Pět věcí, které škodí mužům: krásné ženy i lifestylové magazíny

aktualizováno 
Dokáží vás vyřadit z provozu, třebaže byste to do nich neřekli. Krásné ženy vám vypnou mozek, kvůli pánským magazínům se stanete obětí posedlosti vlastním tělem a sójové výrobky zničí vaše spermie.

"Prosím, tady jsem, všimněte si mě!" Setká-li se muž s atraktivní ženou, jeho mozek podle vědců "vypne" a soustředí se především na to, aby ji zaujal. | foto: Profimedia.cz

1. Hezké ženy

Jdete na pohovor, pracovní prezentaci nebo na těžkou zkoušku do školy? Doufejte, že u toho nebude atraktivní žena. Představuje pro vás totiž, jak varují vědci, další ohrožení. Výzkum holandských odborníků z roku 2009 ukázal, že mužský mozek v přítomnosti atraktivní ženy "vypíná".

Muži, kteří přišli do styku s krásnou ženou, dosahují několik desítek minut po setkání výrazně horších výsledků v testech inteligence i výkonnosti. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že veškerý mozkový potenciál spotřebují muži na to, aby atraktivní ženu zaujali, a v ostatních oblastech u nich dochází k útlumu. Zajímavé je, že u žen k podobnému jevu nedochází.

2. Laptopy

Pracujete-li často s notebookem položeným na stehnech, ohrožujete podle lékařů svou plodnost. Souvislost mezi poškozením spermií a teplem, které produkují laptopy v chodu, prokázalo už několik studií. Naposledy, loni, se jí zabývali urologové z State University of New York. Zjistili, že už za pouhou jednu hodinu používání notebooku položeného v klíně vzrůstá teplota ve varlatech o 2,5 stupně Celsia. Nebezpečnou věcí se však laptop stává už po čtvrthodině, k poškození spermií totiž stačí, když se teplota zvýší o jeden stupeň Celsia. Nezachrání vás ani podložka pod notebookem. Zpomalí sice zvyšování teploty ve varlatech, nebezpečných hodnot však dosáhne i tak už za půl hodiny.

3. Sója

Podobně jako notebook na kolenou zacvičí s vaší plodností i přílišná vášeň pro konzumaci sójových výrobků. Naposledy zkoumali vliv pravidelného pojídání sóji na mužskou neplodnost vědci z Harvardu v roce 2008. Ze závěrů, které zveřejnili v magazínu Human Reproduction vyplývá, že muži, kteří konzumují sójové výrobky prakticky denně, mají přibližně o polovinu méně zdravých spermií než ti, kteří sóju nejedí. Nízký počet zdravých spermií je přitom jednou z hlavních příčin mužské neplodnosti. Náruživí příznivci sójových výrobků mají podle výzkumu v průměru o čtyřicet milionů spermií na mililitr krychlový méně. Podle lékařů je to proto, že chemické látky obsažené v sóji napodobují účinky estrogenu, ženského pohlavního hormonu.

4. Antidepresiva

Předepsal-li vám lékař antidepresiva, budete čelit dalšímu zabijáku plodnosti. Podle výzkumu z roku 2008, který citovala agentura Reuters, totiž běžně předepisované léky proti depresi poškozují DNA spermií. Autoři výzkumu z Cornell Medical Center v New Yorku tvrdí, že při jejich dlouhodobém užívání vzrůstá riziko poškození spermií na třicet procent. K poškození dochází už po čtyřech týdnech užívání léků.

5. Pánské magazíny

Kupujete si je? Podle psychologů tak poškozujete vnímání vlastního těla (body image). Před třemi lety zveřejnil psycholog David Giles výsledky několikaletého výzkumu, v němž se zabýval vlivem fotografií zobrazovaných v pánských magazínech na to, jaký vztah mají muži ke svému tělu. Zjistil, že se kvůli lifestylovým časopisům ocitají pod stejným tlakem jako ženy.

I muži mají pocit, že fotografie prezentují "reálné" muže a diktují tak, jak by měli vypadat oni sami. Právě média zaměřená na životní styl mohou podle psychologů za poruchu nazývanou "athletica nervosa", která se projevuje přílišnou koncentrací na svůj vzhled, posedlostí svalovou hmotou, nadměrným cvičením a zneužíváním anabolických steroidů.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

Vězení San Pedro je místo, odkud vězni neutíkají, protože nemají důvod

Jsou v něm zavřeni nejtěžší bolivijští vězni, ale bachaři nad ním nevládnou....

Žádní dozorci uvnitř areálu, čtyři až pět mrtvých měsíčně, svou celu si musíte sami pronajmout. Přesto si odsouzení na...

Jako Woodstock, jen horší. Seznamte se s festivaly, které se nepovedly

Nejprve se s absencí jakékoli pořadatelské aktivity v Powder Ridge hippies...

Powder Ridge, W´99 a Fyre. Tři hudební festivaly, které v odstupu jednoho roku, třiceti a téměř padesáti let odkazovaly...

Najdete na iDNES.cz