VIDEO: Onewheel vzešel ze sci-fi filmu. Jste rádi, že se nepřizabijete

  • 17
Onewheel neboli elektrický snowboard je poměrně novým dopravním prostředkem, který můžete potkat na silnicích. Reportér Matěj Smlsal prkno na kolečku vyzkoušel. Ukázalo se, že pády na trávě nejsou takový problém, horší je, když se zaseknete na křižovatce.

Onewheel vznikl v roce 2013 v Kalifornii. Jeho vynálezce Kyle Doerksen se inspiroval filmem Návrat do budoucnosti, kde hlavní hrdina prchá svým pronásledovatelům na růžovém prkně.

„Zakladatel šel na crowfoundový server, kde představil onewheel. Lidi se na něj složili a v roce 2013 vznikl první prototyp,“ říká Tomáš Kosík, majitel obchodu Adrenaline junkies, který je oficiálním prodejcem pro Českou republiku.

Nejpopulárnější je elektrický snowboard ve Spojených státech a v Kanadě. Ale jezdí na něm i Češi, třeba zpěvák Ben Cristovao. A také Tomáš Hübelbauer, který byl tak odvážný, že mi půjčil svůj stroj a rozhodl se mě na něm naučit.

„Nejdříve si dáš nohu na jednu stranu prkna, podáš mi ruce, pak si stoupneš i druhou nohou a zkusíme se dostat do balancu,“ vysvětluje mi.

Základem je právě rovnováha. Když ji získáte, můžete se pustit do otoček, zrychlování a podobně. „A nejdůležitější věc na začátku, seskakuj oběma nohama. Není možné seskočit jen jednou, protože board by ti ujel a shodil tě,“ popisuje Hübelbauer.

Když mi ukazoval, jak se na onewheelu jezdí, spadl. Trochu mě to uklidnilo. Nemusím se stydět, že jsem sebou prásknul o zem několikrát. Mohu však konstatovat, že nebyla správná volba brát si na trénink vyprané kalhoty.

Při rychlé jízdě vás automaticky zpomalí

Snowboard na kolečku umí jezdit docela rychle. „Maximální rychlost je daná výrobcem – je to třicet kilometrů v hodině. Prkno má bezpečnostní prvek, takzvaný pushback, který mi v momentě, kdy dosáhnu větší rychlosti, začne zvedat předek, a tím mě brzdit,“ líčí prodejce Kosík.

Jezdit můžete po silnici i po chodníku. „Vždy však záleží na opatrnosti a ohleduplnosti k druhým. Můžete s tím i do parku, do lesa, na trávu, kamkoliv. Zkrátka tam, kde není nakresleno, že tam nesmíte s kolem, bruslemi, skejtem a podobně,“ říká.

Pro začátečníky je vhodný model pint. Je lehčí, má však menší dojezd i maximální rychlost než druhý typ XR. A právě na něm jsem se pak projel Prahou.

Řeknu vám, to byly na nervy na křižovatkách, když jsem naskočil, ale asi ne správně, jelikož onewheel se takzvaně nechytl a nerozjel. A asi vás nepřekvapí, že řidiči za vámi nemají trpělivost sledovat, jak tam sebou neúspěšně cloumáte.

Upřímně řečeno, mnohem jistěji se cítím na chodníku. Tam mám poměrně velkou jistotu, že mě auto nesmete.

Kolem onewheelu vznikla i velká komunita. Díky aplikaci vidíte ostatní jezdce po celém světě. Můžete sledovat, kolik už ujeli i kudy ráno jeli do práce. Aplikace zároveň ukazuje potřebné údaje i vám: kolik jste najeli, jakou frčíte rychlostí nebo kolik zbývá baterky. Nabízí i výukové módy.

Tomáš Hübelbauer, který mě na prkně učil, nabízí bezplatné zaučení také ostatním zájemcům. Stačí se mu ozvat třeba na jeho Instagram.