Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pravěký člověk nesl dítě, minul je mamut. Vědci četli ze stop dávné pouti

Je to působivá, fascinující anatomie pravěké vycházky. Ony stopy jsou staré přes 11,5 tisíce let, táhnou se kilometr a půl, je jich na čtyři stovky. Je to záznam o nejdelší pravěké cestě, který máme. Vědci z něj sestavili celý příběh oné pouti.
Vědecká rekonstrukce pravěkého putování dává nahlédnout do jednoho příběhu...

Vědecká rekonstrukce pravěkého putování dává nahlédnout do jednoho příběhu lidských dějin. Univerzita, kde studie vznikla, ho zachytila i obrazem. | foto: Bournemouth University

Krajinou, kterou dnes známe jako národní park White Sands v Novém Mexiku, putovala žena, možná velmi mladý muž. S batoletem v náručí. Čas od času si dospělý musel odpočinout, nohy se mu bořily do bláta, a tak dítě na chvíli postavil na zem. Oba měli štěstí, protože dvě velká zvířata, mamut a obří lenochod, jejich dráhu zkřížila, až když byla dvojice daleko.

Práce, kterou představuje magazín Quaternary Science Reviews, je dechberoucí. „Nic obdobného jsem nikdy neviděl,“ komentuje objev a jeho výzkum evoluční biolog Kevin Hatala z Chatham University.

Tady kaluž, tam mamutí lejno

Unikátní soubor stop vědcům otevřel dveře k pravěkému příběhu, který je po sobě zanechal. Týmu z Bournemouth University začal vystupovat před očima díky analýze tvaru i struktury otisků. Byl to pro ně ojedinělý materiál, stopy představovaly celkem kilometr a půl. Člověk, s největší pravděpodobností žena nebo dospívající mladík, který je za sebou nechal, přitom dobře věděl, kam jde. Stejnou cestou se poté vracel zpět.

A nešel sám. „Na několika místech na první cestě jsou série malých dětských stop. Ten, kdo dítě nesl, jej postavil na zem – snad za účelem odpočinku. Podle velikosti dětských stop je udělalo batole ve věku kolem dvou let, snad o něco mladší,“ píší na serveru The Conversation autoři studie Matthew Robert Bennett a Sally Christine Reynoldsová.

OBRAZEM: Pradávní vlci, mamuti i lidé. Permafrost nám uchoval dějiny

Jsou staré tisíce let, gigantickou časovou vzdálenost však jejich těla přečkala...

Jsou staré tisíce let, gigantickou časovou vzdálenost však jejich těla přečkala téměř nedotčená. Díky permafrostu, který pro nás starodávné tvory uchránil. Patřil mezi ně i vlk, jehož působivá hlava s výhružnými tesáky se na Sibiři uchovala. Měří 40 centimetrů, zabrala by tedy polovina těla dnešních vlků. Zvíře žilo v pleistocénu, před více než 40 tisíci lety.

Oddechnout, ulevit si, rozložit síly bylo potřeba. Půda, do níž se bořily nohy, byla totiž vlhká, člověk s dítětem čas od času uklouzl. A musel se vyhýbat překážkám, na několika místech jsou kroky neobvykle dlouhé. Co stálo v cestě? „Mohla to být louže. Mohlo to být mokré mamutí lejno,“ nabízí odpovědi v magazínu National Geographic Reynoldsová.

Cestovatelka, pokud to byla žena, navíc postupovala blátem docela velkou rychlostí. Podle vědců ušla 1,7 metru za sekundu. „Příjemná rychlost chůze je přitom 1,2 až 1,5 metru za sekundu po suché zemi,“ dodávají autoři v magazínu Inverse.

Gigantický lenochod čichal lidi

Když došla na sever, na místo určení, děťátko tam odložila, pár hodin poté se totiž stejnou cestou zpět vracela sama. Nejenže schází otisky dětských nožiček, ženiny stopy svědčí o tom, že nebyla obtěžkána nákladem. Jsou užší, sevřenější. Mezi dvěma cestami se však na trase leccos odehrálo, cestovatelka v krajině přirozeně nebyla sama.

Stopy její první cesty na sever totiž křižují otisky tlap obrovského lenochoda. A nezastírají, že zvíře o nedávné přítomnosti člověka vědělo. Jak se totiž k lidským stopám blížilo, zdá se, že se vztyčilo na zadních nohách, aby nasálo pach a spustilo se zase na všechny čtyři. Naproti tomu velký mamutí samec lidskou cestu přešel patrně bez toho, že by předchozí přítomnost lidského poutníka zaznamenal.

To vše stopy prozrazují. Jsou-li dobře přečteny, jsou jako fotografie nebo spíše klip momentu z hlubokých dějin. „Páteří našeho porozumění minulého života jsou samozřejmě fosilie,“ vysvětluje paleoantropolog William Harcourt-Smith z City University of New York, dodává však: „Jenže stopy jsou neobyčejné, protože ty zachycují konkrétní okamžik oné minulosti.“

Obří pravěké bitvy se účastnili asi i bojovníci z území dnešního Česka

Meč byl první zbraní, kterou lidé vyvinuli výlučně pro boj mezi sebou. Jeho...

Byly jich tisíce. A nebyl to lokální konflikt – epické bitvy u severoněmecké řeky Tollense se účastnili válečníci z velké dálky. Byli mezi nimi možná i bojovníci z území dnešního Česka. Vědci luští záhadu zřejmě nejstarší evropské bitvy, která se odehrála před víc než třemi tisíci let. Výzkum mění pohled na dějiny násilí.

Podle autorů studie stopy z národního parku o našich předcích leccos vypovídají, například o jejich sociální organizaci. Ať šla s dítětem žena, nebo muž, dobře věděli, kam jdou. „Stopy nevydaly známky bloudění, ztracení se, rozmýšlení se, kudy jít dál,“ líčí Reynoldsová. Stejně tak se zdá, že se dotyčný člověk neobával, že by se mu v místě určení dostalo nepřátelského přijetí.

Proč se však na cestu vydal za deště, za mokra? Přistihlo ho nevlídné počasí až na pochodu? A proč šel dítě předat, bylo nemocné, šel ho vrátit matce? A kam přesně šel? Za sousední rodinou, loveckou tlupou? Na onu otázku vědci odpovědět nedokážou, stopy totiž mizí na vojenské základně White Sand Missile Base, kam nemají přístup.

Mizející stopy

Poté, co své svědectví o příběhu z dávné historie stopy vydaly, do dějin odkráčely samy. Byly to totiž na první pohled velmi nezřetelné otisky, pracovníkovi národního parku Davidu Bustosovi o sobě daly vědět jen slabým zbarvením. Otisky byly v jemném písku, ohraničeny pouze krustou soli, ta držela jejich tvar.

Jejich strukturu vědecký tým odhaloval pomocí štětečků velmi opatrně, i tak se však po očištění rozpadaly. Proto je vědci ihned fotografovali, aby poté pořídili jejich trojrozměrné modely. „Minutu poté, co jsme je odhalili, začal závod, abychom je zaznamenali přístroji dřív, než prostě… zmizí,“ líčila Reynoldsová.

Autoři:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...