Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zapomeňte na analýzy DNA: zločince odhalí jejich vlastní mikrobi

Kriminalistické vědy prodělávají evoluci. Ještě dvě století nazpátek by zločinec nevěřil, že jej za mříže mohou poslat otisky vlastních prstů. U toho však boj se zločinem nekončí. Novinkou identifikace se mohou stát bakterie, které s sebou všude přenášíte. Díky nim za sebou totiž všude necháváme mikrobiologickou stopu.

Vědci vymýšlejí nové způsoby, jak identifikovat zločince. | foto: Profimedia.cz

První pionýrský pokus v této nezmapované oblasti kriminální vědy realizovali v roce 2016 badatelé ze San Diega. Původně se soustředili na nepatrné zbytky chemických sloučenin, které neseme na své kůži. Proč? Jak se ukázalo, jejich složení a kombinace dokázalo prozradit hodně o životním stylu svých nositelů. V laboratorním experimentu s 39 lidmi se tehdy výzkumníkům podařilo poměrně přesně rozlišit sledované jedince do několika skupin.

S pomocí spektrometrie bylo prý hned patrné, kdo z pokusných subjektů používal nebo používá opalovací krém, a nejspíš tedy tráví hodně času na čerstvém vzduchu, případně kdo je pijákem kávy nebo čaje.

Když biologické stopy mluví

Vzorky odebrané z povrchu kůže „vyprávěly“ nejrůznější příběhy: O tom, že konkrétní jedinec prodělal v posledních týdnech třístupňovou léčbu antibiotiky nebo si léčí cukrovku inzulinem. Nebo že se jedná o velkého jedlíka citrusových plodů nebo že dotyčný preferuje určitý typ kosmetiky.

Všechny tyto informace jsou z biologického materiálu na povrchu kůže a našeho potu víceméně patrné. Amina Bouslimani, která výzkum vedla, si pochvalovala: „Je to jako otisky prstů, ale lepší. Protože na vás mluví.“ Pokud máte biologickou stopu nebo otisk prstu, který není v žádné evidenci, mohou takové spektrometrické metody pomoci vytvořit profil hledaného. Alespoň to si tým Bouslimani myslel.

Alibi, nebo falešná stopa?

Pokus se ale nedočkal uznání forenzních specialistů, protože jeho výstupy byly ve své podstatě snadno manipulovatelné. Zatímco otisky prstů jsou u dvou lidí nezaměnitelné, a proto je dnes prakticky každý soud považuje za nevyvratitelný důkaz, pohrát si s chemií kůže není zase tak těžké. Cizím parfémem, cigaretou nebo krémem může pachatel snadno „mlžit“ svůj profil a zavést vyšetřování do slepé uličky.

Metoda ze San Diega také dosahovala jen asi šedesátiprocentní přesnosti, protože výsledky měření byly ovlivněny nejrůznějšími produkty metabolismu bakterií, které na povrchu lidské kůže žijí. A právě na tom vystavěl svou navazující práci další mikrobiolog Jarrad Hampton-Marcell z Univerzity v Illinois.

Vaše bakterie nelžou

Povšiml si, že zatímco „chemii kůže“ je snadné ovlivnit, složení mikrobiální zoo na jejím povrchu se mění jen velmi zvolna. Mikrobi, respektive jejich složení, co do počtu druhů a poměrného zastoupení, přitom odráží náš životní styl rovněž. Tato společenstva jsou do značné míry unikátní pro každého živého člověka.

„Bakterií na povrchu lidského těla je v každý moment více, než kolik se nachází buněk uvnitř,“ říká Hampton-Marcell. „Každou hodinu do svého nejbližšího okolí uvolníme okolo 36 milionů bakterií.“ Každý okamžik svého života tedy za sebou zanecháváme neviditelnou stopu, kterou je možné s užitím moderní technologie číst.

Co zůstane po zlodějích: mikrobiální podpis na každém kroku

„Je to trochu sci-fi, ale do budoucna má tato metoda velký potenciál,“ soudí Hampton-Marcell. „Pokud bychom dokázali identifikovat takový mikrobiální podpis jednotlivce, dokázali bychom pak jasně doložit jeho přítomnost na místě činu. Byť by tam nezanechal otisky prstů nebo DNA. Byl by to prostě nový forenzní důkaz.“

Jak by to mělo vypadat v praxi? To si mikrobiologové z Illinois vyzkoušeli v reálných podmínkách. V rámci experimentu v desítce předem smluvených domácností provedli „vloupání“. V každém z vybraných objektů však nejprve odebrali stovky vzorků mikrobiálních společenstev z nejrůznějších povrchů a také mikrobiální vzorky obyvatel.

Poté nechali do domu vstoupit svého „zloděje“ a následoval další odběr vzorků. Výzkumníkům nešlo o to, co si jejich pachatel odnesl, ale co po sobě nevědomky zanechal. Respektive, jaká nová zvířata se v mikrobiální zoo té které domácnosti po vloupání objevila. Dalo se totiž předpokládat, že je dovnitř zanesl zloděj.

„Nebylo to snadné,“ připouští Hampton-Marcell. „V konečném důsledku jsme museli analyzovat přes osm tisíc bakteriálních společenstev a identifikovat mikrobiální podpis více než čtyř stovek osob.“ Podstatné je, že námaha se vyplatila. „Unikátní mikrobiální společenstva nám pomohla zmapovat činnost našich zlodějů s přesností větší než 75 procent,“ hlásil vědec.

Jinými slovy, na základě analýzy bakteriálních stop se podařilo velmi přesně stanovit, kdo byl zlodějem a které domy navštívil. S uvedením této metody do praxe bude zapotřebí ještě počkat. V současnosti tým Hampton-Marcella řeší zjednodušení celého procesu sběru a vyhodnocení vzorků, stejně jako výběr optimálních markerů. „O tom, že by se jednou lidský mikrobiom mohl stát součástí důkazního materiálu, ale nepochybuji,“ je si jistý šéf týmu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Pět cviků na lepší sex. I milování pomůže trénink

6. května 2024

Sex je pohyb. A tomu prospívá cvičení. Čím trénovanější vaše tělo bude, tím lépe vám sex půjde....

Matriarchát neexistoval nikdy a nikde, je to jen romantický blud, říká biolog

6. května 2024

Premium Už před dvěma miliony let míval člověk strach z hadů, mírný sklon k mnohoženství, deprese, chuť na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žijeme v době výkonové. Generace Z to chce jinak, říká manažer a psycholog

10. května 2024

Premium Dobrý manažer se musí orientovat nejen ve svém oboru, ale i v potřebách svých zaměstnanců, říká...

Až k orgasmu. Lechtání je nedoceněným fenoménem, existují dva druhy

13. května 2024

Premium Sexuální libůstkou může být cokoli. Zatím jako poslední erotickou kratochvíli věda zkoumala...

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

OBRAZEM: Stormy Daniels. Pornohvězda, která otřásá Trumpem

11. května 2024

Dopustila se bezpočtu sexu před kamerami, nejvíc ji však proslavil ten, který se odehrál v...

Žijeme v době výkonové. Generace Z to chce jinak, říká manažer a psycholog

10. května 2024

Premium Dobrý manažer se musí orientovat nejen ve svém oboru, ale i v potřebách svých zaměstnanců, říká...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...