Travis Pastrana | foto: redbull.com

Travis Pastrana, nezničitelný král freestyle motokrosu

  • 8
Položil základy freestyle motokrosu a vymyslel většinu triků. Absolvoval bezpočet pádů a získal renomé šílence. "Je dítě a nemůžete mu zakázat, co ho baví," řekla na adresu malého Travise Pastrany kdysi jeho matka. Zdá se, že to pro něj platí dodnes.

Narodil se před pětadvaceti lety v americkém Marylandu v rodině portorického mariňáka. Tři roky se rozkoukával, pak ale objevil čtyři kolečka. Podomácku postavená bugina mu dala základy pro jeho pozdější rallye kariéru. Na Vánoce 1987 pak dostal svou první motorku. Coby čtyřletý jel svůj první závod a nemohlo to dopadnout jinak. Vyhrál. Pohár byl tenkrát mimochodem větší než on.

Travis pak chvíli závodil i na kole, jen tak bokem si vyhrál juniorský přebor Ameriky, ale pak toho nechal a začal se naplno věnovat motokrosu. První amatérský titul získal v roce 1992, pak si to ještě čtyřikrát zopakoval.

Už tenkrát byl k nezastavení. Jeho agresivní styl byl nepřehlédnutelný, publikum však dostával hlavně na skocích. Když tedy tehdy dostal nabídku od Suzuki, která mu zakazovala freestyle aktivity, jeho matka ji odmítla podepsat právě se slovy: "Travis je dítě a vy mu nemůžete zakázat, co ho baví."

Nejmladší vítěz

A freestyle ho opravdu bavil. Už jako čtrnáctiletý začal lámat rekordy.

Rok 1999 byl pro Travise dobrý i špatný. Při tréninku na Lake Havasu měl velmi těžký pád, při kterém se mu posunula páteř o několik centimetrů dolů k pánvi. Sešroubovali ho, posadili na vozíček, ale pouhých šest měsíců nato, v šestnácti, vybojoval zlatou medaili na Gravity Games (dnešní X-Games).

noční můry

Travis to po té spoustě pádů určitě nemá v hlavě v pořádku. Když jeho šílené kousky začnou dělat jiní, uklidí se do ústraní a začne trénovat něco, co před ním ještě nikdo nedokázal. Když ho například začal ve freestyle porážet Nate Adams, začal freestyle ignorovat a šel trénovat svůj pověstný Double Backflip a další úchylárny.

Jenomže výjimeční lidé mívají i výjimečné démony a Travis není výjimkou. Jakmile zavře oči, začnou ho terorizovat jeho vlastní sny. Zdává se mu, jak v krbu hoří dětské panenky. Jeho otec říká, že ho noční můry pronásledují už od jedenácti let.

Motokrosu se ale věnoval dál. Na stopětadvacítce získal své první vítězství v AMA Pro a freestyle šel trochu stranou. V první sezoně profesionálního motokrosu udělal se zlomeným palcem první titul ve třídě 125, na konci léta si ještě přidal vítězství na X-Games. Zářil jako nikdo jiný a roku 2001 se stal nejmladším superkrosovým vítězem v historii.

Už jen pro zábavu

Rok 2002 byl zlomový pro Travise-superkrosaře. Osm měsíců dřel, každý den posiloval, na motorce jezdil kolo za kolem jako stroj, ale zapomněl, že pro něj je nejdůležitější si jízdu užívat a jezdit proto, že ho to baví. Na trénincích jezdil uvolněně, na skocích vyváděl neskutečné věci, ale jakmile přišel závod, vždycky to nějak zkopal a ani jednou v oné sezoně nevyhrál.

Všechno to vyvrcholilo v Daytonu, kde na cílovém skoku nedotočil backflip a ještě dostal pokutu. Tím skončila jeho profesionální superkrosová kariéra a od té doby dělá už jenom to, co ho baví. Například rallye, ve které je několikanásobným mistrem Ameriky (naposledy se jím stal letos, a to tři závody před koncem sezony).

Šílenosti na druhou

Rok 2006, X-Games: Travis se kromě rallye zúčastňuje i šílenosti zvané Best Trick. Celý den je nezvykle nervózní, studuje všechny varianty, možnosti, odrazy, dopady. Těsně před skokem ještě mámě povídá: "Jdu na Double Backflip. Kdyby něco, pamatuj, že tě miluju a že je to zábava."

osudová autonehoda

Zásadní význam v jeho životě měla těžká autonehoda v roce 2003, při níž Travis ublížil nejen sobě: kvůli jeho chybě trpěl poprvé i někdo jiný. Tu osudnou noc se vracel se svým kamarádem Mattem Bigosem, motokrosovým závodníkem, domů a ve vysoké rychlosti nezvládl řízení a svoji Corvettu rozštípal o strom tak, že motor našli o 50 metrů dál. Matt po nehodě ochrnul od pasu dolů. Travis ztratil chuť úplně do všeho. Matt se ale naštěstí po dlouhém zotavování a díky velké vůli opět postavil na nohy a dnes dělá závodně triatlon.

Možná i to pomohlo Travisovi opět načerpat sílu a chuť k životu. A pustil se do něj ve velkém stylu.

Stal se ikonou partičky, která si říká Nitro Circus a točí filmy pro MTV. Nitro Circus jsou blázni a někoho jako Travis dlouho hledali. Výčet posledních magořin mluví sám za sebe: Travis a jeho backflip z baráku na barák, Travis a jeho backflip v košili na spaní na šlapací dětské tříkolce (bez jakéhokoliv pérování!), jízda za autem na popelnici, přeskočení letícího letadla backflipem, přeskok letícího Subaru Kena Blocka... Jeho kousky dokumentuje vynikající snímek 199 Lives: The Travis Pastrana Story.

Nadešla historická chvíle. První... a těsně před dopadem i druhé salto. Bouře nadšení, svět byl vzhůru nohama. Ale při předávání Guinnessova rekordu Travis říká: "Omlouvám se mámě i tátovi, už to nikdy neudělám." A jak řekl, tak to taky je. Double Backflip od něj zatím svět znovu neviděl...

Když tedy ne Double Backflip, tak něco ještě šílenějšího. O tři roky později se pokusil, opět na X-Games, vyrobit Toilet Paper Roll, kombinaci underflipu a třistašedesátky. Prostě to, co skáče Valenta, jenže na motorce. Bohužel, těsně před dopadem se mu motorka blbě stočila a Travis tvrdě dopadl na zem. Jiného by pád složil, ale Travis to rozchodil a už teď zřejmě vymýšlí něco ještě ztřeštěnějšího.

Předvede to určitě i na Gladiator Games 28. listopadu v pražské O2 Areně.

travis pastrana

Přezdívka: TP, Wonderboy, Gimp, Naprostej Magor
Váha: 88 kg
Výška: 188 cm
Zranění:
Zlomené zápěstí: 7x
Operace kolene: pravého 8x, levého 7x
Zlomená holenní kost: 4x
Vyhozené rameno: 3x
Otřes mozku: 25x
Posunutá páteř o několik cm: 1x

Článek vyšel v 38. čísle Českých motocyklových novin