Role otců se mění. Jsou za to rádi, řekl v Rozstřelu šéf Ligy otevřených mužů

  12:30aktualizováno  13:20
Starat se o dítě neznamená být pod pantoflem. Otec už není majitel rodiny, který po příchodu z práce všechno pofackuje a sedne si do křesla k novinám. „Tátové se mnohem víc zapojují do života svých dětí. To je největší změna, kterou muži podstupují,“ řekl v pořadu Rozstřel sociolog a šéf Ligy otevřených mužů Josef Petr.

A jedním dechem dodal, že je to velmi pozitivní trend. „Tátové pečují o životní prostor svých dětí, vozí je do školky a ze školky, vaří, chodí s nimi ven,“ připomněl konkrétní rysy proměny otcovské role. A zdůraznil: „Důležité přitom je, že muži změnu chtějí.“

Fakt, že roli tátů muži chápou s nově nalezenou radostí, dokládá i průzkumem. „Když jsme dělali průzkumy, ptali jsme se mužů, co je pro ně v životě nejdůležitější. Naprostý top, vrchol, bylo dítě. Sedmadevadesát procent mužů vám řekne, že nejdůležitějším okamžikem jejich života bylo narození dítěte,“ uvedl Josef Petr.

Na mzdovou nerovnost doplácejí i muži

O změně mužského vztahu k dětem svědčí též zájem, který mají o rodičovskou dovolenou. Ředitel Ligy otevřených mužů v pořadu připomněl například výzkum, podle kterého si chtělo rodičovskou dovolenou aspoň na čas vzít deset procent mužů a čtyřicet procent o ní vážně uvažovalo.

Zároveň dodal, že mezi tímto počtem a počtem tatínků, kteří na rodičovskou dovolenou opravdu nastoupí, je velký rozdíl. „V praxi rodičovský příspěvek pobírá jedno až dvě procenta mužů. Nepoměr mezi těmi, kdo přinejmenším deklarují zájem o rodičovskou dovolenou, a těmi, kdo si ji reálně dovolí, je obrovský,“ zdůraznil.

Fotogalerie

Může za to podle něj dvaadvacetiprocentní propast mezi výší mezd mužů a žen. „To je na výdělku znát,“ shrnul a dodal: „Narovnání mzdových podmínek je jednou z cest, kudy se vydat, aby si mohlo rodičovskou dovolit více mužů.“

Přiznal však, že jakkoli se chápání mužské role mění, její stereotypizace stále převládá. „Nejde přitom o to, že byste tatínka s kočárkem na pískovišti považovali za chudinku pod pantoflem. Řeknete si, že to je super. Většina lidí si však stále myslí, že primárním pečovatelem o dítě má být žena, včetně účasti na rodičovské dovolené,“ shrnul.

Jako jeden z úkolů Ligy otevřených mužů vidí důraz na to, že je dobré, aby si péči o dítě na rodičovské vyzkoušel i muž. „Minimálně od jednoho roku věku dítěte by to měl udělat. Protože to stojí za to,“ zdůraznil.

Uvítal možnost, aby novopečení otcové využili nové právní úpravy a vzali si dovolenou během prvních šesti týdnů života potomka. „Je to velmi důležité pro navázání prvotního vztahu otce s malým dítětem. Za nás je to rozhodně dobře. Jen jsme přitom navázali na evropský standard, byli jsme totiž jednou z mála zemí, kde žádná podpora aktivního otcovství neexistovala,“ připomněl ředitel Ligy otevřených mužů.

Pokud jde o vztah otců ke starším dětem, pro chlapce je vzorem, budují si na něm svou identitu. „Dcery v něm vidí především obraz svého budoucího životního partnera,“ lidí.

V Rozstřelu se ředitel Ligy otevřených mužů vyjádřil i k možnostem homosexuálních párů adoptovat děti z ústavů. Ačkoli tato otázka není zásadním tématem Ligy, takovou adopci by uvítala, protože výchova dítěte v homosexuální rodině je rozhodně lepší než institucionální péče.

„V našem projektu Patron totiž dáváme dohromady dospělé muže a ženy s dospívajícími dětmi z domovů, aby jim pomáhali zvládnout přechod z ústavní péče. Takže vidíme, v jaké formě a kondici je ústav vypustí,“ vysvětlil Josef Petr a zdůraznil: „Ať si o homosexualitě můžeme myslet cokoli, vyrůstat v rodině je rozhodně lepší, než aby dítě skončilo v institucionální péči.“

Muži v mnoha ohledech zaostávají za ženami

Kromě aktivního otcovství se jeho organizace zaměřuje na obecné zlepšování kvality mužského života. Je to podle něj potřeba. „Na první poslech to může znít zvláštně, protože muži ještě pořád dominují ve sféře, kde jde o peníze, o moc,“ přiznává, ale vysvětluje, že kvalita života obnáší mnohem pestřejší faktory než bohatství a postavení. „Kvalitu života určuje i to, jak se cítíte, jak navazujete vztahy, jak jste zakořeněný v širší komunitě, jak dokážete pečovat o své zdraví. A ve většině oněch ostatních aspektů my muži trochu zaostáváme za ženami,“ shrnuje.

Suchej únor: jak na to

„Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu,“ říká Josef Petr, ředitel Ligy otevřených mužů. Chcete-li projít Suchým únorem organizovaně, registrujte se na www.suchejunor.cz. „Získáte tipy na cvičení, suchý pití, trička a trenky, rady od psychologů a dobrý pocit ze sebe i z výtěžku, co už sedmým rokem putuje na realizaci Sucháče a dobročinné projekty,“ dodává.

I proto pořádá Liga otevřených mužů podpůrné kurzy, jak například zvládnout vztek, agresi. „Násilí se rozhodně netýká jen mužů, vzteklé, agresivní dokážou být i ženy. Ovšem když se podíváte na násilí ve vztazích, dopouštějí se ho zřetelně víc muži, přinejmenším fyzického. Ne všichni muži mají se vztekem problém, ale hodně z nich ano,“ líčí.

Jako akce na podporu mužského zdraví začala před sedmi lety i kampaň Suchej únor. „Téma pití alkoholu nám přišlo nosné, protože čeští muži pijí čtyřikrát více než ženy a třikrát víc, než je světový průměr. A konzumace alkoholu je jeden z aspektů, které u nás ničí zdraví nejvíc,“ dodal Petr.

Ambice únorové kampaně je prostá, dát šanci zažít měsíc střízlivosti. „Řada z nás to nezažila minimálně od maturity,“ uvedl Petr. K popíjení podle jeho slov není společnost v Česku pouze tolerantní. „Opilost je u nás normou,“ prohlásil v Rozstřelu. „Akcí Suchej únor se snažíme do přemýšlení společnosti dostat, že normální a fajn je i střízlivost,“ dodal.

Právě zážitek měsíčního vnímání bez opilosti je podle něj tím nejcennějším a nejzajímavějším, co si účastníci akce Suchej únor odnášejí. „Jsou sušiči, kteří mají super střízlivou zkušenost z punkového koncertu. Nebo z toho, že byli celý víkend na techno party a nic si tam nedali, prožili to celé střízliví. To pro ně bývají nejlepší zážitky. Že zjistí, že to jde, že se mohou bavit stejně, ne-li lépe,“ líčí Petr.

Suchej únor se ostatně pro řadu jeho účastníků promítne i do následujících měsíců. „Většina lidí má tendenci si střízlivost do svého života víc zapojovat, případně si onu zkušenost prodlužovat,“ popisuje Petr.

A uvádí čísla organizátorů obdobné kampaně, která probíhá každý leden ve Velké Británii. „Protože to jedou ve větším měřítku, dělali si exaktní šetření. Vyšlo jim, že 60 procent lidí, kteří mají tu zkušenost jednoho měsíce na suchu, má tendenci v následných měsících pití alkoholu významně zmírnit,“ řekl v Rozstřelu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

Najdete na iDNES.cz