Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak zněla hudba našich předků. Vědci rozehráli 18 tisíc let starý nástroj

Desítky let ležela jen tak v toulouském muzeu. Až nedávno vědci seznali, že onu mušli před 18 tisíci lety opracovaly ruce našich předků. Tak, aby vydávala tóny, konkrétně C, C s křížkem a D. Podle autorů výzkumu je to nejstarší známá lastura upravená do podoby hudebního nástroje na světě.

Pochází z jeskyně Marsoulas poblíž Toulouse a z časů, kdy v oblasti žili magdalénští lovci sobů a jelenů, což bylo konci poslední doby ledové. Prostory objevili archeologové v roce 1931, byli fascinováni barevnými malbami znázorňujícími bizony, koně a lidské postavy.

Na těžké lastuře bylo pozoruhodné, jak poznamenává list The New York Times, že se do jeskyně musela dostat z pobřeží Atlantského oceánu, urazila tedy zhruba 240 kilometrů. Přesto ležela stranou pozornosti, mělo se za to, že sloužila jako pouhá nádoba na pití. Nepříliš zajímavá. Po osmdesát let na ni v muzeu padal prach. Až poté se jí začali vědci zabývat. A zjistili, že vykazuje známky „opravdu složitého technického opracování“.

Mohutný zvuk

Vrcholek jednatřicet centimetrů dlouhé mušle, patřila mořskému plži Tritonce římské, čísi ruka vědomě odstranila. Tím vytvořila kulatý otvor, jímž se prostrčila úzká hůlka, aby ve vnitřní struktuře mušle vyvrtala dírku, v průměru má trochu víc než centimetr. Kromě toho pradávný milovník hudby upravil i další část lastury. Odstranil z ní šestici závitů, aby hudebník mohl vložit do mušle ruku a modulovat tak tóny, líčí server BBC.

Všechny úpravy byly podle studie, která vyšla v magazínu Science Advances, bezpochyby záměrné. Cílem bylo vytvořit hudební dechový nástroj. Do odhaleného vrcholku lastury se podle vědců nasazoval náustek, nejspíš v podobě duté ptačí kosti, který hru usnadňoval.

Vědci však nezůstali jen u trojrozměrného modelu, skenování lastury a prohlídky jejích útrob s pomocí miniaturní kamery. Požádali hudebníka Jeana-Michela Courta z toulouské univerzity, aby nástroji vdechl život.

„Hudebník vibroval rty,“ popisoval Court s tím, že vibrace poté vstupovaly do těla lastury, kde rozkmitávaly vzduch, aby se navíc přidaly i vibrace vyvolané tvarem mušle. Podle toho, jak pradávný umělec rty špulil, volil specifické frekvence vibrací a měnil tóny. Z nástroje vyluzoval tři odlišné tóny na frekvenci 256, 265 a 285 Hz. To podle vědců nejvíc odpovídá tónům C, C s křížkem a D.

Hudebník přiznával, že hra na lasturu není nejsnazší. „Abych zvuk udržel, potřeboval jsem spoustu vzduchu,“ líčil. Intenzita zvuku však byla podle vědců fascinující. „Na vzdálenost jednoho metru jsme naměřili sto decibelů, cituje BBC Philippa Waltera z Sorbony.

Venuše z období paleolitu odkazovaly na změnu klimatu. Symbolizovaly přežití

Studie zahrnula i Věstonickou venuši.

Jsou jedním z nejstarších uměleckých vyjádření. Figurky venuší z období paleolitu byly považovány za tehdejší symbol sexuality, krásy. Podle aktuální studie však zpodobňovaly přežití. Vznikaly v době a v místech klimatických změn, ledovců a nedostatku potravy. Součástí studie byla i Věstonická venuše.

Court podle serveru Inverse potvrdil, že odstraněný vrcholek lastury dělal místo náustku. Bez něj hrozí umělci poranění rtů. Podle serveru CNN je lastura nejstarším dechovým nástrojem svého druhu na světě. Známe píšťalky z kostí staré 35 tisíc let, ovšem žádný hudební nástroj z lastury tak starý jako tato magdalénská mušle archeologové neznají. Stáří lastury vědci podle serveru Inverse nebyli schopni určit přesně, odhadují však, že vznikla před 17 500 až 18 tisíci lety.

Jako soundtrack k malbám

Dokladem vztahu našich starodávných předků k umění je i sama jeskyně na úpatí Francouzských Pyrenejí, v níž se mušle našla. Starodávní malíři její stěny zdobili za použití hematitu obrazy, ztvárňovali lidi i bizony a koně, rovněž však pestré geometrické obrazce. Některé kresby jsou miniaturní, největší mají kolem dvou metrů.

Zkrášlená je i sama lastura, a její design odpovídá stylu nástěnných maleb. „Svým způsobem je to jako poslouchat ’soundtrack’, který je doprovodem maleb na stěnách,“ píší archeolog Gilles Tosello a odbornice na prehistorické umění Carole Fritzová, kteří studii vedli. Podle nich je to první doklad symbolického spojení mezi krášlením jeskyně a hudebním nástrojem. Ryze a pouze pro hudbu však lastura nemusela být používána. „Mohla sloužit i jako komunikační nástroj,“ uvedl Tosello pro CNN. A dodal, že mohla hrát roli i při jeskynních rituálech.

Kromě toho však je též symbolem propojení s oceánem. Víme, že pyrenejské komunity byly v interakci s obdobnými společenstvími v Kantábrii, na severu Španělska u Biskajského zálivu. Nález lastury ono propojení potvrzuje, zdůrazňuje BBC. Podle Tesella může být důkazem dokonce toho, že oba regiony mohli obývat titíž lidé, kteří jako nomádští lovci pobyty u Atlantského oceánu a v Pyrenejích střídali. Pokud by zůstali příliš dlouho na jednom místě, mohli by všechnu zvěř vylovit.

V budoucnu vědci plánují vytvořit přesnou a funkční kopii, prozkoumat vyvrtanou díru a ověřit, jak daleko byl slyšet zvuk nástroje. A mezi jejich vize patří koncert, při němž by lastura rozezněla jeskyni, v níž na ni naši předci hráli.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sexuální fetiše Evropy. Česku přiděluje mapa překvapivou libůstku

27. května 2024

Leckteré jsou tak zvláštní, že si zaslouží něco vysvětlujících slov. Další již docela nové a...

Sexem k milionům. Seznamte se s bohatými pornoherci

22. května 2024

Je to obor, v němž je propast ve finančním ohodnocení opačná než ve velké většině ostatních...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sekera v čelisti. Rekonstrukce přiblížila vraždění švédských rolníků

23. května 2024

Nebyla to vyrovnaná bitva. Na jedné straně stálo vojsko dánského krále, na druhé prostí švédští...

Přemohly ho úchylné choutky a pak spatřil otevřené okno. Přežila zázrakem

25. května 2024

Premium Na stole obvodního oddělení VB Jeseník se té květnové noci rozdrnčel telefon. „Tady závodní stráž...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kanibalismus neměl ohrozit Putinovo zvolení. Stát jasnou kauzu založil

28. května 2024

Manželský vražedný a kanibalský pár naservírovala kriminalistům náhoda. Usvědčil ho mobil s...

Kanibalismus neměl ohrozit Putinovo zvolení. Stát jasnou kauzu založil

28. května 2024

Manželský vražedný a kanibalský pár naservírovala kriminalistům náhoda. Usvědčil ho mobil s...

Sexuální fetiše Evropy. Česku přiděluje mapa překvapivou libůstku

27. května 2024

Leckteré jsou tak zvláštní, že si zaslouží něco vysvětlujících slov. Další již docela nové a...

Bylo tu policejní komando i dobývání ve Škodě 120, líčí exkastelán Karlštejna

26. května 2024

Premium Bývalý karlštejnský kastelán Jaromír Kubů zná tajnosti středověkého hradu z dob Karla IV. jako své...

Přemohly ho úchylné choutky a pak spatřil otevřené okno. Přežila zázrakem

25. května 2024

Premium Na stole obvodního oddělení VB Jeseník se té květnové noci rozdrnčel telefon. „Tady závodní stráž...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...