Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Hejtman Čunek narazil. Dělá si věci po svém, kritizují oponenti i kolegové

  13:34aktualizováno  13:34
Hejtman Jiří Čunek neprosadil svůj návrh na sloučení nemocnic ve Zlínském kraji. Proč vlivný politik, který jindy sklízí úspěchy, s tímto ambiciózním plánem neuspěl?

Hejtman Zlínského kraje a senátor za Vsetínsko Jiří Čunek (KDU-ČSL). | foto: Jan SalačMAFRA

Vyhrál všechny volby, kterých se v posledních letech účastnil. Senátorské (rok 2012), komunální ve Vsetíně (2014) i krajské (2016), po nichž se stal hejtmanem.

Lidovec Jiří Čunek na porážky není zvyklý. Tento týden ji ale zažil, byť ne fatální. Krajští zastupitelé totiž odmítli hlasovat o návrhu na fúzi nemocnic. Hejtman do něj přitom investoval hodně politického kapitálu.

Proč to tedy nevyšlo? Podle některých ohlasů Čunek doplatil na to, že je odjakživa a v jakékoliv funkci zvyklý si dělat věci po svém. Proto neměl potřebu takto zásadní věc dopodrobna probrat s koaličními i opozičními zastupiteli.

„Velkou roli sehrál způsob komunikace a současně to, že materiál nebyl dostatečně dobře zpracovaný. V komunikaci má (Čunek) rezervy,“ popsala exnáměstkyně hejtmana a současná opoziční zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD), která zná Čunka i z působení v zastupitelstvu Vsetína.

Čunek: Zastupitelé se bojí komunálních voleb

Sám přiznává, že neschválení návrhu na fúzi čtyř krajských nemocnic ho nepotěšilo, tragicky to ale Jiří Čunek nebere.

„Vnímám to podle toho, jestli dělám věci správným způsobem. Před hlasováním mi někteří zastupitelé řekli, že to schválí, ale jen když umístím nějakého jejich člověka na nějaké místo. Řekl jsem, že to tak nebude. Nechci to blíže specifikovat, v politických soubojích je to standardní. Na takové obchody ale nepřistupuji, protože je to základ zmaru,“ řekl hejtman.

Jak vnímáte postoj zastupitelů?
Problému fúze v zastupitelstvu nemůže drtivá většina detailně rozumět. Opozice nebude hlasovat pro, i kdybychom chtěli udělat dálnice po celém kraji. Pak máme koaliční politiky, kteří se bojí, protože se blíží komunální volby. Já tak ale nepřemýšlím. Přemýšlím, jestli je to dobré, nebo špatné.

Podle vás hrají podzimní komunální volby velkou roli?
Jsem realista a vidím strach politiků, kteří jsou na kraji a chtějí být starosty v obcích. Někteří mi říkali, že když se mi to podaří v novinách prezentovat pozitivně, tak budou hlasovat pro. A když se to nepodaří, tak to před volbami nepodpoří.

Měli zastupitelé dost infomací?
Měli jsme několik sezení, seminářů, osobních setkání. Nikoho jsem neobešel, se všemi, kdo o to stáli, jsem jednal. Sami zastupitelé říkali, že už toho bylo dost.

Neměl jste i tak představování fúze věnovat víc energie?
Jestli jsem zastupitelům problém tolik „necpal“, tak to bylo tím, že jde o komplikovanou věc. Někteří se setkání ani nechtěli pro nedostatek času účastnit. Říkali, že mi věří, ale potřebují, aby tomu lidé tleskali už předem. Tak to ale nebývá. Věřím, že se bude tleskat výsledku, až lidé zjistí, že nemocnice fungují lépe a přinášejí více užitku. Ve všech věcech, které mají dopad na pacienty a zdravotníky, budeme pokračovat. Kdyby se udělala fúze, zdravotníci to nepocítí a pacienti jen tím, že když se s nimi dohodneme, budou mít péči kvalitnější.

Co jste tedy udělal špatně?
Mojí chybou je, že jsem zastupitele nepřesvědčil. Ale já jsem se nedíval na to, co je oblíbené a co není. Kdybych to udělal, tak Romové bydlí v centru Vsetína dodnes (Čunek nechal jako starosta města v roce 2006 vystěhovat romské rodiny z centra na periferii – pozn. red.). Vždy je třeba se dívat na výsledek. Budu se zastupiteli dál komunikovat, vysvětlovat jim to, aby neměli strach dělat dobré věci. Lidi tomu nakonec uvěří, chce to jen čas.

Doplatil jste na to, že na kraji nemůžete prosazovat své názory tak snadno jako ve Vsetíně?
Ani moc ne. Ani ve Vsetíně to nebylo vždycky idylické. Když jsem prosazoval vystěhování Romů, tak někteří zastupitelé s tím nesouhlasili a říkali, že je to rizikové. Nakonec se to ale schválilo a udělalo a všichni se k tomu přihlásili. Jsem přesvědčen, že fungování nemocnic zlepšíme. Vždycky je to tak, že kdo má zodpovědnost, musí věci tlačit dopředu.

Ale zodpovědnost ponesou všichni zastupitelé.
Ano, ale takové věci se vždy personifikují, i když z toho nemusím mít radost. Romové byli transformováni podle Čunka, i když se na tom podíleli i zastupitelé. Karlův most stavěl Karel IV. A pravda také je, že nemocnice si nikdo z politiků vzít nechtěl.

„Zdravotnictví je tak citlivé téma, že je třeba ho vykomunikovat napříč zastupitelstvem,“ dodala.

„Od začátku se o tom baví stylem ‚Je to pro vás dobré, já to prosadím a už se nemáme moc o čem bavit‘. Nevysvětluje problémy dostatečně,“ řekl opoziční zastupitel Tomáš Pajonk (Svobodní).

„Svébytný Valach“ jiný nebude

Hejtman si po vyhraných krajských volbách vzal na starost zdravotnictví, což je nejdůležitější a zároveň nejproblematičtější oblast. Vyměnil vedení zlínského špitálu a začal prosazovat zásadní změny ve fungování nemocnic.

Na posledním zastupitelstvu se měl schvalovat materiál, který papírově spojil čtyři krajské nemocnice v jedinou. Opoziční zastupitel Ivo Valenta (Soukromníci) ale navrhl jeho stažení, s čímž překvapivě většina zastupitelů souhlasila, přestože koalice má pohodlnou většinu. Pro stažení ale byly například koaliční ANO či ODS (viz též Hejtman Čunek fúzi krajských nemocnic neprosadil ani ve své koalici).

„Pan Čunek to řeší hodně po své linii, měl by to dělat v širším záběru. Krajské zdravotnictví je natolik závažná otázka, že se musí podrobně projednat nejdříve v koalici a pak v zastupitelstvu,“ řekl zastupitel Pavel Pustějovský (ANO), který navrhl svolat koaliční jednání, kde by se fúze nemocnic důkladně probrala.

„Úmysl nemusí být špatný, ale způsob jeho provádění nevede k výsledku, kterého by chtěl dosáhnout,“ podotkl na adresu Čunka jeho náměstek přes finance Jiří Sukop (ANO).

Podle radního Jana Pijáčka (ODS) je Čunek „svébytný Valach“, který už jiný nebude.

„Obklopuje se týmem, se kterým na tom pracuje, nedělá si to úplně po svém. Mnohé informace se ale nedostanou ke koaličním partnerům včas,“ míní Pijáček.

Vysvětlit něco na kraji je těžší než na městě, ví i Gazdík

Čunek se brání tím, že kvůli změnám ve zdravotnictví svolal pro zastupitele semináře a krajská rada fúzi nemocnic schválila.

„Na sezeních nebyl ani jeden zastupitel, o němž bych si myslel, že je hloupý. Současně tam ale nebyl ani jeden, který by fúzi rozuměl v medicínské oblasti,“ prohlásil Čunek.

„Nevím, kolik seminářů by k tomu ještě potřebovali. Chápu, že někteří říkají, že si to dělám po svém. Je to ale tak, že to dělám, jak se to má dělat. Radím se se všemi, kteří jsou v oblasti zdravotnictví před námi,“ doplnil.

Podle hejtmana někteří zastupitelé nechtěli o tak ožehavém tématu hlasovat, protože se na podzim konají komunální volby a oni se bojí toho, že by to mohlo jejich stranám či hnutím uškodit. Možné změny ve zdravotnictví jsou totiž ostře sledované téma v celém regionu.

Otázka však je, zda rozdílné hlasování nezpůsobí rozkol v krajské radě, v níž sedí ještě hnutí STAN. Jeho zastupitelé se zdrželi hlasování o stažení materiálu.

„Na koalici by to vliv mít nemělo,“ věří krajský radní Petr Gazdík (STAN). „Mám stejnou zkušenost z komunální politiky jako pan Čunek a vím, že vysvětlit něco na městě a na kraji je diametrálně rozdílné. Na kraji je to obtížnější,“ řekl Gazdík, bývalý starosta Suché Lozi.

Nedostatečnou komunikaci kritizují i někteří lidovci

I Čunek doufá, že se kvůli zdravotnictví koalice nerozpadne a po podzimních komunálních volbách už fúze nemocnic projde. Nicméně nadšený z toho, že jeho návrh neprošel, rozhodně není.

„Beru to jako neúspěch, byl bych raději, kdyby se to schválilo. Současně jsem ale všem řekl, že se nic nestane, protože v řízení nemocnic stejným stylem budeme pokračovat,“ uvedl Čunek.

Ani jeho KDU-ČSL navíc není úplně jednotná. Pro stažení návrhu byl i lidovecký zastupitel Pavel Motyčka.

„Bylo to nepřipravené, osobně fúzi nevěřím,“ prohlásil. „Hejtman má určitý styl politiky, který je jiný než můj. Já se rád o věcech bavím,“ dodal Motyčka.

„Jiří Čunek je pracovitý, cílevědomý a houževnatý, doplatil ale v této chvíli na to, že nedává stejné množství energie do komunikace se svým okolím,“ podotkl další lidovecký zastupitel Aleš Dufek.

Fúze nemocnic by měla začít platit od roku 2020, Čunek by ji chtěl prosadit nejpozději do léta příštího roku. Věří, že po podzimních komunálních volbách ji krajští zastupitelé schválí.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Koukalová měnila biatlon a Fourcade si bere bez ptaní. Fotograf o hvězdách

Petr Slavík byl především fotografem horských kol. Po průlomu Moravce, Soukalové a spol. na hrách v Soči 2014 mu však...

Kometa poprvé v sezoně porazila Zlín a upevnila si šesté místo v tabulce

Až na čtvrtý pokus se hokejistům Komety Brno podařilo v této sezoně vyhrát nad Zlínem. V dohrávce 47. kola Tipsport...

Ministr dopravy odmítl ekology, dálnice D55 se může stavět příští rok

Dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku má pravomocné stavební povolení. Ministr dopravy zamítl odvolání...

Zlín - Budějovice 2:3, domácí jen dotahovali, dva góly vítězů dal Mršič

České Budějovice i v druhém jarním utkání daly tři góly, v 22. kole Fortuna ligy vyhrály ve Zlíně 3:2 a posunuly se už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na dotahování teď nemáme, přiznává zlínský manažer Grygera

Když odcházel v poločase nedělního domácího utkání proti Českým Budějovicím z tribuny, dávali mu fanoušci nepokrytě...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Ministr dopravy odmítl ekology, dálnice D55 se může stavět příští rok

Dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku má pravomocné stavební povolení. Ministr dopravy zamítl odvolání...

Kotlíkové dotace jsou rozdané, dostane se však i na lidi v pořadníku

Také poslední kolo rozdělování státních dotací na nové, ekologické kotle, kterými lidé vytápějí své domy, mělo ve...

Lidé ve Zlínském kraji své dluhy platí, přesto i tady přibývá exekucí

Dobrou platební morálku lidí ve Zlínském kraji potvrdila statistická čísla, která zveřejnila společnost Solus. Ta...

Osm nevinných obětí šíleného střelce si připomněli v Uherském Brodě

Pět let uplynulo od nejtragičtější střelby v dějinách Česka. Dějištěm hrůzného činu se v úterý 24. února roku 2015...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...