Diskuze

Polovina lidí obětuje svůj majetek, aby někdo jiný přišel o zisk, tvrdí vědec

Spolupráci a altruismus, tedy nezištnou pomoc druhým, v sobě máme zakódovanou již od pravěku. Přesto byl svět nejednou svědkem tyranských krutovlád a diktatur, pro které plédovaly davy. Čím to je? Máme v sobě od přírody spíše dobro, nebo zlo? A čím si zlo omlouváme? Proč se bojíme změn, a zároveň nejsme spokojeni s tím, co právě máme, a chceme to vylepšovat? A je opravdu lež vynález lidstva? Nejen nad tím se zamýšlí Jaroslav Petr (63), biolog a popularizátor vědy napříč obory.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

I91v16o 36C83i86l86i21c76h

18. 9. 2021 20:23

"Mimika je pro nás v komunikaci důležitější, než si myslíme. Zatímco lidé z Asie se při rozhovoru soustředí hlavně na oči, pro Evropany je kromě očí důležité sledovat i výrazy pusy."

Tohle mi vysvětlilo, proč v Asii nošení roušek lidem tolik nevadí. Ta zakrytá mimika celého obličeje mi u zarouškovaných lidí vadí při komunikaci opravdu hodně ;-€

Ovšem celý ten rozhovor mi osvětlil mnohé chování lidí, které jsem jako člověk založený spíše individualisticky, příliš nechápal a nerozuměl jsem mu.

3 0
možnosti
Foto

Řekl bych, že nepodmíněná potřeba pomáhat je omezena jen na tlupu, rodinu, kmen, uzavřenou skupinu. Protože tam přináší prospěch. Na venek už se jedná o povahový rys nebo naučené chování, protože historicky se jedná o konkurenci, kterou podporovat je kontraproduktivní.

A dokazuje to podle mě i chování lidí (to slovo používám jen se sebezapřením) v případě Davida Sharpa. Kdyby na horu stoupal ve skupině, jeho souputníci by mu určitě pomohli a zemřít by ho nenechali. Ale protože lezl sám a ostatní na něj pohlíželi jako na konkurenci, podvědomá potřeba pomoci se nenastartovala. A bohužel pro něj se nenašel jediný alespoň trochu slušný člověk, který by se o jeho stav zajímal, prověřil jestli je opravdu mrtvý (což si údajně většina míjejících myslela) a pomohl mu. Nebo alespoň pomoc zavolal. Mimochodem mu bylo 34 a doufám, že ti tvorové se kvůli tomu dodnes v noci budí.

1 0
možnosti
PK

Článek je zajímavý ... ale i když platí, že členové jedné tlupy se k sobě chovaly empaticky, kdež se jedna tlupa potkala s jinou ... velice často došlo ke násilnému střetu o teritorium.

A rozhodně není pravda, že dnes jsme součástí jedné tlupy se 7 miliardami členů..

Ne, naše tlupa má dnes několik důležitých vrstev ... která se nazývají:

rodina - obec - kraj - občan .... pak hodně dlouho nic a pak možná Evropa! V

3 2
možnosti

Záleží na tom, s čím se člověk chce identifikovat. Sparta, Evropa, Čechy, lidstvo, Horní dolní, ... . Fakt, že nemáte rád EU, na tom nic nemění. Hodně lídí se s EU identifikuje a na Váš vzdor kašle (já mezi EU řiťolezce rozhodne nepatřím, ale chci vidět realitu, i když se mi nelíbí)

4 0
možnosti
VH

Zajímavý článek, díky.

17 0
možnosti