Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zlínskou galerii výtvarného umění čeká proměna, stálá expozice už neláká

  16:19
Když se v roce 2013 otevřel Baťův institut ve Zlíně, který vznikl po opravě továrních budov za tři čtvrtě miliardy korun, podařilo se na jedno místo dostat tři krajské instituce: knihovnu, muzeum a galerii. Druhé dvě sídlí ve 14. budově a jsou provázané tematicky i formou. To se ale změní.

Krajská galerie výtvarného umění totiž kvůli velké rekonstrukci za 30 milionů korun uzavřela svoji stálou expozici Prostor Zlín. To bude znamenat proměnu jejího interiéru. Má být atraktivnější a více vyhovovat moderním trendům v umění. Návštěvníci se zde ocitnou v úplně novém prostoru.

„Součástí nové expozice budou edukační zóny, multimédia a prvky virtuální reality,“ podotkla krajská radní přes kulturu Zuzana Fišerová. Podle ní je současná expozice krásná, ale potřebuje změnu. „Za ta léta již bohužel vyčerpala návštěvnický potenciál. Jestli chceme, aby se k nám lidé vraceli opakovaně, musíme jim nabídnut nové impulzy,“ míní Fišerová.

Galerie také bude moci prezentovat další díla z galerijních sbírek. „Naše sbírka je mnohem širší než to, co máme v expozici. Takže potřebujeme její obsah proměňovat,“ zmínil ředitel galerie Václav Mílek.

„Ale největší důvod je, že deset let je v současné době na expozici hodně dlouhá doba. Pojem stálá expozice se dnes prakticky nepoužívá, mluví se spíše o dlouhodobé expozici,“ doplnil.

Autor původního interiéru architekt Petr Všetečka ze změn nadšený není. Prostor i po deseti letech považuje za zánovní. Navíc se obsahově doplňuje s muzejním, který je nad ním, což považuje za jedinečné.

„Obě expozice svým prostorovým pojetím ukazují velkorysý baťovský industriální skelet. Protože jsme si byli vědomi nutných budoucích proměn expozic, vytvořili jsme v galerii systém otevřeného dispozičního plánu se šachovnicově rozmístěnými expozičními stěnami,“ vysvětlil Všetečka.

Taháky institutu: Baťova bota, tatra od Zikmunda nebo Muchova Sibyla

V dalších letech počítal s postupnou obměnou exponátů při zachování původního celku. „Snaha nahradit úspěšnou galerijní expozici Prostor Zlín, vytvořenou z dotačních prostředků, po pouhých deseti letech existence expozicí úplně novou, a to opět z dotačních peněz, ve mně vyvolává rozpaky a otázky,“ uvedl Všetečka.

Rozladěný je i někdejší hejtman Libor Lukáš, který stál u zrodu Baťova institutu. „Nepovažuji to za nic přínosného. Jediným motivem je existence dotačního titulu. Nemá to žádnou pointu v poptávce. Určitě by se bez toho kulturní veřejnost obešla. Racionální důvod pro to není,“ je přesvědčený Lukáš.

Počty návštěvníků za poslední roky klesly

Mílek upozornil, že současná expozice je udělaná tak, že neumožňuje dílčí změny. „Uvažovali jsme, že by se změnila jen její část, ale to nebylo možné,“ poznamenal. Všetečkovu postoji přitom do jisté míry rozumí.

„Kdybych byl autorem čehokoliv, tak bych se taky snažil, aby má věc trvala co nejdéle. Takže chápu autorský, trochu egoistický pohled, ale jsou i jiné pohledy, třeba nás kurátorů, kteří pracujeme se sbírkou. Nebo návštěvníků, kteří už tu expozici viděli několikrát, i odborné veřejnosti,“ sdělil ředitel krajské galerie.

Výstavy v Baťově institutu jsou zavřené, voda se tam vylila už podruhé

Od chystané změny si galerie slibuje rovněž vyšší návštěvnost. Dnes jsou čísla přibližně na polovině těch, která byla v prvních dvou letech po otevření galerie. „Myslíme si, že se zase dostaneme na dvojnásobek. Na návštěvnost to bude mít jednoznačně vliv,“ nepochybuje Mílek.

Stálá expozice galerie by se měla otevřít v červnu 2024. Do konce letošního roku se budou deinstalovat výtvarná díla, v lednu má nastoupit stavební firma. Oprava vyjde Zlínský kraj na 28,5 milionu korun, z toho skoro 24 milionů získal z dotace. Krátkodobé výstavy se budou v galerii pořádat i nadále.

Příští týden začne třetí výstava v rámci trienále Dům umění II, Salon L. Š., jež je věnovaná někdejšímu řediteli galerie Ludvíku Ševečkovi. V příštím roce půjde o retrospektivu Reného Hábla nebo Zlínský salon mladých.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Motorkář po předjíždění naboural do traktoru, spolujezdkyně nepřežila

23. června 2024  18:09

Spolujezdkyně na motocyklu nepřežila v neděli dopoledne u na Uherskohradišťsku srážku s traktorem....

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

Všichni vědí, že si to vymyslel, řekl muž o korunním svědkovi k vraždě ve Slopném

24. června 2024  15:02,  aktualizováno  15:30

Řízení o obnovení procesu v případu třináct let staré brutální vraždy v obci Slopné na Zlínsku je u...

Valašský frgál se dostal mezi nejlepší koláče světa, roste zájem o kurzy pečení

24. června 2024  12:16

Na Valašsku patří k nejtradičnějším pochoutkám. Typický sladký koláč, jemuž se kvůli placatému...

Videozáznam jako důkaz. Vandaly ve městech drží na uzdě kamery, přibývá jich

24. června 2024  9:38

Radnice ve Zlínském kraji rozšiřují a modernizují kamerové systémy. Mají k tomu dobrý důvod....

Podnapilá žena v Otrokovicích ubodala nožem druha, hrozí jí 18 let vězení

22. června 2024  22:32,  aktualizováno  24.6 9:31

V Otrokovicích na Zlínsku došlo v sobotu odpoledne k potyčce. Po předchozí rozepři zde žena napadla...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...