Poradna: Manželka se mi zprotivila jak lidsky, tak fyzicky

aktualizováno 
Manželka se velmi změnila a zprotivila se mi prakticky po všech stránkách, nicméně máme děti, a proto s rozvodem váhám, píše čtenář Petr.

Na řešení hlubokých problémů by si měli partneři vzít k ruce odborníka. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

prosím vás o radu.

S manželkou jsme spolu osmnáct let, máme desetiletého syna, dcerka začala chodit první rok do školy. Moje žena je velmi neurotická, ale v poslední době se mi zdá, že její chování už není normální. Chorobně žárlivá byla vždycky, dělala mi veliké scény, ale teď už "startuje" kvůli každé maličkosti a já toho začínám mít dost.

Když byla na mateřské dovolené, měli jsme obrovskou manželskou krizi a tehdy jsem poprvé pomyslel na rozvod. Svědkem jejích výbuchů a na to navazujících hádek byly bohužel děti, které reagovaly pláčem. Právě kvůli nim jsem ale myšlenku na rozvod zavrhnul a zkusili jsme dát do pořádku, co se jen dalo. Problém je v tom, že se brzy vše vrátilo do starých kolejí. Manželka je velmi cholerická, a i když u ní určitá snaha byla, poslední rok a půl je to u nás velmi špatné.

Snažil jsem se ji přesvědčit, aby šla za zábavou, našla si kamarádky. Mám sice malou, ale prosperující firmu, takže finance pro mě nejsou problém. Ona je však nejraději doma, nechce nikam chodit. Doma se věnuje dětem, hodně uklízí a večer se dívá na televizi a na Facebook. Mnohokrát jsem jí říkal, ať jde cvičit, ale nechce. Přestala o sebe i dbát. Kdysi se mi líbila, taky proto jsem si ji vybral, ale jako by úplně rezignovala na svůj vzhled. Snažil jsem se s ní o tom mluvit … ale hned na mě agresivně vystartovala, že ji hodnotím podle vzhledu a ne podle toho, jaká doopravdy je. Problém je v tom, že já v ní nevidím nic hezkého ani po lidské stránce. Řeknu to otevřeně – zprotivila se mi.

Já jsem velmi činorodý člověk, baví mě veškeré sporty a k tomu vedu i děti. Do práce jezdím na kole, doma mám lezeckou stěnu, v zimě s dětmi lyžujeme. Rád cestuju, poznávám nové krajiny. Manželka večer kouká na telenovelu, u toho neustále něco přikusuje a zapíjí coca colou. Sem tam mi řekne, ať si sednu k ní, ale ta představa, že bych se díval na jeden z těch přihlouplých seriálů a poslouchal, jak křupe lupínky, je pro mě odporná.

Snažil jsem se přijít na to, kdy tento můj odpor vzniknul, a přišel na to, že jsem ho asi nechtěl vidět, až přerostl do situace, která je teď. Co se týče intimní oblasti, nejsem s ní schopen už ani spát, protože se mi opravdu hnusí. Sex jsme na její naléhání měli asi před měsícem, ale musel jsem hodně zapojit představivost, abych měl vůbec erekci. Manželka tuto změnu chování samozřejmě vidí a přisuzuje to nové partnerce. Když jí po pravdě říkám, že občas masturbuji, opět jsem zahrnut výčitkami a podezříváním. Jako každý muž mám své potřeby, ale opravdu si raději vypomůžu sám.

Mám kolem sebe samozřejmě ženy, například manželky svých kolegů či kamarádů. Občas se setkáváme a já nechci srovnávat, ale nevyhnu se tomu. Všude jsou konflikty, nejsem naivní a není mi dvacet let. Ale u všech z nich vidím alespoň minimálně nějakou společnou zálibu. Moje žena mi neustále říká, jak ji unavuje učení s dětmi, praní a žehlení a jak je na vše sama, když já jdu sportovat. Přitom já jsem schopen se o děti postarat, chci, aby někam šla. Vyzkoušel jsem si to mnohokrát, když byla v nemocnici nebo na služební cestě. Naopak bych řekl, že jsou děti se mnou ve větším klidu.

Když spustí hádku, není k zastavení a vědomě do ní zatahuje i dcerku (syn nás má rád oba, ale řekl bych, že ke mně má blíž). Intervaly mezi hádkami se zkracují a důvody jsou jakékoliv. I když si nerozumíme, vždy jsem se snažil rodinu zachovat "kvůli dětem." Teď však začínám pochybovat a myslím si, že bych měl – právě kvůli dětem – k rozchodu sáhnout. Manželka tvrdí, že mě miluje a nechce, abych ji opustil, že to nepřežije a něco si udělá. Jsem s rozumem v koncích.

Děkuji za váš názor – pomůže mi jakýkoliv pohled.

Petr

Petře,

děkujeme vám za dopis. Je z něj patrné, že jste se snažil popsat všechny aspekty vaší situace i že se očividně snažíte najít řešení, které bude nejméně bolestné pro vaše děti. Ráda bych vám proto vyjádřila uznání za zodpovědný a zralý přístup k problému, který máte. Chápu, že dlouhodobé soužití s člověkem, s nímž už máte jen málo styčných bodů a dlouhodobě si nerozumíte, je velmi náročné pro všechny zúčastněné.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Nepíšete, jak dlouho tento stav trvá, a je samozřejmě v pořádku, že jste se snažil zachovat manželství, pokud jste měl pocit, že jde o nejlepší variantu pro vaše děti. Otázkou je, zda tento stav platí i nadále a zda je pro ně udržení vztahu stále tím nejlepší řešením. Píšete, že děti reagují na vaše hádky špatně, hádáte se i před nimi a navíc ještě manželka do hádek zapojuje dceru. Takové situace musí znamenat pro děti obrovský stres a důležité je zvážit, zda ve vaší rodině pro děti dlouhodobě převažují pozitiva či negativa.

Měl byste si promluvit s manželkou o tom, zda jí aktuální stav vyhovuje, nebo by uvítala změnu (případně jakou). Pokud ji skutečně pravidelně pomáháte s domácností a dětmi a ona přesto odmítá jakékoli jiné aktivity či čas věnovaný sama sobě, obávám se, že už toho příliš udělat nemůžete. Důležité je, aby měla možnost realizovat se i mimo okruh rodiny, ale pokud tuto variantu setrvale odmítá, nemůžete ji k tomu přirozeně nutit. Klíčová je v této oblasti především její iniciativa a zájem.

Obávám se, že váš problém už zasahuje velmi hluboko a budete ho jen těžko řešit sami. Velmi bych vám proto doporučila, abyste společně navštívili odborníka, který vám se vzájemnou komunikací pomůže a pomůže vám překlenout vaše rozpory - bude-li to možné. Přeji vám hodně štěstí.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

Najdete na iDNES.cz