Jógu nidra zvládne každý, chválí ji její cvičenci. A je prospěšná, dovedeme to...

Jógu nidra zvládne každý, chválí ji její cvičenci. A je prospěšná, dovedeme to i změřit, opěvuje ji věda. | foto: Getty Images

Zlepší mozek i spánek. Věda chválí starodávné cvičení, stačí 20 minut denně

  • 26
Její benefity jsou měřitelné. Otiskly se do kognitivních testů, přinesly přesnější a rychlejší reakce, jde-li o pracovní paměť, abstraktní myšlení. Zlepšily prostorové učení se, pozornost. A odměnily se též lepším spánkem. Přínosy starodávné jógy nidra doložila a chválí aktuální studie.

Říkají se jí „verbální akupunktura“, rovněž „pokročilý šlofík“. Také „aktivní hluboký spánek“, „spánek s vědomou pozorností“. „Jogínský spánek“. Všechna jména naznačují, že tento druh jógy má blíž k meditaci než k práci se svaly. Mnohá svědectví navíc dodávají, že je snadnější než meditace jako taková. Při józe nidra totiž nemůžete selhat, je vystavěná tak, že je odolná proti chybám, oslavuje ji například server Business Insider.

Přitom je však účinná, jak potvrdila studie vydaná v prestižním magazínu PLoS One. „Praktikování jógy nidra je mocnou technikou,“ shrnuje zjištění vedoucí studie Karuna Datta, řečnice konferencí TEDx a výzkumnice spánku z předního indického armádního zdravotního institutu.

Exaktní měření starodávné techniky

Její tým navázal na předchozí výzkumy této jógy, chtěl však udělat krok dál, protože dřívější práce doložily její přínosy na kognitivní schopnosti a spánek pouze na subjektivní úrovni. Datta se svým kolektivem spoléhala výhradně na objektivní měření.

K ruce si proto vzali jednačtyřicet zdravých dobrovolnic a dobrovolníků, kteří se s jógou nidra nikdy předtím nesetkali. Prošli s nimi sérii kognitivních testů a měření spánku, poté jim předepsali dvacet minut praktikování tohoto specifického druhu jógy denně. Sáhli po řízené tréninkové metodě, kterou vyvinula právě Datta. Experiment trval dva týdny.

Účastníci a účastnice po oné době hlásili subjektivní zlepšení jak kvality, tak trvání spánku, to však byl jen jeden z prvků studie. Proto respondenty a respondentky prověřili podle serveru MedicalXpress polysomnografií ve spánkové laboratoři, celonočním vyšetřením, které zahrnuje například dechovou aktivitu, oční pohyby, svalovou činnost, okysličení krve, elektrickou aktivitu mozku, srdeční činnost.

Odolnější bez léků. Meditace posiluje imunitu, říká studie

Měření skončilo dokladem o vyšší efektivitě spánku. „Zajímavým zjištěním bylo zlepšení kvality hlubokého spánku, měřeného procentním podílem delta spánku,“ cituje vedoucí studie server Newsweek. Tato fáze spánku je nejdůležitější pro regeneraci tkání a doplnění energie, probíhá v ní nejvíc opravných mechanismů organismu. Právě pozitivní dopady na tuto fázi mohou vysvětlovat, proč zlepšení spánku lidé vnímali i subjektivně.

Série kognitivních testů poté zhodnotila, že se účastníci a účastnice domohli lepších parametrů v mnoha oblastech. „Specifické testy prokázaly zlepšení v přesnosti, které se týkalo vyšší abstrakce, tvoření konceptů, učebních a paměťových úkolů,“ vypočítává Datta. Kromě toho se vyjevilo, že praktikování jógy nidra vede k přesnějšímu rozpoznávání zlosti a strachu.

Takto vypadá jóga nidra úhledněji, hlava by měla být trochu podložená, stejně jako kolena.

„Jóga nidra je nízkonákladovou a dostupnou aktivitou, z níž může mít prospěch řada lidí,“ uzavírá Datta. Připomíná, že jejího výzkumu se účastnili nováčci. Pokročilí, kteří jógu nidra praktikují s větší zkušeností, z ní mají prospěch ještě větší.

Mezi bděním a spánkem

Józe nidra se v současnosti dostává pozornosti v souvislosti s takzvaným nespánkovým hlubokým odpočinkem, anglicky „non-sleep deep rest“. Je však pradávnou metodou, která se liší od jiných jogínských praxí, protože se odehrává v poloze vleže, bez pohybu. Cílem je navození stavu mezi bděním a sněním, stavu, který se liší jak od meditace, tak od hypnózy, tak od spánku i ryze bdělého stavu.

Nemůžete přitom selhat. Pokud se do onoho stavu „mezi“ nedostanete, i tak se dočkáte benefitů. „Když zůstanete ve stavu plného vnímání, má to tuny benefitů,“ poznamenala Business Insider učitelka jógy nidra Hilary Jackendoffová. Dodala, že užitek budete mít i z toho, když naopak prostě usnete.

Praktikování jógy nidra se obvykle skládá z kroků, jako je příprava, sankalpa, tedy věta shrnující váš cíl, vnímání pozornosti k různým částem těla, vědomí dechu, vědomí emocí, vizualizace, následuje opět sankalpa.

Tento druh jógy podporuje hluboké uvolnění, zatímco zachovává bdělost, líčí na serveru USA Today Maren Nyerová z psychologického oddělení lékařské fakulty Harvardovy univerzity.