Konec rvaček, teď se mazlím s holuby, svěřil se Mike Tyson čtenářům Xman.cz

Exkluzivně   8:00aktualizováno  8:00
Nepodléhat emocím. Tak zní jeho recept na úspěch v ringu i v životě. "Největším soupeřem každého člověka je on sám," prozradil čtenářům Xman.cz Mike Tyson. Sám, zdá se, alespoň protentokrát nad svým divokým srdcem zvítězil. Někdejší potížista teď žije pro své děti, charitu a opeřené miláčky, holuby.

Mike Tyson | foto: Profimedia.cz

Dnešní celebrita vyrostla v Brooklynu, ve čtvrti plné kriminality, na své kořeny ale nezapomíná: "Mám mnoho přátel z dětství. Některým se daří dobře a jiným ne, každopádně jsem s nimi v kontaktu co nejčastěji." Dodává, že považuje za štěstí, že potkal spoustu lidí z různých zákoutí společnosti.

"Mnoha z nich si pro jejich vlastnosti vážím, a to z různých důvodů. I bezdomovec si zasluhuje můj respekt. Nevím, co se mu přihodilo a proč dopadl tak, jak dopadl. Klidně se mohlo stát, že bych byl na jeho místě a on na mém," vysvětluje a má pravdu. Bylo mu kolem deseti, když vstoupil do světa dětských gangů, zlodějen a rvaček.

První bitka, kterou na ulici absolvoval, byla přitom kvůli tomu, že mu jeden z výrostků zabil jeho milovaného holuba. Tihle ptáci jako by rámovali celý život. I kvůli nim jezdí do Brooklynu i dnes, kdy žije v Las Vegas. "V Brooklynu mám holubníky, takže se na místo, kde jsem vyrůstal, vracím kdykoli mám čas."

Disciplína a klasika

Ze spárů džungle na ulici ho tehdy vyrval jeho první boxerský trenér Constantin "Cuz" D´Amato. A co byla první věc, kterou ho legendární kouč naučil? "Nepodléhej svým pocitům. V souboji jde o to, zda zvládneš své emoce. Největším soupeřem každého člověka je on sám. Musíme vědět, jak porazit sebe, než dokážeme porazit protivníka," předává Tyson poselství čtenářům Xman.cz. "To znamená disciplínu. Každý úspěšný člověk si ji musí vybudovat, pokud chce dokázat něco velikého."

Mike Tyson odpovídal na dotazy čtenářů Xman.cz

To, co se děje v ringu a mimo něj, neodděluje striktně. "Mou největší zbraní v ringu byly mé instinkty a rychlost," prozrazuje. A mimo ring? Pro změnu: "Moje instinkty a rychlost."

A hlavně disciplína. "Sportu musíte přinést oběť. Trenér mě nikdy nemusel budit. Byl jsem vzhůru dřív než všichni ostatní, i když jsem někdy měl rozbolavělé celé tělo. Nikdy jsem se nevyhýbal překážkám, vždy jsem jim čelil přímo."

Čtenářům, kteří si občas boxerky nasadí a vyzvídali praktické rady ohledně tréninku, radí: "Nejdůležitější je opakování. Běh, box, jednotvárné cvičení, zase a znova celý den," zdůrazňuje Mike Tyson a ohledně posilování doporučuje klasiku. "Nepotřebujete žádné extravagantní vybavení. K úspěchu stačí kliky a sedy-lehy."

Mike Tyson

V některých odpovědích překvapí, když se na věc podívá z jiného úhlu pohledu, než by se od boxera čekalo. "Box překonal bariéry mezi lidmi a rasami, protože každý se ztotožňuje s bojovným boxerem. Ne nutně proto, že je to úspěšný boxer, ale spíše proto, že se nevzdává, i když ho to může stát život," napsal na redakční otázku, co pro něj znamená černošský boxer Jack Johnson, který na počátku minulého století šokoval americkou společnost svým rebelským sebevědomím.

O minulosti jsem toho už řekl dost

On sám poslední roky příkladným sportsmanem ale nebyl, v obtloustlém chlapíkovi by bývalého boxerského šampiona hledal jen málokdo. Pak se však do posilovny vrátil a začal žít zdravěji.

Stal se z něj vegan. "Dokážu díky tomu snáze udržovat rovnováhu ve svém životě. Momentálně mám z veganských jídel nejraději grilované artyčoky," říká a prozrazuje trochu nerealistické přání: "Těším se, až ochutnám nějakou českou veganskou specialitu."

Výtržník se usadil. Svůj život chce zasvětit dětem, charitě, svým zbožňovaným holubům. Po snímku Pařba ve Vegas má další nabídky a nevylučuje, že by zkusil vychovat boxerského šampiona. Dívá se prý dopředu, z toho, co bylo, ale ničeho nelituje.

Vracet se k tomu však nechce. Otázky ohledně jeho pobytu ve vězení, skandálního zápasu s Evanderem Holyfieldem, při němž svému protivníkovi ukousl kus ucha, drog či nesmyslně utracených milionů důsledně ignoroval.

mike tyson tour

Slavný boxer přijede v rámci Mike Tyson Tour 19. až 24. října i do Prahy. Vedle návštěvy motolské nemocnice bude součástí jeho pobytu i galavečer 22. října na Žofíně a následná party v klubu SaSaZu.

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

VIDEO: Souboj s vlnami. Takto Češi ovládli mistrovství světa v raftingu

MS Rafting

Ukázali světu, kdo je nejlepší. Čeští reprezentanti v raftingu získali v listopadu na mistrovství světa v Argentině...

Neznámé sporty: Dáme páku, vyhrňme si nohavice

Přetlačovaná vyžaduje silné palce, ale pevný musí být samozřejmě i střed těla.

Je to okrajový sport, který dokazuje, s jakou vášní lidé dokážou soutěžit v bizarních disciplínách. Přetlačovaná palci...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz