit a cítit se tam pohodlně.

Jak těžké bylo chystat se na sezonu v období nejistoty?
Hráli jsme vabank. Nachystat bazén na rozjezd vyjde asi na 250 tisíc. V našem případě se to nedá stihnout za týden, ale připravovat jsme se museli začít mnohem dřív.

Koupaliště mohou otevřít, ale s řadou opatření. Co pro vás znamenají?
Především zvýšené náklady na hygienu a kontrolu celého areálu. Dodržovat je budeme, zároveň to nechceme příliš hrotit. Představa, že člověk přijde na koupaliště, kde se může pohybovat jen v omezených prostorech a voda je přeplněná chlórem, je absurdní. Musí zvítězit zdravý selský rozum nad odtržením od reality.

Která z opatření si myslíte, že bude pro vás nejtěžší dodržet?
Přijde mi třeba, že není v reálných možnostech hlídat pět metrů čtverečních na člověka v bazénu.

Budou na koupaliště navzdory omezením chodit lidé?
Doufáme, že ano. My se zkrátka musíme snažit, aby se tu cítili co nejlépe. Zvlášť v době, kdy řada lidí nemůže nikam vyjet, některé děti nechodí do školy. Co mají dělat? Město letos do koupaliště investovalo hodně peněz, máme nové toalety, pěkné zázemí.

Lidé si mimo jiné budou muset zvykat také na způsob využívání šatních skříněk či sprch vždy s odstupem dva metry. Do areálu se jich navíc dostane jen omezený počet. Povolený limit je 300, v Hradišti budou v prvních dnech pouštět 280 návštěvníků.

Podle Durďáka to sice bude méně komfortní, ale je to jediný způsob, jak nabídnout lidem, aby si zaplavali.

„Vnímám to tak, že máme zodpovědnost za bezpečnost provozu. Vždy jsme bedlivě hlídali, aby se nikdo nezranil nebo netopil. Nyní máme navíc chránit návštěvníky před zdravotním rizikem, které žádné návštěvní řády nezmiňují. Věřím, že to zvládneme,“ míní.

Absolutní limit je 300 lidí

První červnový den by se měla otevřít většina větších venkovních areálů ve Zlínském kraji, v plánu to mají i ve Vsetíně, Kroměříži a také alespoň na jednom ze zlínských koupališť.

„Areál na Hradské už je v provozu od 25. května, o venkovních koupalištích rozhodneme podle počasí,“ nastínil Lubomír Matoušek ze společnosti Steza, která má pod správou zlínská koupaliště.

Správci přiznávají, že sami ještě nemají jasnou představu, jak to v praxi bude fungovat a zdali upravený provozní režim bude zákazníky lákat. Jako problematické vnímají například omezení lidí v bazénu na pět metrů čtverečních na osobu.

„Zatím si nedovedu představit, jak přesně to budeme regulovat,“ poznamenal Petr Opravil, ředitel organizace Sportovní zařízení města Kroměříže, která spravuje místní koupaliště Bajda.

Asi největším problémem pak pro koupaliště bude dodržení celkového limitu lidí, které mohou vpustit do areálu. Vládní nařízení totiž předepisuje, že dovnitř může tolik lidí, aby na jednu osobu vyšla plocha deset metrů čtverečních.

Pro velká koupaliště v regionu, kam se vleze až 2000 návštěvníků, by to znamenalo snížit tento počet více než o polovinu. Jenomže nad toto opatření je ještě potřeba dodržet nařízení nepouštět více než 300 lidí na jedno místo.

„Limitujícím počtem je – týká se to hlavně větších koupališť – počet 300 osob, to je zatím maximum,“ potvrdila Eva Javoříková, ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Pro provozovatele bazénů to znamená, že musejí zákazníky počítat a od určité chvíle vyhlásit stop stav. Například na kroměřížské Bajdě, kde nemají turnikety, to způsobí značné komplikace.

„Lístky si kupuje jen část lidí, hodně z nich využívá permanentky. Budeme muset vždy ručně odpočítat tři stovky a pak to stopnout,“ popsal Opravil.

Na vsetínském koupališti Pod Pecníkem spadne kapacita asi na polovinu. „Není to takový problém, koupaliště je celkem malé a jen v těch nejkrásnějších dnech bylo plno,“ řekl ředitel společnosti Vsetínská sportovní Ivo Kousal.

I tady museli udělat řadu opatření – přijmou nového koordinátora, který bude hlídat počty lidí, nebudou se půjčovat lehátka, vypnuté zůstanou i vodní atrakce.

„Zatím nebudeme pouštět ani na tobogan a dopadovou plochu vyhradíme pro plavání, ať se do bazénu vleze víc lidí,“ zmínil s tím, že je sám zvědavý, jestli to plavce bude lákat. „Čekáme, jak zareagují, jestli vůbec přijdou,“ dodal.