Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Města ve velkém vylepšují dohled, chtějí pořídit i chytré kamery

  11:21aktualizováno  11:21
Bez kamerového systému si dnes strážníci nedovedou představit práci. Větší města snímají už nyní desítky kamer. Rozšiřování stojí statisíce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Brutální rvačka bezdomovců na náměstí, řidič, který vyhrožoval druhému střelnou zbraní, nebo opuštěné děvčátko na vlakové zastávce. To jsou jen tři z mnoha případů, při nichž zlínským strážníkům zásadně pomohly kamery.

„Důležité bylo, že když jsme dostali hlášení o těchto případech, mohl je operátor hned v reálném čase sledovat,“ popsal zástupce ředitele zlínské městské policie Pavel Janík.

„Fakt, že jsme mohli inkriminované místo snímat, jednak pomohl hlídce, která mířila přímo na místo, a záznam také mohl posloužit jako důkazní materiál,“ dodal.

Strážníci shodně tvrdí, že si bez dohledu kamer dnes svoji práci nedovedou představit. I proto jen za letošní rok investovala do modernizace a rozšíření kamerového systému většina velkých měst ve Zlínském kraji.

Například ve Zlíně mají v současnosti 34 kamerových bodů. Do konce roku je v plánu modernizace těchto zařízení na čtyřech místech. K tomu je nutno přidat pořízení nového kamerového bodu na křižovatce u zoo Lešná.

„Je to důležitá lokalita z hlediska frekvence pohybu vozidel. Budeme mít zmonitorované, zda tam nedochází k vykrádání zaparkovaných aut, a přispěje to i k objasnění dopravních přestupků,“ shrnul Janík.

Do výběru nových míst mluví státní policisté i občané

Investice do kamerového systému se rok od roku liší, ale obecně se dají ve většině měst vyčíslit ve statisících až milionech ročně.

Například v Kroměříži dají 900 tisíc korun do pořízení nového kamerového bodu ve Spáčilově ulici a výměny stávající analogové kamery za digitální u plaveckého bazénu.

Ještě během podzimu přibude kamera v lokalitě Račín, kde žijí nepřizpůsobiví občané. „Věřím, že tato kamera přispěje ke zklidnění situace,“ zmínil starosta Jaroslav Němec.

Po instalaci nových kamer bude mít Kroměříž 21 pevných kamerových bodů. V Uherském Hradišti jich aktuálně mají 37, v Otrokovicích 11 a ve Vsetíně dokonce 41.

Do výběru nových „hlídaných“ míst mohou kromě strážníků mluvit i státní policisté nebo přímo občané. Praxe je přitom všude podobná, kamery sledují frekventovaná místa a rizikové lokality.

„Je nutné, aby byly monitorovány lokality, kde dochází k nejčastějším projevům narušování veřejného pořádku a zvýšenému výskytu trestné činnosti, zejména majetkové, a jiné pouliční kriminality,“ informoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Městští policisté si přímo nevedou statistiku případů, při kterých jim kamery vypomohly, ale tyto případy jsou velmi časté.

„Lze říct, že městská policie poskytuje denně Policii České republiky záznamy, které slouží jako důkazní materiál,“ sdělil Pášma.

Kamery v Holešově sledují také sběrná místa odpadu

Přestože míst s kamerami přibývá, radnice upozorňují, že zdaleka nepokrývají veškerý veřejný prostor.

„Představa, že je město prošpikované kamerami, je mylná. I na místech, kde jsou otočné kamery, nelze v jednu chvíli vidět do všech směrů. Nicméně sázíme i na preventivní účinek,“ popisuje Janík s tím, že lidé ve sledovaných lokalitách se méně často dopouštějí například výtržnictví.

Kameru během září instalovali také v Holešově, kde dohlíží na novou kruhovou křižovatku Palackého a Tovární ulice. Ve městě systém intenzivně rozšiřují poslední tři roky a do policejních statistik se to pozitivně promítá.

„Vedlo to ke snížení vandalismu, objasnění několika trestných činů, dopravních nehod i k řadě přestupkových jednání,“ uvedl šéf tamějších strážníků Eduard Dlhopolček.

V současné době se v Holešově zaměřují i na sběrná místa odpadu. Mají odhalovat odkládání nevytříděného a nebezpečného odpadu.

„Z těchto důvodů město pořídilo mobilní kamery, které jsou lehčí a je s nimi jednodušší a rychlejší manipulace při umístění,“ doplnil Dlhopolček.

Radnice ve Zlínském kraji také uvažují o pořízení takzvaných inteligentních kamerových systémů, jež některá města v Česku už využívají. Jde například o zařízení, která dokážou sama rozpoznávat a upozorňovat na nestandardní situace nebo přímo odesílat data státním policistům.

„Zatím do stávajícího automatu není možné tyto systémy nastavovat. Do budoucna s jejich využitím počítáme,“ sdělil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

  • Nejčtenější

Amatérský hledač našel v Hostýnských vrších druhou část vzácného pokladu

Lesy v Hostýnských vrších vydaly druhou část pokladu, který si v nich kdosi ukryl před koncem třicetileté války. Tvoří...

Dogy na útěku napadly pošťačku i seniora, policisté jednoho psa zastřelili

Policisté na Kroměřížsku zastřelili jednoho ze dvou psů, kteří utekli ze špatně zajištěné zahrady a zaútočili na...

Čtyřletá holčička bloudila po sídlišti ve Zlíně, hledala černý panelák

Zlínští strážníci na sídlišti Jižní Svahy potkali před pár dny čtyřletou dívenku, která marně bloudila mezi domy. Jak...

Zloděj hektolitrů archivní pálenky je za mřížemi, lup však už nevrátí

Muž, který několik nocí vynášel z neobydleného domu na Zlínsku lahve s archivní slivovicí, doplatil na přílišnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda a nápis Kreml v azbuce

Na soukromé budově na náměstí Míru v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda a azbukou napsaný nápis Kreml. Světelné...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Sjezd z dálničního obchvatu v Otrokovicích se na dva měsíce uzavřel

Sjezd z dálničního obchvatu Otrokovic na hlavní příjezd do Zlína silničáři až téměř do konce prázdnin uzavřeli. Řidiči...

Místo muziky ticho. Vizovice přijdou kvůli zrušeným festivalům o peníze

Vizovice kvůli koronaviru přišly o Masters of Rock i Trnkobraní. Populární festivaly se budou konat až za rok. Podle...

Dogy na útěku napadly pošťačku i seniora, policisté jednoho psa zastřelili

Policisté na Kroměřížsku zastřelili jednoho ze dvou psů, kteří utekli ze špatně zajištěné zahrady a zaútočili na...

Ve Zlíně se může znovu začít lyžovat, svah chce získat magnát Valenta

Premium Novým vlastníkem zlínského lyžařského svahu by se měl stát holding Synot hazardního magnáta a senátora Iva Valenty. Ten...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...