Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Suchej únor je šance. Stavím zeď štěstí mezi sebou a alkoholem, říká Honza

Pil whisky. A pil ji často. A hodně. Když si přiznal, že stále větší porci života přečkává v alkoholovém „bezvědomí“, z něhož si nic nepamatuje, a následné brutální kocovině, rozhodl se přestat. Povedlo se mu to. Před začátkem Suchýho února se chce Honza o svůj příběh podělit.

S alkoholem má problém na devatenáct procent dospělé populace Česka. Suchej únor je příležitostí, jak se k němu začít stavět čelem. | foto: Profimedia.cz

Jmenuji se Honza, je mi jednatřicet let a 1. ledna 2020 to byly přesně tři roky, co jsem přestal pít.

Předtím měl každý můj den dva mezníky – první napití se a probuzení se. Co bylo mezi tím, z toho jsem si nikdy moc nepamatoval. Samozřejmě nemohu popřít srandu, kterou jsem si s kamarády a alkoholem užil. Ale těžko vlastně říct, co jsem si užíval víc – jestli kamarády, nebo alkohol.

Pravidelně, o víkendech, jsem začal pít v patnácti letech. Ve třiadvaceti jsem s pitím přestal, bohužel ne napořád. Vydrželo mi to dva a půl roku. Narozeniny mého nejlepšího kamaráda se zdály být důvodem, proč se napít bez pocitu provinění.

Dvě lahve za večer

Stal se z toho start dalšího cyklu. Zprvu jsem měl samozřejmě vše „pod kontrolou“, pil jsem s mírou, jak jsem si myslel, a věřil jsem, že správnou cestou bude pití whisky, kterou mi dovoloval lepší plat. Ta cesta mě za dva roky dovedla do situace, kdy jsem pil téměř každodenně a za večer jsem zvládnul dvě lahve.

Suchej únor: ochutnejte střízlivost

Letos běží kampaň Suchej únor již osmým rokem.

Už osmý ročník akce, která nabízí mužům i ženám šanci změnit zaběhlé návyky, prověřit svůj vztah k alkoholu a okusit měsíc ve střízlivosti, pořádá Liga otevřených mužů. Účastníci se mohou registrovat na webu suchejunor.cz, kde najdou i balíček pro přežití, „29denní SÚrvival kit“.

Česko přitom hostí kampaň právem. Podle dat Státního zdravotního ústavu se za hranicí vysoce rizikového pití pohybuje téměř 19 procent dospělé populace. Poslední studie Světové zdravotnické organizace Česko zařadila ve spotřebě alkoholu na hlavu na třetí místo na světě. Daní za konzumaci alkoholu není pouze závislost. Nadměrné a pravidelní pití zvyšuje riziko rakoviny, infarktu nebo psychických poruch.

A co přinese Suchej únor svým účastníkům? „Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled,” vysvětluje Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. Odměnou může být zhubnutí, každopádně pak čistá hlava, víc času a energie i lepší fyzická kondice. A nakonec i úspora peněz.

Že se propadám do závislosti, jsem poznal, když jsem se poněkolikáté přistihl, jak si nesu na večírek místo jedné lahve whisky rovnou dvě, a přiznal si, že je to proto, abych se o druhou nemusel dělit s ostatními. Poté jsem si připustil, že úplně normální není ani pít whisky s kolou v devět hodin ráno po noční směně. Jenže s jídlem rostla chuť. Whisky jsem pil s přáteli, whisky jsem pil sám, pil jsem ji po noční, abych dobře usnul, pil jsem ji pokaždé, když byla příležitost.

„Asi mám problém,“ jsem si však vážně řekl, až když přišly následky ve formě brutálních kocovin, s nimiž jsem střízlivěl skoro dva dny. Byl jsem unavený, nesoustředěný, agresivní. Jako bych se nemohl pořádně nadechnout. „Měl bych si dát asi pauzu, můj život se točí jen kolem alkoholu a práce, to není dobré,“ řekl jsem si tehdy.

Chuť mám dodnes, ale díky nepití si užívám života

Absťákem jsem se strašil ještě dřív, než jsem ho dostal. Na to, že s pitím seknu, jsem se připravoval asi čtvrt roku. Přesvědčoval jsem se. Začal jsem si promítat všechny ty nejhorší situace svého ztroskotaného života, do kterých mě alkohol zahrabal.

Ty představy mě děsily. A tak jsem začal mezi alkoholem a sebou samým stavět pomyslnou zeď. Stavím ji dodnes. Cihlu po cihle na ni přidávám už tři roky. Je to zeď štěstí.

Co bych vzkázal všem, kdo s pitím plánují přestat? Alkohol nepřehlížejte. Nesmíte se snažit zapomenout, že alkohol existuje, jinak se vám vždycky vrátí jako bumerang. Spousta lidí se též úplně izoluje, jenže to nejde napořád. Nějaký přítel, co však ubližuje jako opravdový nepřítel, si vás vždycky najde a bude se vás snažit zlomit. Například proto, že on sám neuspěl a nechce být alkoholikem sám.

Dodnes polykám při pomyšlení na dobrou whisky sliny. Běžně se mi stává, že mám chuť se opít s přáteli, opravdu takovou tu neuhasitelnou chuť, která mě vede přímo k myšlence: Udělám to! V tu chvíli stojím před svou zdí a chystám se ji přelézt. Jenže hned už taky vidím věci, kterých jsem dosáhl díky nepití. A čím výše na zeď lezu, tím víc si uvědomuju, o co důležitější pro mě jsou. Po chvíli mě chuť přejde, skočím zase dolů a těším se na to, co dalšího se mi povede v životě bez pití. První rok své abstinence jsem nepil ani nealkoholická piva, bál jsem se, aby mě ta chuť nestáhla zpět. Neměl jsem ani kapku alkoholu.

Měsíc bez pití? Pozérství? Pokrytectví? Zpovídali jsme psychologa

Únor je nejkratší měsíc v roce, navíc bez výzev, jako jsou vánoční večírky a letní zahrádky. Měsíc nepít a zbytek roku ano je alibismus. A proč si pořád něco dokazovat? Rozhovor s Martinem Járou z Ligy otevřených mužů, která pořádá Suchej únor, byl trochu křížovým výslechem. Tím lépe však ozřejmí, co za kampaní je.

Suchej únor mi dal možnost podělit se s ostatními o svůj příběh – a tím ta zeď mezi mnou a pitím zase o něco povyrostla. Člověk prostě nesmí zapomenout, proč přestal.

Abstinence je každodenní boj. Ale jestli někdo tvrdí, že bez chlastu nemá život smysl, že je to nuda, smysl života ani trochu nechápe. Byl jsem střízlivý na své vlastní svatbě a alkoholem jsem nezapil ani narození svého syna. Díky tomu jsem nepřišel o jediný detail těch nádherných chvil.

Nemyslím si, že je můj příběh zajímavý. Jenže vím, že každý abstinent, ať už přestal jakkoli s jakoukoli závislostí, i lidé, kteří závislosti nikdy nepodlehli, jsou pro ty, kdo se chtějí z její propasti dostat, nataženou pomocnou rukou. Svůj příběh jsem sepsal proto, aby se stal jedním z příkladů, že to jde. Myslím si, že každý z nás má šanci řídit svůj život a rozhodnout se, dokud je ještě čas.

Odborníkův pohled: důležité je nebát se říci si o pomoc

Honzův příběh není v mnoha ohledech (jak a kdy začal pít, jak se k pití „pod kontrolou“ vrátil) nijak neobvyklý. Oceňuji, že si připustil, že pít ráno a vlastně pít pořád není v pořádku.

Růst tolerance k alkoholu může být znakem závislosti

Je možné a z Honzova popisu též pravděpodobné, že u něj rostla tolerance k účinku látky. Dokázal tak přijímat takovou dávku alkoholu, která by člověku bez tolerance přinesla značné zdravotní problémy. Růst tolerance je, mimochodem, jedním z možných znaků závislosti.

Přiznat si závislost může vést k úzkosti a depresím

Někteří lidé, kteří užívají alkohol škodlivě, si jakýkoliv problém, i když na sobě pozorují negativní dopady pití, připouštět nemusejí. Nebo si ho přiznávají, ale vyvolává to v nich například depresivní a úzkostné stavy.

Na závislost člověk není sám

Proto je důležité nebát se v této chvíli požádat o pomoc. Honza to zvládl sám, je však též možné obrátit se na svého praktického lékaře, přímo na některou z adiktologických služeb nebo na sociální služby, které kontakt na adiktologické odborníky zprostředkují. Na problém se závislostí člověk nemusí být sám, může se opřít o profesionály, kteří mu s léčbou závislosti pomohou.

Jako původní profesí sociální pracovník vím, že udělat některá závažná životní rozhodnutí není v kontextu našeho života a vztahů s dalšími lidmi často vůbec jednoduché. Že najít motivaci je někdy opravdu těžké a vyžaduje to vyjít z naší vlastní komfortní zóny. Někdy může stačit, jako v tomto případě, pevná vůle, je však důležité vědět, že se též můžeme obrátit na služby a profesionály, kteří nám mohou pomoci.

Moc oceňuji, že Honza našel a nachází důvody proč nepít. Je skvělé, že se mu nyní v životě dobře daří, že prožil bez alkoholu významné momenty svého života a užil si je. Je skvělé, že se snaží skrze Suchej únor inspirovat ostatní. A jsem rád, že tradičními odbornými partnery Suchého února, který oslovuje stále více lidí, je naše centrum a klinika.

Jak jste na tom s alkoholem?

Pokud se chcete seznámit s ověřenými informacemi o užívání alkoholu, najít odpovědi na otázku, co už je závislost, nebo si otestovat, jak jste na tom s konzumací alkoholu vy, navštivte webové stránky www.alkoholpodkontrolou.cz nebo facebookový profil @AlkoholPodKontrolou Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. Web www.alkohol-skodi.cz poté provozuje Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

Miroslav Barták, vedoucí Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol, klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze

Autor:
  • Nejčtenější

Nejhorší není pohled, ale pachy. Na to si nikdy nezvyknete, říká soudní lékař

9. června 2024

Premium Soudní lékař František Vorel dělal přes deset tisíc znaleckých posudků. Brutalita zločinců ho často...

Nová antikoncepční éra. Gel pro muže slibuje spolehlivost

12. června 2024

Má být stejně účinný jako hormonální antikoncepce pro ženy. Snad dokonce ještě spolehlivější. Gel...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

I penisu určujeme ideální vzhled. Studie zjistila, co preferuje většina

10. června 2024

Premium Ideální nos, obličej, hrudník u pánů a ňadra u dam, zadek. Žádoucí proporce si, podle měnících se...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nápadník se proměnil v psychopata. Opilou soustružnici při sexu ubil cihlou

8. června 2024

Premium Polorozpadlý dům na konci ulice zel už dlouho prázdnotou. Občas se tu setkávaly poněkud nenáročné...

Nejstarší pivovary světa. Fungují i tisíc let, dějinami prošlo i Česko

14. června 2024

Svět ho zná již po třináct tisíc let, jistou dobu bylo pivo mnohde dokonce zdravotně bezpečnější...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

Ahoj, bacha, grázl. Jak vznikla slova? Na hulváta jsem ještě nepřišel, říká vědec

12. června 2024

Premium Bohemista Jiří Rejzek je autorem Českého etymologického slovníku objasňujícího původ jedenácti...

Kniha o zrození moderní olympiády zná vítěze. Gratulujeme

5. června 2024,  aktualizováno  12.6

Byla to historická událost, a nese i českou stopu. V roce 1896 se obnovily starověké olympijské...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...