Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svět podvodů: pro splnění amerického snu se filutové vrhali pod kola aut

Kaskadérské salto, zraněný skokan nebo jen „flop“. Říká se mu různě a svět ho zná už čtyři století. Přesto si oběti dokáže pořád najít. Podstatou podvodu je aranžovaná nehoda, která udělá z podvodníka oběť vaší neopatrnosti. A vy raději na místě platíte, abyste se vyhnuli soudu. Zvláště když je u toho placený kompars bezpočtu svědků.

Takhle nějak byly skokanské dopravní nehody fingované. Jenže zcela vážně a se spoustou komparsu, leckdy i s „náhodně“ procházejícím lékařem či právníkem. | foto: Profimedia.cz

Onen trik znala už viktoriánská Anglie. Nadělal tehdy řadu nepříjemností londýnským drožkářům. Jak to tehdy vypadalo? Při projížďce pochmurným East Endem najednou skončí pod kopyty nebo koly vozu nebohý chodec. Je buď raněn, nebo silně otřesen. A ve vteřině je tu dav očitých svědků, kteří drožkáři nedovolí odjet.

Co bude dál? Vyhrožování policií a požadavek na uhrazení nákladů na lékaře. Situace se stává vyhrocenou a drožkář si může snadno spočítat, že než soud a riziko ztráty licence, která mu vydělává na živobytí, bude lepší utratit pár drobných jako rychlé mimosoudní vyrovnání.

Z původních obětí spolupachatelé a vyděrači

Vybraný „skokan“ často disponoval starším zraněním, které by mohl u soudu prokázat. Býval to například mrzák-válečný veterán, živitel deseti dětí, bezúhonná osoba. Někdo, kdo by před porotou vypadal skutečně zuboženě a důvěryhodně. Bylo lepší zaplatit hned.

Další rozvoj triku do sebe nakonec nasál i samotné drožkáře. Po domluvě s komplici začali do nastražené pasti navážet pasažéry. Ctihodný gentleman coby zákazník neměl na skrumážích a strkanicích zájem. Chtěl mít tu cestovní komplikaci rychle za sebou. A tak raději vyhodil pár liber do davu, aby se mohlo jet dál. Často se dokonce stal objektem dlouhodobého vydírání, drožkář nebo mrzák za ním docházel pravidelnou výplatu, výměnou za mlčení.

Trik se skokanem existoval v bezpočtu variant a na jeho provozování se překvalifikovaly četné gangy kapsářů. Někteří se specializovali na venkovské závozníky a formany, kteří do měst přiváželi zboží. Venkovani se opravdu nechtěli podívat k městskému soudu, měli jen vyložit zboží a večer být doma. Proto platili.

Provozování byznysu kolem skákání pod kola neslo jen minimální rizika. Oběť obvykle neměla zájem volat k nehodě muže zákona. Ostatně, i kdyby větřila podvod, nemohla si být jista, zda není na výplatní pásce filutů i přivolaný policista. Nehoda a kaskadérské salto často nabývaly hrůzných rozměrů: našly se i matky, které se nestyděly vhodit pod kola vozu vlastní nechtěné dítě.

New York: zlatá éra skokanů

Předstírat srážku s drožkou, která po nepevné dlažbě uhání rychlostí 10 kilometrů v hodině, bylo v zásadě snadné. Co však se skokanským trikem udělal rozvoj automobilové dopravy? Vždyť ustát střet s jedoucím vozem vyžaduje o poznání lepší tělesnou konstituci a načasování. Podvod však ve výzvě obstál.

Průvodce světem podvodů

V našem cyklu jsme vám již představili:

Vděčí za to zejména Danielu Laulichtovi, který ve dvacátých letech minulého století vybudoval na území města New York své skokanské impérium. Na vrcholu kariéry u něj stabilní výdělek nacházely tři desítky skokanů, vyplácel odměny komparsu o síle 150 osob.

„Spoustě lidí jsem pomohl splnit si jejich americký sen,“ říkal později u soudu. Zaměstnával čerstvě připluvší migranty z Evropy. Nové a neokoukané tváře „obětí dopravních nehod“ byly podstatou úspěchu. Policisté je ještě neznali.

Laulicht nejprve rozjel podnikání se svým mladším bratrem Benjaminem. Pracovištěm jim je celý Lower East Side, který byl stejně jako dnes přehuštěn dopravou. „Aut je tu spousta, každý tu pospíchá, přitom ale nejezdí rychle,“ pochvalují si. V průběhu dne každý skáče i desetkrát a úspěšnost „mimosoudního vyrovnání“ je kolem 50 procent.

Proto může byznys rozjet ve velkém. Laulicht brzy řídí originální orchestr, ve kterém nechybí ani taxikáři a další řidiči. Špatně parkují a blokují výhled, musíte ubrat rychlost a předjíždět je. Manévru pak využijí chodci, kteří se vám vmísí pod kola. K dispozici tak má spoustu hodnověrných svědků, kteří potvrdí, že jste jeli „rychle jako blázen“. Na místě je hned lékař, potvrzující vážnost zranění sraženého skokana, objevit se může i právník, který oběti nehody nabízí pomoc při sestavení žaloby. „Vysoudíme na vás poslední penci, pane, je div, že jste tohoto muže nezabil,“ odříkávají naučený text. Vaší úlohou je v této hře jediné: zaplatit.

Nehody bez zraněných

Nakonec Laulichta aranžování nehod přestane bavit a začne se živit výrobou falešných nehod. „Vytvářel neexistující, ale přesto velmi přesvědčivé bouračky,“ říká Susie Felberová, spisovatelka a skokanova vnučka. „Byla to nová úroveň podnikání, při kterém mu šli na ruku všichni. Obětí byly pojišťovací domy.“

Laulichtovi skokani informují úřady o smyšlené nehodě. Potvrdí ji sami zaplacení řidiči, lékaři, svědci. Nechybí ani zpráva mechaniků o opravě škod na voze. Ještě že se nikomu nic až tak vážného nestalo a všichni jsou pojištění. Král newyorských skokanů zaměstnává 13 právníků, každý z nich řeší v průměru jednadvacet nehod ročně. Průměrná náhrada škod? Pět tisíc dolarů.

Laulicht je skoro milionář, ale ani jeho zaměstnanci nestrádají. I v době ekonomické krize vydělávají 75 dolarů týdně. Pojišťovny nakonec newyorskou skokanskou organizaci včetně „generálního ředitele Laulichta“ dostanou do Sing Singu.

Podvod ale pro svou snadnou replikovatelnost běží dál. Dnes prakticky nenarazíte na zemi, kde by v nějaké obměně nebyl aplikován. Někde se drží historických osnov: horké chvíle můžete zažít v kterékoliv rozvojové zemi, kde vám pod koly džípu skončí malé dítě. Vesničané s mačetami vám nedávají prostor diskutovat a zákon tu může mít velmi radikální podobu. Hrozba lynčování ale vnáší do jinak prostého triku prvek agrese a výsledek má pak spíš neelegantní podobu loupežného přepadení.

To skokani z Ruska nebo Číny jsou spíš sólisté a amatéři: když se na světlech rozjíždíte, seběhnou z chodníku a pověsí se vám na kapotu. Výsledek je ale stejný: peníze, nebo soud? A protože každá evidovaná nehoda zvyšuje cenu vašeho povinného ručení, často raději sáhnete do peněženky. V turistických destinacích se na saltech pod kola často podílejí i agentury půjčující auta a skútry výletníkům. Dávají echo skokanům a ještě z vás vytáhnou peníze za poškození vozidla.

Život a špinavou práci však podvodníkům značně komplikují go-pro kamery ve vozech.

Jen rozvojových zemí se však skokanské podvody netýkají. Ve Spojených státech amerických se řadí mezi třetí nejčastější formu pojišťovacího podvodu. Když jsou ve hře právníci a soud „o náhradách trvalého poškození zdraví“, mohou jít vyrovnání do milionů.

Na popularitě dnes získává i nenáročná variace triku. Podvodníci nepotřebují auto, stačí, že na chodníku do někoho strčíte nebo se vám zamotá do cesty. A rázem už před vámi leží oběť vážné nehody, pravděpodobně se zablokovaným krkem, vychýlenou ploténkou nebo vykloubeným ramenem. Do série podobně aranžovaných nehod patří i „rozbitý mobil“, který poté, co do někoho vrazíte, spadne na zem. Je na součástky a vina je na vás. Že byl pravděpodobně rozbitý už dávno? To teď nezjistíte. A než se hádat, zaplatíte.

Autoři:
  • Nejčtenější

Nejhorší není pohled, ale pachy. Na to si nikdy nezvyknete, říká soudní lékař

9. června 2024

Premium Soudní lékař František Vorel dělal přes deset tisíc znaleckých posudků. Brutalita zločinců ho často...

Nová antikoncepční éra. Gel pro muže slibuje spolehlivost

12. června 2024

Má být stejně účinný jako hormonální antikoncepce pro ženy. Snad dokonce ještě spolehlivější. Gel...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

I penisu určujeme ideální vzhled. Studie zjistila, co preferuje většina

10. června 2024

Premium Ideální nos, obličej, hrudník u pánů a ňadra u dam, zadek. Žádoucí proporce si, podle měnících se...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nápadník se proměnil v psychopata. Opilou soustružnici při sexu ubil cihlou

8. června 2024

Premium Polorozpadlý dům na konci ulice zel už dlouho prázdnotou. Občas se tu setkávaly poněkud nenáročné...

Učil jsem se v Číně i od Foglara, líčí zakladatel české školy bojových umění

16. června 2024

Premium Od roku 1990 vede Ivan Rzounek stále fungující českou školu Wing Chun Kung Fu v Praze. Vypráví...

Převraceli auto, tahali železo. Siláci a silačky soupeřili ve Vrdech

15. června 2024,  aktualizováno  18:50

Sjeli se, aby poměřili síly. Aby se utkali v disciplínách, které laikům připadají nezdolatelné....

Nejstarší pivovary světa. Fungují i tisíc let, dějinami prošlo i Česko

14. června 2024

Svět ho zná již po třináct tisíc let, jistou dobu bylo pivo mnohde dokonce zdravotně bezpečnější...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...