Hejtman Čunek narazil. Dělá si věci po svém, kritizují oponenti i kolegové

  13:34aktualizováno  13:34
Hejtman Jiří Čunek neprosadil svůj návrh na sloučení nemocnic ve Zlínském kraji. Proč vlivný politik, který jindy sklízí úspěchy, s tímto ambiciózním plánem neuspěl?

Hejtman Zlínského kraje a senátor za Vsetínsko Jiří Čunek (KDU-ČSL). | foto: Jan SalačMAFRA

Vyhrál všechny volby, kterých se v posledních letech účastnil. Senátorské (rok 2012), komunální ve Vsetíně (2014) i krajské (2016), po nichž se stal hejtmanem.

Lidovec Jiří Čunek na porážky není zvyklý. Tento týden ji ale zažil, byť ne fatální. Krajští zastupitelé totiž odmítli hlasovat o návrhu na fúzi nemocnic. Hejtman do něj přitom investoval hodně politického kapitálu.

Proč to tedy nevyšlo? Podle některých ohlasů Čunek doplatil na to, že je odjakživa a v jakékoliv funkci zvyklý si dělat věci po svém. Proto neměl potřebu takto zásadní věc dopodrobna probrat s koaličními i opozičními zastupiteli.

„Velkou roli sehrál způsob komunikace a současně to, že materiál nebyl dostatečně dobře zpracovaný. V komunikaci má (Čunek) rezervy,“ popsala exnáměstkyně hejtmana a současná opoziční zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD), která zná Čunka i z působení v zastupitelstvu Vsetína.

Čunek: Zastupitelé se bojí komunálních voleb

Sám přiznává, že neschválení návrhu na fúzi čtyř krajských nemocnic ho nepotěšilo, tragicky to ale Jiří Čunek nebere.

„Vnímám to podle toho, jestli dělám věci správným způsobem. Před hlasováním mi někteří zastupitelé řekli, že to schválí, ale jen když umístím nějakého jejich člověka na nějaké místo. Řekl jsem, že to tak nebude. Nechci to blíže specifikovat, v politických soubojích je to standardní. Na takové obchody ale nepřistupuji, protože je to základ zmaru,“ řekl hejtman.

Jak vnímáte postoj zastupitelů?
Problému fúze v zastupitelstvu nemůže drtivá většina detailně rozumět. Opozice nebude hlasovat pro, i kdybychom chtěli udělat dálnice po celém kraji. Pak máme koaliční politiky, kteří se bojí, protože se blíží komunální volby. Já tak ale nepřemýšlím. Přemýšlím, jestli je to dobré, nebo špatné.

Podle vás hrají podzimní komunální volby velkou roli?
Jsem realista a vidím strach politiků, kteří jsou na kraji a chtějí být starosty v obcích. Někteří mi říkali, že když se mi to podaří v novinách prezentovat pozitivně, tak budou hlasovat pro. A když se to nepodaří, tak to před volbami nepodpoří.

Měli zastupitelé dost infomací?
Měli jsme několik sezení, seminářů, osobních setkání. Nikoho jsem neobešel, se všemi, kdo o to stáli, jsem jednal. Sami zastupitelé říkali, že už toho bylo dost.

Neměl jste i tak představování fúze věnovat víc energie?
Jestli jsem zastupitelům problém tolik „necpal“, tak to bylo tím, že jde o komplikovanou věc. Někteří se setkání ani nechtěli pro nedostatek času účastnit. Říkali, že mi věří, ale potřebují, aby tomu lidé tleskali už předem. Tak to ale nebývá. Věřím, že se bude tleskat výsledku, až lidé zjistí, že nemocnice fungují lépe a přinášejí více užitku. Ve všech věcech, které mají dopad na pacienty a zdravotníky, budeme pokračovat. Kdyby se udělala fúze, zdravotníci to nepocítí a pacienti jen tím, že když se s nimi dohodneme, budou mít péči kvalitnější.

Co jste tedy udělal špatně?
Mojí chybou je, že jsem zastupitele nepřesvědčil. Ale já jsem se nedíval na to, co je oblíbené a co není. Kdybych to udělal, tak Romové bydlí v centru Vsetína dodnes (Čunek nechal jako starosta města v roce 2006 vystěhovat romské rodiny z centra na periferii – pozn. red.). Vždy je třeba se dívat na výsledek. Budu se zastupiteli dál komunikovat, vysvětlovat jim to, aby neměli strach dělat dobré věci. Lidi tomu nakonec uvěří, chce to jen čas.

Doplatil jste na to, že na kraji nemůžete prosazovat své názory tak snadno jako ve Vsetíně?
Ani moc ne. Ani ve Vsetíně to nebylo vždycky idylické. Když jsem prosazoval vystěhování Romů, tak někteří zastupitelé s tím nesouhlasili a říkali, že je to rizikové. Nakonec se to ale schválilo a udělalo a všichni se k tomu přihlásili. Jsem přesvědčen, že fungování nemocnic zlepšíme. Vždycky je to tak, že kdo má zodpovědnost, musí věci tlačit dopředu.

Ale zodpovědnost ponesou všichni zastupitelé.
Ano, ale takové věci se vždy personifikují, i když z toho nemusím mít radost. Romové byli transformováni podle Čunka, i když se na tom podíleli i zastupitelé. Karlův most stavěl Karel IV. A pravda také je, že nemocnice si nikdo z politiků vzít nechtěl.

„Zdravotnictví je tak citlivé téma, že je třeba ho vykomunikovat napříč zastupitelstvem,“ dodala.

„Od začátku se o tom baví stylem ‚Je to pro vás dobré, já to prosadím a už se nemáme moc o čem bavit‘. Nevysvětluje problémy dostatečně,“ řekl opoziční zastupitel Tomáš Pajonk (Svobodní).

„Svébytný Valach“ jiný nebude

Hejtman si po vyhraných krajských volbách vzal na starost zdravotnictví, což je nejdůležitější a zároveň nejproblematičtější oblast. Vyměnil vedení zlínského špitálu a začal prosazovat zásadní změny ve fungování nemocnic.

Na posledním zastupitelstvu se měl schvalovat materiál, který papírově spojil čtyři krajské nemocnice v jedinou. Opoziční zastupitel Ivo Valenta (Soukromníci) ale navrhl jeho stažení, s čímž překvapivě většina zastupitelů souhlasila, přestože koalice má pohodlnou většinu. Pro stažení ale byly například koaliční ANO či ODS (viz též Hejtman Čunek fúzi krajských nemocnic neprosadil ani ve své koalici).

„Pan Čunek to řeší hodně po své linii, měl by to dělat v širším záběru. Krajské zdravotnictví je natolik závažná otázka, že se musí podrobně projednat nejdříve v koalici a pak v zastupitelstvu,“ řekl zastupitel Pavel Pustějovský (ANO), který navrhl svolat koaliční jednání, kde by se fúze nemocnic důkladně probrala.

„Úmysl nemusí být špatný, ale způsob jeho provádění nevede k výsledku, kterého by chtěl dosáhnout,“ podotkl na adresu Čunka jeho náměstek přes finance Jiří Sukop (ANO).

Podle radního Jana Pijáčka (ODS) je Čunek „svébytný Valach“, který už jiný nebude.

„Obklopuje se týmem, se kterým na tom pracuje, nedělá si to úplně po svém. Mnohé informace se ale nedostanou ke koaličním partnerům včas,“ míní Pijáček.

Vysvětlit něco na kraji je těžší než na městě, ví i Gazdík

Čunek se brání tím, že kvůli změnám ve zdravotnictví svolal pro zastupitele semináře a krajská rada fúzi nemocnic schválila.

„Na sezeních nebyl ani jeden zastupitel, o němž bych si myslel, že je hloupý. Současně tam ale nebyl ani jeden, který by fúzi rozuměl v medicínské oblasti,“ prohlásil Čunek.

„Nevím, kolik seminářů by k tomu ještě potřebovali. Chápu, že někteří říkají, že si to dělám po svém. Je to ale tak, že to dělám, jak se to má dělat. Radím se se všemi, kteří jsou v oblasti zdravotnictví před námi,“ doplnil.

Podle hejtmana někteří zastupitelé nechtěli o tak ožehavém tématu hlasovat, protože se na podzim konají komunální volby a oni se bojí toho, že by to mohlo jejich stranám či hnutím uškodit. Možné změny ve zdravotnictví jsou totiž ostře sledované téma v celém regionu.

Otázka však je, zda rozdílné hlasování nezpůsobí rozkol v krajské radě, v níž sedí ještě hnutí STAN. Jeho zastupitelé se zdrželi hlasování o stažení materiálu.

„Na koalici by to vliv mít nemělo,“ věří krajský radní Petr Gazdík (STAN). „Mám stejnou zkušenost z komunální politiky jako pan Čunek a vím, že vysvětlit něco na městě a na kraji je diametrálně rozdílné. Na kraji je to obtížnější,“ řekl Gazdík, bývalý starosta Suché Lozi.

Nedostatečnou komunikaci kritizují i někteří lidovci

I Čunek doufá, že se kvůli zdravotnictví koalice nerozpadne a po podzimních komunálních volbách už fúze nemocnic projde. Nicméně nadšený z toho, že jeho návrh neprošel, rozhodně není.

„Beru to jako neúspěch, byl bych raději, kdyby se to schválilo. Současně jsem ale všem řekl, že se nic nestane, protože v řízení nemocnic stejným stylem budeme pokračovat,“ uvedl Čunek.

Ani jeho KDU-ČSL navíc není úplně jednotná. Pro stažení návrhu byl i lidovecký zastupitel Pavel Motyčka.

„Bylo to nepřipravené, osobně fúzi nevěřím,“ prohlásil. „Hejtman má určitý styl politiky, který je jiný než můj. Já se rád o věcech bavím,“ dodal Motyčka.

„Jiří Čunek je pracovitý, cílevědomý a houževnatý, doplatil ale v této chvíli na to, že nedává stejné množství energie do komunikace se svým okolím,“ podotkl další lidovecký zastupitel Aleš Dufek.

Fúze nemocnic by měla začít platit od roku 2020, Čunek by ji chtěl prosadit nejpozději do léta příštího roku. Věří, že po podzimních komunálních volbách ji krajští zastupitelé schválí.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Cizinec slavil před návratem domů, dva krajané ho shodili z terasy

Rvačkou a zraněním skončil večírek na rozloučenou, který před návratem do vlasti pořádal cizinec z východní Evropy. Na...

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

Při srážce dvou vozů na Zlínsku zemřela řidička

V pátek odpoledne zahynula u obce Brumov-Bylnice na Zlínsku pětasedmdesátiletá řidička. Její auto se srazilo s...

Najdete na iDNES.cz