Silové cvičení má mnoho přínosů. Snižuje též zánětlivé procesy, zjistila věda.

Silové cvičení má mnoho přínosů. Snižuje též zánětlivé procesy, zjistila věda. | foto: Getty Images

Cvičení snižuje záněty. Tělo si jím produkuje vlastní kanabinoidy

  • 6
Jsou to bojovníci proti chronickému zánětu, který může způsobovat artritidu, srdeční choroby, rakovinu. Tělo si je přitom dokáže vytvářet samo. V produkci endokanabinoidů mu však můžeme zásadně pomoci. Cvičením. Stačí patnáct minut silového tréninku denně, zjistila věda.

Že cvičení zlepšuje náladu, víme. Za euforii po intenzivním tréninku však nemohou ani tak endorfiny, jak se traduje, ale látky podobné kanabinoidům. Říká se ji endokanabinoidy a tělo je k jejich výrobě povzbuzeno fyzickou aktivitou, ony látky blaženosti zdatně produkuje při silovém i aerobním tréninku.

Jenže pouze k euforickému stavu nám cvičení a endokanabinoidy nepomáhají. Rovněž totiž redukují zánětlivé procesy.

Patnáct minut denně se počítá

Zjistila to průkopnická studie Nottinghamské university, kterou vydal prestižní magazín Gut Microbes. Do časopisu o zdravých střevech si přitom práce našla cestu oprávněně, střevní mikrobiom totiž hraje v celém procesu důležitou roli.

Kettlebell dá sílu i flexibilitu, říká instruktor s železnou koulí

Železná koule se dá využít i při dřepu na jedné noze.

Minimalistický trénink s malým počtem cviků, ale s vysokou účinností. Cvičení s železnou koulí s madlem si našlo cestu i do Česka. "Cviky s kettlebellem zvýší kondici, zlepší držení těla i flexibilitu, odstraní bolesti zad, zpevní jádro těla," vysvětluje instruktor Michal Vrátný ze školy Železná koule.

K ruce měli vědci skupinu osmasedmdesáti pacientů trpících zánětem kostních kloubů. Osmatřiceti z nich naordinovali šestitýdenní program silového cvičení, měli se mu věnovat patnáct minut denně. Druhá sada byla pouze kontrolní, bez cvičebního plánu, popisuje server EurekAlert.

Když účastníky a účastnice po šesti týdnech vědci vyšetřili, shledali očividný rozdíl. Ti, kteří si dopřávali silový trénink, vykazovali vyšší hladiny endokanabinoidu zvaného anandamid a rovněž změny ve složení střevního mikrobiomu, poklesly v něm cytokiny, které jsou zodpovědné za zánětlivé procesy. U pacientů, kteří se od silového tréninku drželi stranou, k oněm pozitivním změnám nedošlo.

V magazínu Psychology Today přitom autoři vysvětlují, že na protizánětlivých účincích složení střevního mikrobiomu se podílejí právě endokanabinoidy. Jejich studie byla přitom vůbec první, která se souvislostí mezi endokanabinoidním systémem, cvičením a mikrobiomem zabývala. Tým Nottinghamské univerzity poznamenává, že se imunitní systém může skrze střevní mikrobiom uzpůsobovat i jinými cestami než endokanabinoidy. Jejich práce však dokládá, že zlepšit ho je možné i prostou změnou životního stylu.

Server Medical News Today přitom doplňuje, že endokanabinoidy modulují mnohé biologické procesy včetně metabolismu, regulují bolest i přenos informací do mozku. Přínos jejich produkce v těle je tedy mnohostranný. A samozřejmě k nim patří též euforické pocity po intenzivním cvičení. Nottinghamská studie však dokládá, že s sebou posilování nese i nenápadnější, ale velmi prospěšné procesy potlačující chronický zánět.