Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Města ve velkém vylepšují dohled, chtějí pořídit i chytré kamery

  11:21
Bez kamerového systému si dnes strážníci nedovedou představit práci. Větší města snímají už nyní desítky kamer. Rozšiřování stojí statisíce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Brutální rvačka bezdomovců na náměstí, řidič, který vyhrožoval druhému střelnou zbraní, nebo opuštěné děvčátko na vlakové zastávce. To jsou jen tři z mnoha případů, při nichž zlínským strážníkům zásadně pomohly kamery.

„Důležité bylo, že když jsme dostali hlášení o těchto případech, mohl je operátor hned v reálném čase sledovat,“ popsal zástupce ředitele zlínské městské policie Pavel Janík.

„Fakt, že jsme mohli inkriminované místo snímat, jednak pomohl hlídce, která mířila přímo na místo, a záznam také mohl posloužit jako důkazní materiál,“ dodal.

Strážníci shodně tvrdí, že si bez dohledu kamer dnes svoji práci nedovedou představit. I proto jen za letošní rok investovala do modernizace a rozšíření kamerového systému většina velkých měst ve Zlínském kraji.

Například ve Zlíně mají v současnosti 34 kamerových bodů. Do konce roku je v plánu modernizace těchto zařízení na čtyřech místech. K tomu je nutno přidat pořízení nového kamerového bodu na křižovatce u zoo Lešná.

„Je to důležitá lokalita z hlediska frekvence pohybu vozidel. Budeme mít zmonitorované, zda tam nedochází k vykrádání zaparkovaných aut, a přispěje to i k objasnění dopravních přestupků,“ shrnul Janík.

Do výběru nových míst mluví státní policisté i občané

Investice do kamerového systému se rok od roku liší, ale obecně se dají ve většině měst vyčíslit ve statisících až milionech ročně.

Například v Kroměříži dají 900 tisíc korun do pořízení nového kamerového bodu ve Spáčilově ulici a výměny stávající analogové kamery za digitální u plaveckého bazénu.

Ještě během podzimu přibude kamera v lokalitě Račín, kde žijí nepřizpůsobiví občané. „Věřím, že tato kamera přispěje ke zklidnění situace,“ zmínil starosta Jaroslav Němec.

Po instalaci nových kamer bude mít Kroměříž 21 pevných kamerových bodů. V Uherském Hradišti jich aktuálně mají 37, v Otrokovicích 11 a ve Vsetíně dokonce 41.

Do výběru nových „hlídaných“ míst mohou kromě strážníků mluvit i státní policisté nebo přímo občané. Praxe je přitom všude podobná, kamery sledují frekventovaná místa a rizikové lokality.

„Je nutné, aby byly monitorovány lokality, kde dochází k nejčastějším projevům narušování veřejného pořádku a zvýšenému výskytu trestné činnosti, zejména majetkové, a jiné pouliční kriminality,“ informoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Městští policisté si přímo nevedou statistiku případů, při kterých jim kamery vypomohly, ale tyto případy jsou velmi časté.

„Lze říct, že městská policie poskytuje denně Policii České republiky záznamy, které slouží jako důkazní materiál,“ sdělil Pášma.

Kamery v Holešově sledují také sběrná místa odpadu

Přestože míst s kamerami přibývá, radnice upozorňují, že zdaleka nepokrývají veškerý veřejný prostor.

„Představa, že je město prošpikované kamerami, je mylná. I na místech, kde jsou otočné kamery, nelze v jednu chvíli vidět do všech směrů. Nicméně sázíme i na preventivní účinek,“ popisuje Janík s tím, že lidé ve sledovaných lokalitách se méně často dopouštějí například výtržnictví.

Kameru během září instalovali také v Holešově, kde dohlíží na novou kruhovou křižovatku Palackého a Tovární ulice. Ve městě systém intenzivně rozšiřují poslední tři roky a do policejních statistik se to pozitivně promítá.

„Vedlo to ke snížení vandalismu, objasnění několika trestných činů, dopravních nehod i k řadě přestupkových jednání,“ uvedl šéf tamějších strážníků Eduard Dlhopolček.

V současné době se v Holešově zaměřují i na sběrná místa odpadu. Mají odhalovat odkládání nevytříděného a nebezpečného odpadu.

„Z těchto důvodů město pořídilo mobilní kamery, které jsou lehčí a je s nimi jednodušší a rychlejší manipulace při umístění,“ doplnil Dlhopolček.

Radnice ve Zlínském kraji také uvažují o pořízení takzvaných inteligentních kamerových systémů, jež některá města v Česku už využívají. Jde například o zařízení, která dokážou sama rozpoznávat a upozorňovat na nestandardní situace nebo přímo odesílat data státním policistům.

„Zatím do stávajícího automatu není možné tyto systémy nastavovat. Do budoucna s jejich využitím počítáme,“ sdělil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Slovácka: Jestli chceme na úspěchy navázat, musíme zkvalitnit kádr

Premiérovou účastí ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy vydělali přibližně 100 milionů korun, ze které jim po...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Při výbuchu v Kroměříži byl doma jen kocour, přežil zavřený na záchodě

Jedním z bytů v centru Kroměříže otřásl krátce před půl devátou výbuch. Událost se obešla bez zranění, pravděpodobnou...

Násilník přepadl řidiče a ukradl mu auto, při zadržení pokousal policistu

Agresivní osmadvacetiletý muž v úterý odpoledne ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku přepadl řidiče a ukradl mu auto....

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...